Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

gratulace! ten si to zasloužil

Senzační výsledek: Kordista Beran má bronz z mistrovství Evropy!

Jiří Beran
Zdroj: facebook
Jiří Beran

Kordista Jiří Beran získal na mistrovství Evropy bronz a v sedmatřiceti letech slaví první individuální evropskou medaili. V semifinále v Düsseldorfu prohrál s Juvalem Šalomem Freilichem z Izraele 8:15.

Beran tak navázal na loňský bronzový úspěch fleretisty Alexandera Choupenitche, který v pondělí vypadl ve čtvrtfinále. První individuální cenný kov na ME vybojoval před 28 lety kordista Jiří Douba ve Vídni a rovněž získal bronz.


"Jsem rád, že je tam medaile," řekl ČTK Beran. "Je to moje první individuální medaile, za kterou je hodně prohraných i vyhraných zápasů a získaných zkušeností," dodal muž, který na ME poprvé startoval před 18 lety.


Vítěz podniku Světového poháru z Buenos Aires v roce 2007 Beran má z ME druhý cenný kov. Předloni byl členem bronzového družstva kordistů v Tbilisi.


V Düsseldorfu přitom člen klubu SC Praha nezačal dobře a ve skupině první dva zápasy prohrál. Proto se rozhodl pro absolutní změnu postavení a taktiky. "Chtěl jsem šermovat spíš v klidu se zataženou rukou a u země, ale to nefungovalo. Tak jsem se uvolnil, zvedl na nohách, rozskákal, což u mě není běžné, ale sedělo mi to a hlavně to svítilo," řekl.


Zbylé tři duely ve skupině pak vyhrál a postoupil do play off. Ve vyřazovacích bojích měl v 1. kole volno, ve druhém zdolal Fina Topiase Tauriainena, pak Ukrajince Igora Reizlina a Izraelce Grigoriho Beskinaa.


Ve čtvrtfinále šermoval s Basem Verwijlenem. Nad Nizozemcem od začátku vedl a za stavu 9:6 byl zápas přerušen. Soupeř se chytil za nohu a nastalo skoro pětiminutové ošetřování, zatímco Beran seděl na židli a snažil se udržet koncentraci. To se mu povedlo, a když dotáhl zápas do vítězného konce 15:10, klekl na kolena a křičel radostí.


"Jirka je velmi soustředěný a šermoval chladnokrevně, z čehož byl Verwijlen bezradný," komentoval předseda šermířského svazu Oldřich Kubišta.


Semifinále rozjel Beran proti levou rukou šermujícímu soupeři dobře. Za stavu 1:0 musel vyměnit kord, jinak se držel své taktiky, nechával se zatlačit a úspěšně kontroval, což mu vyneslo náskok 6:4. Pak ale ztratil tři zásahy v řadě na 6:7 a Freilich získal převahu. Beran proto začal více útočit, ale neúspěšně a souboj ztratil. "Pokaždé chci vyhrát, takže to mrzí, ale byl lepší a trošku mi došly síly," řekl Beran.


Tradičně u planše seděl, tleskal a radil jeho otec a trenér Jiří Beran starší, mistr republiky v kordu a šestý z mistrovství světa. "Medaile je nás obou, bez táty bych nebyl, kde jsem. S tátou v zádech šermuju líp," řekl Beran mladší.


Úspěch na evropském šampionátu je důležitý i z pohledu olympijských her 2020 v Tokiu. Šermířům začalo kvalifikační období a bronz z ME Beranovi pomůže. "Jsme na začátku a těžko říct, ale body jsou a mají svou váhu," uvedl Beran, který po své první účasti na OH 2016 v Riu de Janeiro dostal za svůj čin v utkání úvodního kola cenu fair play.


Talentovaný Jakub Jurka nestačil ve 3. kole na Rumuna Maria Persua 12:15 a je třicátý. Martin Rubeš vypadl v 1. kole play off a skončil na 69. místě. Martin Čapek zaznamenal ve skupině jen jednu výhru a obsadil 82. pozici.

ČTK TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 17:00 19:30

   FIVB Beach Volleyball – Espinho

   19:30

   Element (392)

   19:40

   Mistrovství světa SKIF 2019

   21:30

   Večerní Sportovní noviny

   21:35

   Attakwas Extreme

   22:05

   Fotbal: Atlanta United FC - D.C. United

 • Nova Sport 2

  • 14:05 18:00

   World Matchplay Darts 2019

   18:00

   NBA 2019

   18:30

   UFC Now (17)

   19:20

   Hokejky pro Kluka Puka 2019

   19:35

   Frozen Waterfalls - Ice - Kayaking

   20:00

   World of Freesport Special: Best of Climbing

Celý Program