Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 11. 11. 2016
světový pohár závod na 3 000 m

Skvělý start! Sáblíková v Číně vítězně vstoupila do SP

Martina Sáblíková
Zdroj: Profimedia

Rychlobruslařka Martina Sáblíková ovládla v čínském Charbinu úvodní závod Světového poháru na 3 000 metrů. Druhou v pořadí, Nizozemku Jolingovou, za sebou nechala o více než vteřinu.

Devětadvacetiletá Sáblíková se představila až v poslední rozjížďce dnešního programu a byla na ní patrná nervozita. Dokonce nejprve předčasně odstartovala. "Byla jsem strašně nervózní. Druhý ulitý start už by znamenal diskvalifikaci. Dávala jsem si veliký pozor. Ale tím to zdaleka nekončilo. Po deseti metrech jsem málem spadla... Naštěstí jsem to ustála," uvedla Sáblíková na svém webu.

 

 

Jízdu začala svěřenkyně trenéra Petra Nováka tradičně pomaleji, dlouho se držela na pomyslném třetím místě, ale v závěru předstihla svoji soupeřku Ireen Wüstovou z Nizozemska a dojela si pro 43. individuální triumf v SP v kariéře. "Taktizovat moc nešlo. Většinu závodu měla Ireen navrch. Já dokázala jít před ní až poslední dvě kola, kdy jsem jí odjela," uvedla Sáblíková.
 

"Mám obrovskou radost. Pořádně jsem nevěděla, jak na tom jsem, navíc ty podmínky tady byly extrémně těžké. Led byl pomalý a bylo náročné udržet nějaký rytmus až do konce. Kdo to dokázal i v posledních dvou kolech, kdy síly ubývaly, mohl pomýšlet na vítězství," konstatovala česká hvězda.
 

Wüstová, hlavní rivalka české reprezentantky v posledních letech, závěr nezvládla a skončila až sedmá. Pouze v divizi B se představila třiačtyřicetiletá Němka Claudia Pechsteinová, ale dosažený čas by jí stačil v absolutním pořadí na páté místo.
 

Sáblíková, rodačka z Nového Města na Moravě, tak úspěšně vykročila za celkovým jedenáctým triumfem v seriálu, kterému kraluje nepřetržitě od sezony 2006/07. "Pro můj osobní pocit je pěkné, když vím, že v 29 letech dokážu pořád ještě vyhrávat i po tolika úspěšných sezónách. Mladším holkám jsem ukázala, že se mnou pořád musí počítat," podotkla Sáblíková.
 

Trojnásobná olympijská vítězka se v Číně představí ještě v závodech na 1000 a 1500 metrů i v týmovém závodě. Kilometr a týmové klání ji čekají v sobotu.
 

V Charbinu se představila i Nikola Zdráhalová, jež byla v divizi B šestnáctá. V druhé výkonnostní skupině závodu na 5000 metrů mužů nastoupil Sebastian Druszkiewicz, ale byl diskvalifikován. Česká dvojka Karolína Erbanová v Číně nestartuje.

msl, ČTK TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 15:20 16:55

   Florbal: Storvreta IBK - IBK Dalen

   16:55

   Teleshop

   17:10

   Fotbal: FC Nantes - Paris Saint - Germain

   18:50

   NHL News

   19:05

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

   20:50

   NHL – akce měsíce

 • Nova Sport 2

  • 16:00 16:50

   UFC Unleashed (2)

   16:50

   Teleshop

   17:05

   NHL: San Jose Sharks - Vegas Golden Knights

   19:05

   Sestřih Evropské ligy UEFA (12)

   19:35

   NBA – akce měsíce

   19:40

   Magazín NBA Action (29)

Celý Program