Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 9. 11. 2018
Fotbal Nepřijatelné chování

Rasistický skandál PSG. Údajně znevýhodňovali talenty tmavé pleti

Juniorský tým Paris Saint-Germain
Zdroj: Profimedia

Francouzská fotbalová federace řeší pořádný malér. Její etická rada bude vyšetřovat nábor hráčů do klubu Paris Saint-Germain. Kluboví skauti údajně nelegálně profilovali etnický původ hráčů.

Francouzský televizní program Envoyé spécial odhalil, že PSG úmyslně nevzalo mladý fotbalový talent jen kvůli barvě jeho pleti.


Na vyšetřování se podílí i investigativní platforma Mediapart. Podle ní přehlídlo Paris Saint-Germain úmyslně třináctiletého Yanna Gboha, kterému je už 17 a hraje za francouzský výběr do 18 let.


PSG se nekalými způsoby netají. Klub přiznal, že mezi lety 2013- 2018 používali formy s nezákonným obsahem, ale rasismus zásadně odmítá.


Ke skandálu se vyjádřila i ministerkyně sportu Roxana Maracineanuová. Ta se pohoršuje nad chováním tohoto velkoklubu, které prezidentka Ligue 1 Nathalie Boy de la Tourová nazvala jako nepřijatelné.
 

"Klub rozhodně nevěděl o tom, že v rámci skautingu existuje i etnický monitoring. Tyto formy zrazují ducha a hodnoty Paris Saint-Germain," brání se klub s tím, že o mladých talentech je rozhodováno pouze na základě dovedností a chování.
 

Klub už zahájil interní vyšetřování s cílem pochopit, zda tyto postupy vůbec existovaly a rozhodne o nezbytných opatřeních, jak se takovým situacím do budoucna vyhnout.  
 

Celý případ je ale velmi překvapivý. PSG je totiž jedním z klubů, které mají ve svém kádru mnoho černošských hráčů. Z 35 hrůčů na soupisce jich je hned 17 a to včetně dvou obránců, kterým je teprve 17 let. Moussy Sissaka  a Arthura Zagreho.

hp TN.cz