kvalifikace o EURO

Slováci dostali lekci od Chorvatů. Nizozemci přehráli Němce

Luka Modrič (vlevo) bojuje o míč s Markem Hamšíkem

Devíti zápasy pokračovala v pátek kvalifikace o EURO 2020. Fotbalisté Slovenska, které vede Pavel Hapal, prohráli v Trnavě s Chorvatskem 0:4. Kazachstán pod vedením Michala Bílka vydřel remízu 1:1 na Kypru. V souboji evropských gigantů pak Nizozemsko porazilo 4:2 Německo. Nejpřekvapivější výsledek se zrodil v Lublani, kde Slovinsko porazilo Polsko 2:0.

Chorvaté byli na stadionu Antona Malatínského jednoznačně lepším týmem. V prvním poločase hned třikrát trefili brankovou konstrukci. Také se dočkali prvního gólu, který v poslední minutě vstřelil Vlašič.

I po změně stran se obraz hry nezměnil. Navíc úřadující vicemistři světa přidali krátce po pauze druhý gól. Tentokrát se prosadil Perišič. Slováci nedokázali směrem do ofenzivy nic vymyslet, obranu soupeře ani jednou nedostali pod žádný souvislejší tlak a navíc inkasovali potřetí. To se do střelecké listiny zapsal Petkovič.

Poslední čtvrtý gól pak dvě minuty před koncem vstřelil Dejan Lovren.

Slováci se tak ve skupině E propadli na třetí místo. Na druhé se naopak vyhoupli právě Chorvaté.

Michal Bílek

Aspoň na bod dosáhla další reprezentace vedená českým trenérem. Michal Bílek vybojoval s Kazachstánem bod na Kypru za remízu 1:1 a tabulce skupiny I stále drží třetí místo.

Hned pět gólů v pátečním programu padlo v souboji Německa s Nizozemskem. Domácí Němci vedli po brance Gnabryho po poločase 1:0. Jenže Oranje v rozmezí sedmi minut od 59. do 66. skóre otočili. Nejprve přesně střílel De Jong a pak si Tah vstřelil vlastní gól.

Svěřencům Joachima Löwa ale pomohla penalta, když ve vápně rukou zahrál De Ligt. Pokutový kop proměnil Kroos. Jenže jedenáct minut před koncem po rychlém brejku vstřelil rozhodující gól střídající Malen. V závěru pak přidal pojistku ještě Wijnaldum.