Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 9.11. 2015 17:54
atletika už jde do tuhého

SKANDÁL: Rusko nesmí na olympiádu, doporučila WADA

Rusko na olympiádě
Zdroj: Profimedia

Ruská atletika má na krku pěkný průšvih. Kvůli množícím se případům dopingu mezi ruskými atlety, se Mezinárodní antidopingová agentura rozhodla doporučit světové atletice, aby vyloučila Rusko ze všech soutěží, včetně olympijských her.

Nezávislá vyšetřovací komise Mezinárodní antidopingové agentury WADA doporučila vyloučit ruskou federaci z mezinárodní atletické asociace IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her kvůli porušení antidopingového kodexu.

Navrhla také doživotní zákaz činnosti zatím nejmenovaným pěti sportovcům a stejnému počtu trenérů či funkcionářů. Moskevská antidopingová laboratoř by měla přijít o akreditaci. Nezávislá komise WADA dnes zveřejnila zprávu v Ženevě.
Komise také požaduje odebrání akreditace moskevské antidopingové laboratoři a okamžitou suspendaci jejího ředitele Grigorije Rodčenka. Ten podle zveřejněné zprávy nařídil těsně před loňským prosincovým auditem WADA zničit přes 1400 uchovaných vzorků coby možných důkazů. Zaznělo i obvinění ruského ministra sportu Vitalije Mutka, že nařídil "manipulaci s určitými vzorky".

Zpráva čítající přes 300 stran uvádí, že v ruské atletice dochází k systematickým dopingovým praktikám. Komise potvrdila, že je provázela korupce zasahující až do nejvyšších sfér federace IAAF. Důkazy byly postoupeny Interpolu.

Komise zjistila, že docházelo k zatajování pozitivních dopingových testů, čímž byly ovlivněny výsledky vrcholných soutěží. To se týká například běhu na 800 metrů na olympijských hrách v roce 2012, protože jeho vítězka Maria Savinovová by za normálních okolností neměla být kvůli dopingu vůbec na startu.
 

ctk TN.cz