Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

video legendární gesto

'Tichý' vzdor Čáslavské: Tohle si myslela o sovětské okupaci!

Věra Čáslavská
Zdroj: YouTube.com
Věra Čáslavská

Nejen díky skvělým sportovním výkonům a sedmi zlatým olympijským medailím si Věra Čáslavská získala celosvětovou popularitu. Zesnulá legendární gymnastka zaujala i svým odvážným postojem k invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Ten dala jasně najevo i na olympiádě v Mexiku svým "tichým protestem."

V Tokiu 1964 vybojovala tři zlaté olympijské medaile, o čtyři roky později přidala další čtyři. V Mexiku vstoupila Věra Čáslavská definitivně do sportovních dějin. O pozornost si ale řekla nejen svými výkony v gymnastických disciplínách.Čáslavská neměla konkurenci a dominovala. V prostných ovšem porota dodatečně přidělila body také sovětské reprezentantce Larise Petrikové, s níž se Čáslavská musela o zlato podělit. Pak přišel ten slavný okamžik. Když začala hrát po československé i sovětská hymna, sklonila hlavu a dívala se do země.Šlo sice o odvážné gesto, nicméně v případě Čáslavské nebylo tak překvapivé. Nikdy netajila svým negativním postojem k okupaci Československa ze srpna 1968 vojsky Varšavské smlouvy.


GALERIE: Věra Čáslavská

1
/
9
Zdroj: Profimedia
Věra Čáslavská


Stala se vlastně symbolem odvahy, kterou demonstrovala "tichým protestem" v Mexiku i tím, že podepsala dokument Dva tisíce slov. Komunistickému režimu se její chování vůbec nelíbilo a slavnou gymnastku začal tvrdě stíhat. Jedním z trestů bylo vyloučení z řad tělovýchovné organizace. Její kariéru to dost ovlivnilo. Pro národ ale už navždy zůstala hrdinkou."Věra Čáslavská reprezentovala nejen naše Československo, ale byla symbolem odvahy, kterou jsme prostřednictvím ní vysílali do světa. Ona ukázala světu, že v naší okupované zemi jsou lidé, kteří se nebojí,"
uvedl na adresu zesnulé sportovní legendy slovenský prezident Andrej Kiska."Tak, jako Věra Čáslavská sklopila oči a dívala se do země v roce 1968 na olympiádě při sovětské hymně, tak dnes asi mnozí sklápíme oči, díváme se do země a myslíme na ni,"
dodal Kiska, podle kterého zisk sedmi olympijských medailí Čáslavskou navždy zařadil mezi sportovní legendy.


Věra Čáslavská zemřela v úterý večer ve věku 74 let.

pha TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 21:05 22:35

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - THW Kiel

   22:35

   Czech Open 2019

   22:50

   Nova Cup 2019 – Sahara race

   23:00

   Večerní Sportovní noviny

   23:05

   Moto GP - VC Velké Británie (trénink Moto3)

   23:50

   Moto GP - VC Velké Británie (trénink Moto GP)

 • Nova Sport 2

  • 21:05 23:35

   NZ Darts Masters

   23:35

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   01:15

   UFC Countdown: Cormier vs. Miocic 2

   02:05

   UFC 241: Cormier vs. Miocic 2

   08:00

   NZ Darts Masters

   13:00

   Sportovní originaly - 180 s Raymondem van Barneveldem 2

Celý Program