ms ve finsku na úvod bod

Škoda! Dvacítka byla na MS blízko skalpu silného Ruska

Český tým poslal do vedení Michael Špaček
Zdroj: ČTK/AP

Česká hokejová dvacítka podlehla v úvodním utkání na mistrovství světa v Helsinkách Rusku 1:2 po samostatných nájezdech. Výběr trenéra Jakuba Petra vedl od 34. minutě po proměněné penaltě Michaela Špačka, ale úřadující vicemistři světa v polovině třetí třetiny vyrovnali díky Arturu Lautovi a v rozstřelu se trefil jen Maxim Lazarev.

Český tým byl v úvodu aktivnější, ale dlouho se hrálo bez šancí. Gólmana Georgijeva ohrozil v šesté minutě bek Rašner a prověřil jej i Zacha. Za Rusy zahrozil Korškov a nebezpečně vystřelil také Fazlejev. V polovině úvodní části srazil poblíž mantinelu Zbořil Korškova a dostal trest na pět minut a do konce utkání.

Výběr kouče Petra se úspěšně bránil, do střelecké pozice pustil jen Svečnikova. O dvě minuty pak zkrátil oslabení Stránský, který si vynutil faul Bojkova. V pokračující přesilovce pak ještě Svečnikov nebezpečně tečoval Kameněvův pokus. V 17. minutě v největší šanci úvodní části netrefil puk před odkrytou brankou Polunin. Na druhé straně zahrozil Stránský.

V druhém dějství nejdříve pálil Veselý, ještě lepší střeleckou pozici měl z levého kruhu Rašner, ale ruský gólman zasáhl. Vaněčka otestoval Polunin a ve 26. minutě trefil osamocený Kraskovskij horní tyč. Rusové měli tlak při Rašnerově trestu, ale chyběla jim přesnost v zakončení. Následně zahrozil dvakrát Lakatoš, který nejdříve minul z mezikruží a pak při Bojkovově vyloučení na konci kombinace také neuspěl.

Stále ještě při přesilovce sice překonal Georgijeva Špaček, ale branka neplatila pro postavení Kašeho v brankovišti. Ve 34. minutě opět Špaček unikl, při neúspěšném blafáku do bekhendu jej fauloval Mikulovič a po trestném střílení už se útočník Red Deer z WHL radoval. Na ruského gólmana vyzrál zakončením do forhendu.

Zdroj: ČTK/AP Český tým poslal do vedení Michael Špaček

Před pauzou ještě Vaněček vyřešil závar před brankou a po Svečnikovově faulu šli Češi i do třetí třetiny v přesilovce. Zvýšit se při ní snažil Tomášek a už při plném počtu hráčů na ledě Ordoš. Rusové začali zvyšovat aktivitu. Kaprizov ještě bekhendovou střelou neuspěl, ale v 50. minutě už po akci Fazlejeva dotlačil kotouč za překonaného Vaněčka Lauta. Prodloužení neodvrátil Tomáškův pokus ani dvě rány Kameněva.

Rusko vyrovnalo deset minut před koncem
Zdroj: ČTK/AP Rusko vyrovnalo deset minut před koncem

V nastavení se objevil v největší šanci Hronek. V nájezdech uspěl jako první Lazarev, z české strany se neprosadili Lakatoš, Chlapík ani Kaše. Rusům tak nevadilo, že Polunin a Lauta už na Vaněčka nevyzráli.

Další zápas čeká Čechy v pondělí od 13:00 SEČ proti Slovensku.