Me Too v esportech

Sexuální obtěžování v esportech? Me Too už se řeší i mezi hráči

Streamerka Cinnpie
Zdroj: instagram.com/cinnpie/
Téma:

Není to tak dávno, co se ve světě rozjela známá kampaň Me Too bojující proti sexuálnímu obtěžování. Zpočátku své nepříjemné zkušenosti zveřejňovali lidé z filmové a hudební branže, nyní se dostalo i na okolí esportů. A příjemné zážitky to pro některé rozhodně nejsou.

Dlouhé roky se ženy, ale samozřejmě i muži, báli veřejně přiznat to, že byli někým sexuální obtěžováni. To už je díky kampani Me Too pasé. Na povrch tak vyplývají nepěkné zážitky nejen čerstvé, ale i několik let staré. Sexuální násilníci tak i po letech přicházejí o práci i dobrou pověst.
 

Veřejná přiznání se esportové scéně dlouho vyhýbala. Důvodem může být i fakt, že se v ní pohybují zejména mladší lidé, kteří tolik sebevědomí zatím nemají a promluvit se bojí. To už ale neplatí.

Vše odstartoval tweet uživatelky s přezdívkou JewelsVerne, která obvinila streamera Lona, že během karetní hry s přáteli neustále pokládal streamer Lono svou ruku na její stehno a chtěl po ní sex. Právě její přiznání dodalo odvahy dalším.
 

Obvinění se nachází snad v každém sektoru gamingové sféry. Od hráčů, přes streamery, moderátory, cosplayery, ale i majitele a členy realizačních týmů. Mezi obviněnými byli například slavný moderátor Doty 2 Toby “Tobywan” Dawson, komentátor Grant Harris, či streameři iAmSpOOn, BlessRng a další.
 

Jednou z mála obviněných žen je streamerka Cinnpie. Ta měla mít poměr s hráčem Super Smash Bros Troyem “Puppeh” Wellsem. Na tom by možná nebylo nic nekalého, jenže podle hráčova vyjádření mu v té době bylo pouhých čtrnáct let a to už nezákonné je.
 

Stejně jako ve filmové a hudební branži, i zde bude jistě několik případů vymyšlených historek, které mají za cíl daného jedince poškodit. Nahrává tomu i nulová tolerance většiny týmů a sponzorů s lidmi, kteří se sexuálního obtěžování měli dopustit. Většina obviněných tak ze dne na den přijde o práci i jakékoliv zisky, ač třeba nic z řečeného neprovedli.
 

Podobnou strategii razí například i streamovací platforma Twitch, která se snaží jakékoliv kontroverzní osoby banovat.
 

Na druhou stranu má ale většina obvinění své opodstatnění a spousty těch, kteří se toho měli dopustit, hned přispěchají s omluvou či upřesněním.  

maj

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Toronto Maple Leafs - Columbus Blue Jackets

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: New York Islanders - Florida Panthers

   12:50

   Element (419)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

 • Nova Sport 2

  • NBA: Milwaukee Bucks - Brooklyn Nets

   09:00 11:05
   11:05

   Monster Energy Supercross Geneva

   11:35

   Coldwater Classic Series 2010 – Documentary

   12:05

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   12:20

   Element (419)

   12:30

   Magazín Evropské ligy (18)

Celý program