rozhovor o sezóně

Mám natrénováno jako nikdo, takže se máte na co těšit, říká Ledecká

Richard Wagner
Richard Wagner
23.4. 2020 17:51
Téma:

Famózní česká „obojživelnice” Ester Ledecká prošla karanténou a pilně se připravuje na novou sezónu, v níž chce být ještě lepší, než letos. „Určitě je co zlepšovat, protože jsem byla ve sjezdu ‚až’ druhá,” řekla se smíchem během konference, kterou uspořádala společnost Sport Invest.

Ledecká přišla na první část tiskové konference, která byla dostupná i divákům a kterou jste mohlio vidět i na našem webu ve svých typickýh brýlích a hned na úvod si neodpustila šprým. „Spoustu lidí se mě ptalo na to, kdy sundám ty brejle,” vtipkovala s humorem jí tolik vlastním a bryskně je sejmula z hlavy.

 

Pětadvacetiletá lyžařka a snowboarďačka se letos zapsala dvakrát do české historie. Nejprve jako první žena z Česka ovládla závod Světového poháru (SP) ve sjezdu a poté, také jako první Češka, vyhrála v SP ve dvou sportech – lyžování a snowboardingu.

 

Před českou multifunkční závodnicí byl vrchol sezóny. Ten se však kvůli pandemii neuskutečnil. „Mrzelo mě to moc, protože jsem si sjela ve Světovém poháru 500 bodů, což mi zaručovalo ve finále start ve všech disciplínách,” vysvětluje Ledecká. Ačkoliv ve finále startuje 25 nejlepších závodnic z každé jednotlivé disciplíny, meta 500 bodů zaručuje automatický start ve všech bez ohledu na umístění v aktuálním žebříčku.

Jak hodnotíte sezónu? Byla podle Vás úspěšná?

„Když se ohlédnu, tak mohu klidně říci, že byla úspěšná. Všem se nám to jako týmu povedlo. Na všechny, co se mnou po celou sezónu byli, jsem moc pyšná a jsem ráda za to, že mám tak profesionální tým, který mě přivedl k úspěchům.”

 

Říkala jste, že vaše sezóna byla úspěšná. Byl tam ale nějaký moment, kdy jste si s trenérem sedli a řekli si, že tohle zrovna nevyšlo a bude potřeba něco změnit?

„Já myslím, že celá sezóna probíhala dobře. Asi jediný zádrhel byl v Bansku, kde se sešla spousta věcí naráz. Byl to kopec, který jsem skoro neznala. Měla jsem za sebou dlouhou šňůru závodů, kdy jsem přeskakovala z lyží na snowboard. Přijela jsem tam vyšťavená a ještě s virózou, takže to byl asi jediný závod, kdy jsem byla nesvá. I přesto jsem bojovala a byla to dobrá zkušenost.”

Je těžké přeskakovat z lyží na snowboard?

„Záleží hodně na podmínkách. Když jdu z lyží na snowboard, tak musím přemýšlet nad tím, kde mám ruce. Občas ‚šoupu kopec dolů a vypadám jako úplný d**il, co stojí poprvé na snowboardu’. Mně to ale pomáhá v tom, že si uvědomím, že mám jen dvě hrany a ne čtyři. V opačném případě pak často padám na vnitřní lyži, která mi najednou tak trochu překáží. Záleží i na tom, jak se vyspím (směje se).”

Byla jste první Češkou, která vyhrála SP ve sjezdu, jak na ten závod vzpomínáte?

„Já mám hroznou radost z toho, že se mi povedlo splnit to, co mi kluci říkají při prohlídce trati. Bylo to také tím, že to bylo v Lake Louise, což je kopec, který znám snad ze všech disciplín a znám ho tak asi nejvíc. Poznala jsem tam, co znamená mít zkušenosti.”

 

Krom toho jste se stala první Češkou, která vyhrála závod SP na lyžích i snowboardu. Jak to vnímáte osobně?

„Abych byla upřímná, tak se to většinou dozvím z novin. V tu chvíli mě to nenapadne. Když snowboarduji, tak jsem jen snowboardistka a když lyžuji, tak jsem jen lyžařka a jsem v tom módu tak zažraná, takže mě po vítězství v Rogle nedošlo ani po týdnu, že se stalo něco výjimečného. Přijde mi legrační, když se to někde dočtu, nebo o mně mluví Bode Miller či podobná hvězda, tak už si i říkám, že je trochu divné, že si toho všimnou dřív než já." 

Jak to budete mít s letní přípravou, kdybyste nemohla vyjet do zahraničí?

„Je to komplikace, protože jezdíme do Řecka, kde mám přípravu hodně založenou na tom, že plavu v bazénu a dělám windsurfing. Jeli bychom asi do Špindlu a windsurfing by možná šel na přehradě v Nechranicích, ale problém je, že mám veškerý materiál naskladněný v Řecku. Museli bychom zaimprovizovat.”

 

Je po letošku nějaký prostor pro zlepšení se a chystáte se zapojit i víc do technických disciplín jako obří slalom a slalom?

„Určitě je co zlepšovat, protože jsem byla ve sjezdu ‚až’ druhá (směje se). Prostor pro zlepšení by byl, i kdybych vyhrála velký křišťálový glóbus. Budeme na tom s mým týmem pracovat a udělám všechno pro to, abych se zase o kousek zlepšila. Potrénovali jsme i ty technické disciplíny. Podle trenéra mám natrénováno jako nikdo jiný, takže se máte na co těšit.”

Byla jste na soustředění na Červenohorském sedle. Jaké byly reakce vašich konkurentek, že můžete trénovat a jak na to reagovala veřejnost, která nerada viděla někoho „běhat bez roušky”? 

„Co se týče soupeřek, tak o tom, že v Česku trénuji, jich mnoho neví. Jinak, co se týče veřejnosti, tak jsme měli přísná pravidla. Všichni jsme měli roušky, já dokonce i při jízdě. Snažila jsem se zuby nehty držet pravidel. Respektovat je a vážit si toho, že mám aspoň ten kousek sněhu. Naštěstí jsem se doposud nesetkala s žádným odporem veřejnosti.”

 

Chystáte pro příští sezónu nějaké změny v realizačním týmu?

„Zatím všechno zůstává při starém. V průběhu času si řekneme, co a jak. Každopádně jarní přípravu odjedeme v tomto složení a uvidíme, jestli budeme něco měnit. Já osobně doufám, že nic měnit nebudeme.”

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Minnesota Wild - Vegas Golden Knights

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   ATP Tour 250

   12:35

   ATP Tour 250: Qatar ExxonMobil Open

   14:05

   Překvapení evropského fotbalu (1)

 • Nova Sport 2

  • NHL: Vancouver Canucks - Montreal Canadiens

   04:05 06:45
   09:00

   ATP Tour 250

   10:30

   LAAX Open

   11:00

   NHL: Vancouver Canucks - Montreal Canadiens

   12:40

   FIA - Pure Motorsport

   13:10

   Fotbal: Sportovní originály - Radoslav Látal

Celý program