dostihy

Slušovický problém vyřešen: Příště asanace jede ihned, říká šéf závodiště

Závodiště ve Slušovicích
Zdroj: Profimedia
Závodiště ve Slušovicích
Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
Publikováno 9. 7. 2020
Téma:

Návrat po koronavirové pauze zpátky do dostihů proběhl ve Slušovicích na konci června tragicky. Problémem ale bylo i to, že tři koně, které museli veterináři uspat přímo na dráze, zůstali v horkém počasí po zbytek víkendu. Při dalších dostizích by se to už ale nemělo opakovat, tvrdí správce závodiště Zdeněk Karlach.

Na konci června nedokázali pořadatelé včas zareagovat a těla uhynulých koní se původně měla svážet až v další pracovní den. Jenže díky iniciativě obyvatel Slušovic se dostalo do médií video z dostihové dráhy, která je volně přístupná lidem, a na které bylo možno najít těla uhynulých koní.


„Je to ostuda, my to víme a není to vůbec příjemné. Kafilérie ale bohužel nepřijede dřív než v pondělí,“
vysvětloval problém druhý den po dostizích webu TN.cz Zdeněk Karlach z občanského sdružení Dostihy Slušovice, která akci pořádala.


Nakonec se ale po velkém mediálním shonu dovolal na asanační službu ještě o víkendu a v neděli večer byli uspaní závodní koně odvezeni.


Pár dnů po nepěkné zkušenosti se ale začaly dít věci a pro další mítinky už má být asanační služba připravená ještě v den dostihů. „Do budoucna jsme uzavřeli s novým ředitelem asanační společnosti MAT dohodu, že ve dnech dostihů bude připravena pohotovost ke svozu,“ říká Zdeněk Karlach.


Sám také děkuje chovatelům a trenérům koní, kteří na slušovickém závodišti jeli bohužel svůj poslední dostih života, že si nestěžovali na problémy s dráhou. „Vážím názorů paní Ilíkové a Pavla Složila, jejichž koně byli mezi těmi fatálně zraněnými. V médiích potvrdili, že pořadatelům žádnou vinu nepřičítají, dráha byla korektní,“ dodal Karlach.


Podle něj mohla stát za tragickým víkendem opravdu dlouhá dostihová pauza zaviněná koronavirem. „Tréninkový režim, oproti předchozím letům, často probíhat jinak,“ myslí si Karlach.


Závodní koně se od smutného víkendu ve Slušovicích objevili už v pátek 4. července, kdy proběhly dostihy klusáků. V roce 2020 pak budou moci milovníci koní přijít ještě třikrát. Nejbližším termínem je 22. srpen, kdy se na tamní dráze uskuteční rovinové a překážkové dostihy. Rozloučení s dostihovou sezónou proběhne při Velké slušovické steeplechase na státní svátek 28. října, kdy jsou vypsány dotace pro umístěné koně na 580 tisíc korun.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Los Angeles FC - LA Galaxy

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Házená: HSG Wetzlar - MT Melsungen

   12:30

   Magazín Evropské ligy (2)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Fotbal: Philadelphia Union - Toronto FC

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: FC Sochaux - Amiens SC

   09:00 10:45
   10:45

   Ligue 1 Highlights (8)

   11:40

   Engadin Wind - Competition

   12:10

   UFC Unleashed (9)

   13:00

   UFC 254: Chabib vs. Gaethje

   15:35

   NHL: Stanley Cup 2020

Celý program