Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

galerie cesta hodná dobrodruha

Šílený fanoušek: Do Anglie jel dva roky, aby viděl potupnou prohru

Ron Rutland
Zdroj: Twitter
Ron Rutland

Měl velký sen a ještě větší plán. Sen si splnil a jeho úžasný projekt se zapsal do kronik nejen ragbyového sportu. Jihoafričan Ron Rutland se rozhodl, že na zápas svých oblíbených Sprigbooks dojede z Kapského města do Anglie na kole. Jeho cesta trvala 29 měsíců.

Více než dva roky se trápil na kole, projel Afriku křížem krážem, podíval se i do Istanbulu a po 43 tisících kilometrech v sedle se konečně dočkal vysněného zápasu. Ron dorazil do Brightonu právě včas, aby viděl, jak ragbisté Jižní Afriky utrpěli historickou prohru s Japonskem. Vyčerpaný, s otevřenými ústy sledoval prohru favorita 32:34 s týmem, který 24 let na Světovém poháru nevyhrál...

115

GALERIE: Cesta Rona Rutlanda na MS v ragby

Zdroj: facebook.com

Cesta Rona Rutlanda na MS v ragby - 1

Hodnocení:


 
"Nečekal jsem to. Bylo to mé největší rozčarování a nejšílenější výsledek v historii ragby. Bylo to, jako bych se díval na film, akorát jsem nechápal, že jsem toho právě svědkem," ulevil si po utkání, které šokovalo celý svět. Japonci bojovností ukázali, co všechno se ve světě sportu může stát. Za jejich senzačním vítězstvím jakoby byl příběh Rona Rutlanda skrytý.
 

V dubnu 2013 se vydal na cestu, to mu bylo 39 let. Kulatiné 40. narozeniny oslavil na cestě. Téměř každý den šlapal do pedálů a ukázal, že Afrika se dá projet třeba i na kole. I když jí křižoval hodně podivnými cestami, aby se vyhnul válečným konfliktům a i horku na Sahaře. Projel i Česko, vzal to od Znojma přes Prostějov na Olomouc a pak do Polska. Na svých fotkách prozradil, že se stavil i na utkání Anglie s Itálií na mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let. Prostě sportovní fanoušek, jak se patří.

Cesta Rona Rutlanda
Zdroj: Facebook official Cesta Rona Rutlanda


Ron opustil své zaměstnání a v poslední době se věnoval organizaci ragbyových turnajů. Kdysi dávno si řekl, že by rád Afriku projel na kole a když se blížil čas, kdy tenhle plán uskutečnit, uvědomil si, že by to mohl spojit i s návštěvou Evropy. A když už, tak se chtěl podívat na mistrovství světa. To, co si léta sliboval, to také uskutečnil. Jak fantastické dobrodružství.


Samozřejmě i jeho projekt nakonec našel odezvu i ve světě a tak díky jeho cestě vznikla i nadace, která získává peníze pro pomoc potřebným. Ron ji pojmenoval po svém příteli Nixi "Lettie" Haynesovi, který dlouhá léta bojoval s rakovinou. Lettie bohužel zemřel v průběhu jeho cesty...

Japonsko slaví první výhru na MS téměř po čtvrtstoletí
Zdroj: Profimedia, JMP/REX Shutterstock


A si Ron aspoň mohl užít ragby. V Anglii ho potkaly legendy ragyového světa včetně bývalého kapitána jihoafrického týmu Francoise Pienaara.


"Byl to úžasný zážitek," svěřil se. A navzdory porážce svého týmu sledoval neuvěřitelné reakce. "Jihoafričané mohli být pořádně naštvaní a vím, že bývají arogantní. Ale tady po zápase těm japonským fanouškům uznale tleskali v restauracích i v ulicích města," těšilo Rona Rutlanda.


Celoucestu Rona Rutlanda si můžete prohlédnout na jeho facebookovém profilu.

 

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 17:10 18:50

   Dynamo Kyjev - FK Jablonec

   18:50

   Czechman Triatlon 2019

   19:00

   Odpolední Sportovní noviny

   19:05

   Cape Epic 2019 - Best of men

   19:30

   Cape Epic 2019 - Best of women

   20:00

   MONETA Czech PGA Tour (3)

 • Nova Sport 2

  • 17:15 19:00

   FIVB Beach Volleyball – Varšava

   19:00

   UFC Profiles in Combat (1)

   19:30

   MAXI TIP Poker Tour (4)

   20:05

   Weber Cup 2019

   00:30

   UFC 237: Namajunas vs. Andrade

   09:00

   Weber Cup 2019

Celý Program