vítězná vlna mistrovství světa

Senzační Češi zničili i Švédy! A to už prohrávali o dva góly

Česká radost a Michal Birner

Česká hokejová reprezentace pokračuje na mistrovství světa v senzačních výkonech. Ve svém třetím vystoupení porazila Švédsko 4:2, i když prohrávala po první třetině 0:2. Svými góly se o to zasloužili Pastrňák, Kovář, dvakrát se trefil Michal Birner.

Švédové hráli hned po 50 vteřinách přesilovku po Kovářově hákování. Francouze otestoval Wennberg a pálil i Nygren. Už po přesilovce minul v šanci Ritola. Na druhé straně zmařil Jeřábkovu šanci ofsajd a v osmé minutě měl první možnost Vůjtkova týmu Řepík.

Po špatném střídání Čechů udeřili v přesilovce Švédové. Pokus obránce Chicaga Gustafssona II tečoval za Francouzova záda Rosén a sudí si ověřili platnost branky ještě u videa. Odpovědět se snažil Kousal, ale minul. Z dorážky neuspěl ani Birner.

Při Omarkově vyloučení Märkström kryl Plekancovu teč Jeřábkovy přihrávky a Francouz vyrážečkou vytěsnil Ericssonův výpad v oslabení. Při Larssonově trestu zahrozil dvakrát Birner. Osm vteřin před první pauzou ale Češi při své přesilovce inkasovali. Řepík ztratil v útočném pásmu puk a po rychlém kontru zužitkoval Sjögrenovu přihrávku Lundberg blafákem do bekhendu.

V druhém dějství nejdříve připravil Plekanec šanci pro Červenku, ale Markström nenechal místo na úspěšné zakončení. Ve 27. minutě už Češi zužitkovali dlouhý nápor. Červenka zpoza branky uvolnil před brankovištěm Pastrňáka a devatenáctiletý útočník Bostonu zaznamenal svou první trefu na šampionátu. Markström hned vzápětí zasáhl proti bekhendovému zakončení Birnera.

Další možnost měl Řepík a ve 34. minutě už vyrovnal tečí Jeřábkovy střílené přihrávky Kovář. Švédové zahrozili sporadicky, Francouz vyrazil Lundbergův pokus a pak rýsující se možnost zmařil Kousal faulem. V oslabení Češi nejen odolali, ale otočili stav. Birner po brejku oklamal Gustafssona II a prostřelil Markströma. Sudí si ještě ověřili trefu u videa.

Ve třetí části se Švédové snažili tlačit za vyrovnáním a Francouze nepřekonal Ericsson. Český gólman si poradil s tečí Normana. Pojistit náskok mohl v 51. minutě Jarůšek, ale Markström zasáhl vyrážečkou. Brankář Vancouveru si poradil i s Červenkovou šancí.

Švédové vzápětí sáhli k dlouhé power play, ale Francouz pochytal pokusy Franssona, Gustafssona či Nyquista. Český gólman odolal i při závěrečném tlaku a pokusy Čechů do prázdné branky včetně Francouzova také nebyly úspěšné.

Další zápas čeká české hokejisty ve čtvrtek od 15:15 SELČ proti Norsku.

Česko – Švédsko 4:2 (0:2, 3:0, 1:0)
Branky:
27. Pastrňák (Červenka, Jeřábek), 34. Kovář (Jeřábek, Birner), 38. Birner, 55. Birner  - 10. Rosen (Wennberg), 20. Lundberg (Sjögren). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Sidorenko (Běl.) – McIntyre (USA), Otmachov (Rus.).