prezident promluvil

Slavia přijde o peníze z Číny a fotbal je víc než lety z Pekingu, řekl Zeman!

Stadion Slavie a Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia
Stadion Slavie a Miloš Zeman

Fotbalová Slavia přijde o tok financí z Číny. Naznačil to český prezident Miloš Zeman ve čtvrtečním vysílání na TV Barrandov. Zeman zároveň řekl, že peníze pro pražský fotbalový klub jsou důležitější než odklonění leteckých spojení mezi Čínou a Prahou.

To, že hrozí konec sponzoringu ze strany čínských investorů, naznačil už v minulých dnech šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík na svém twitteru. Jeho slova ve čtvrtek jen potvrdil sám prezident České republiky.

„Mimo jiné některé letecké linky, které měly směřovat do Prahy, mají být odkloněny do Chorvatska. Ale co je nejdůležitější, má být zastaveno financování Slavie Praha,“ sdělil Miloš Zeman.

Slavia vzápětí reagovala na prezidentova slova, ale zastavení toku financí nevyvrátila. "Klub se plně soustředí na dění na fotbalovém trávniku, na ligu a událost našeho fotbalového roku - blížící se domácí zápas základní skupiny Ligy mistrů s FC Barcelona. Nepřísluší nám jakkoliv komentovat slova prezidenta ČR," sdělil tiskový mluvčí klubu Michal Býček.

Čínské peníze pomáhají Slavii už od září 2015 a během čtyř let i díky nim dokázal červenobílý klub dvakrát vyhrát český titul, dostat do Ligy mistrů a zahrát si čtvrtfinále Evropské ligy. Stadion v Edenu byl přejmenován na Sinobo Arenu.

Jenže tomu může být brzy konec. V Číně těžce nesou vypovězení sesterské smlouvy mezi Pekingem a Prahou, které přišlo ze strany české metropole. Důvodem byla neochota čínské strany jednat s vedením Prahy o vyškrtnutí bodu, který uznává jednotnou Čínu.Zajímavý je ale i Zemanův výrok o tom, že Slavia je důležitějším subjektem, než letecká spojení mezi Pekingem a Prahou. Čínská strana totiž podle něj chce ukončit přímá spojení a do Česka by se v budoucnu muselo létat z Číny přes Chorvatsko.Tlak čínských investorů už v minulých dnech pocítila i basketbalová NBA, která se po kritice násilných potlačení nepokojů v Hongkongu dostala do slovní přestřelky s čínskými představitely a následně bylo oznámeno, že finanční toky do NBA zastaví hned 11 čínských firem. NBA by tak měla přijít o 10% svého kapitálu.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:05 11:00

   NHL: Montreal Canadiens - Washington Capitals

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: Malta Cup - Utkání o bronz

   12:50

   Element (405)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   GCF 61 - Cage Fight Nymburk

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: Malta Cup - Finále

   10:45

   Ligue 1 Highlights (21)

   11:45

   NBA: Vzpomínka na Kobyho Bryanta

   12:00

   Element (405)

   12:15

   UFC Reloaded (10)

   13:00

   Fotbal: Le Havre AC - ES Troyes

Celý Program