Formule 1 a rasismus

Jseš retard a Mongol, urazil soupeře jezdec F1! Organizace řeší rasismus

Max Verstappen
Zdroj: Profimedia
Max Verstappen
Mihailescu Dominik
Dominik Mihailescu
22.1. 2021 12:30
Téma:
F1

Jezdec Formule 1 Max Verstappen urazil během Grand Prix Portugalska svého soupeře Lance Strolla. Navíc k tomu všemu použil označení ''Mongol''. To se nelíbí charitativní organizaci a ta rozjela velkou kampaň za změnu definice tohoto slova.

Během druhého tréninku se v 1. zatáčce dostal Verstappen do kontaktu s Lancem Strollem. To vedlo jezdce Red Bullu k označení Kanaďana prostřednictvím rádia ''retardem“ a ''Mongolem''.

 

Verstappen byl silně kritizován a charitativní organizace Mongol Identity požádala řidiče z Nizozemska o omluvu. Ačkoli třiadvacetiletý jezdec později řekl, že nechtěl nikoho urazit, různé skupiny od něj požadovaly úplnou omluvu. Kauza se dostala i do vyšších míst. Celou omluvu chtěl například Lundeg Purevsuren, tedy mongolský velvyslanec při OSN.

 

Organizace Mongol Identity na popud této události zahájaila kampaň, aby se předefinovalo a hlavně vyjasnilo slovo ''Mongol''. 

 

 

''Reakce na sociálních sítích, která následovala, ukázala, že mnozí netuší, proč je toto použití urážlivé, a viděli jej pouze jako význam pro idiota,'' píše se ve zprávě Mongol Identity. ''Je málo známé, že použití tohoto výrazu, jako urážky, je hluboce rasistické a diskriminační.“

 

''Když Max Verstappen řekl tuto urážku, zjistili jsme, že spousta lidí na sociálních sítích říká, že Mongol znamená to, že je někdo hloupý nebo má Downův syndrom,“ napsala organizace a dodala: ''Cílem Mongol Identity je spolupracovat s vydavateli slovníků, aby zajistili, že definice bude všem jasná''

 

 

Nicméně Down v minulosti použil pro postižené tímto syndromem název ''mongoloidismus.'' A to na základě toho, že lidé měli podobné rysy jako ti z východoasijského etnika. Světová zdravotnická organizace tento pojem používala až do roku 1965. 

 

V současné chvíli je urážka ''Mongol'' hluboce rasistická a urážlivá. 

 

Ve Formuli 1 jsme minulou sezónu mohli vidět fatální nehodu Romaina Grosjeana: 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Angers SCO - RC Lens

   14:45 16:30
   16:30

   Házená: THW Kiel - Füchse Berlin

   17:45

   NBA - akce měsíce

   17:55

   Basketbal: Türk Telekom - SIG Štrasburk

   19:50

   NHL News

   20:00

   Alaska or Bus’t - Mountain Bike

 • Nova Sport 2

  • NHL: San Jose Sharks - Colorado Avalanche

   14:45 16:30
   16:30

   Martin Michek - český rekordman Dakaru

   16:55

   Sportovní originály 180 s Michaelem van Gerwenem 2 Exkluzivní rozhovor s jedním z nejlepších šipkařů planety

   17:25

   Winter Games NZ - Obsidian Park Jam

   17:55

   Ligue 1 Preview (28)

   18:25

   Basketbal: ERA Nymburk - Brose Bamberg

Celý program