Aktualizováno 29.3. 2016 16:25
potupa kolébka hokeje v troskách

Sedm průšvihů a důvodů: proč je Kanada v NHL bez play off?

Sedm kanadských týmů v NHL
Zdroj: Twitter
Sedm kanadských týmů v NHL

Základní část? To je dlouhých šest měsíců. To pravé ale začíná až potom. Play off je to, na co se všichni fanoušci těší. V zámořské NHL se ale po dlouhých letech stala nevídaná věc. Nebude ho hrát ani jeden kanadský tým. Totální potupa!

Kluby slavných jmen, nadšení fandové. Každý chce vidět svůj tým ve finále. V té zemi se hokej narodil a nyní se všichni diví. Jak je možné, že slavné kluby dřou bídu? Copak Toronto, na to už si všichni zvykli, ale letos ani Montreal nebo Ottawa nemají šanci zahrát si o Stanley Cup. Co za tím vězí?


Mizerná politika skládání týmů

Je to tam samá jednička draftu a stejně ty výkony nestojí za nic. Případ Edmontonu ukazuje i to, že jen supertalenty vám úspěch nepřinesou. Důležití jsou i dříči a dělníci ledu. Tady to manažeři kanadských týmů nezvládají.

Nail Jakupov
Zdroj: isifa.com Nail Jakupov

Enormní tlak na hráče
Možná jeden z hlavních důvodů. Kanada jednoduše očekává úspěch. Když se nedostaví, hned jsou plné noviny expertních rozborů. Diváci daleko víc dávají najevo nespokojenost, hráči to cítí. A to jim často svazuje nohy, ač berou velké peníze. V Ottawě v roce 2007 hráli finále ligy. Jenže další pokusy vždy končily předčasně. Za posledních osm sezon jsou Senators počtvrté mimo hru.

Ottawa Senators
Zdroj: isifa.com Ottawa Senators

Slabší kanadský dolar
No, velké peníze... Ač je kluby NHL musí pracovat s platovým stropem, přece jen je to v Kanadě trochu horší s financemi. Amerika je na tom ekonomicky lépe. Ale na ledě by to snad být vidět nemělo. Jen ty velké kanadské hvězdy, ať už jsou to Tyler Seguin, Jamie Benn nebo Sidney Crosby opravdu hrají jinde než v Kanadě.

Sidney Crosby
Zdroj: Profimedia Sidney Crosby

Nešťastná zranění

Je to pech, ale musíte na tu situaci být připraveni. Když se zraní superstar, málokdy ji nahradíte. Své o tom ví Montreal. Gólmanská jednička Carey Price se trápí na marodce a ani jeden z gólmanů ho nedokázal zastoupit. Canadiens přitom byli na začátku sezony nezastavitelní. Jenže měli Price v brance...

Carey Price
Zdroj: oficiální zdroj

Dlouhé cesty, velká zima

Studený sever, dlouhé cesty. O tom své vědí ve Vancouveru, Calgary, Edmontonu, ale třeba i ve Winnipegu. Únava pak padá na hráče častěji, než na ty, kteří tolik necestují. Však se podívejte na Jágra, jak na sluníčku načerpal energii. Ani Florida, která je na druhém konci země tolik nelétá, většinu zápasů hraje na východním pobřeží.

Kluby NHL
Zdroj: Twitter Kluby NHL

Stárnoucí týmy
Éra, kdy vládli bratři Sedinové už je pryč. V Canucks se sice snažili trochu oživit kádr, ale ještě chvíli potrvá, než si to znovu sedne. Podobně to měli v Ottawě či Torontu. Ale už i tam se začali zbavovat starších, drahých ale hlavně málo výkonných plejerů. Maple Leafs poslali pryč Diona Phaneufa.

Henrik Sedin
Zdroj: isifa.com

Prokletí
Možná to zní jako klišé, ale v Torontu už fanoušci začali věřit opravdu na zlé nadpřirozené síly. Za posledních 12 sezon byli Maple Leafs v play off jen jedinkrát. Letos si vylámal zuby i kouč Mike Babcock. Po polovině sezony tento odporník začal čistit tým a vsadil na princip Moneyballu. Tak kdoví, jestli inspirace baseballovou pohádkou právě zmiňované prokletí změní. Ale to se uvidí až v další sezoně...


Tak jako tak, bude po dlouhých 46 letech play off bez Kanady. Naposledy se tenhle průšvih stal v roce 1970.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:00 14:40

   Fotbal: Toronto FC - Minnesota United FC

   14:40

   Element (385)

   14:55

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

   16:35

   Natural Track Luge - World Cup Final (Umhausen)

   17:00

   Teleshop

   17:15

   Off-road Maraton (1)

 • Nova Sport 2

  • 13:00 15:00

   NHL: Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

   15:00

   UFC Now (12)

   15:45

   Czech rally 2019 (1)

   16:10

   Teleshop

   16:25

   Ligue 1 Preview (33)

   16:55

   Fotbal: EA Guingamp - Olympique Marseille

Celý Program