Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 11.12. 2015 16:22
evropská liga koeficienty

Sparta nejúspěšnější v Evropě, drží šance na přímý postup do LM

Sparta Praha
Zdroj: profimedia.cz

Českému fotbalu se na evropské scéně letos dařilo tak napůl. Nejlépe ze všech se v Evropské lize dařilo pražské Spartě, která jako jediná postoupila do jarních bojů a ani jednou neztratila body. Právě díky Spartě tak český fotbal stále drží naději, že vítěz české ligy může do hlavní fáze Ligy mistrů postoupit rovnou.

Zatímco v lize Sparta klíčové zápasy nezvládala, na evropské scéně to bylo naopak. Doma vyhrála oba rozhodující zápasy s APOELem i Asterasem, zvládla i dvojutkání se silným bundesligovým celkem Schalke. 

Sparta dokonce ani jednou neprohrála, což se jí v základní skupině evropského poháru povedlo poprvé od roku 1999, kdy měla tři výhry a tři remízy v Lize mistrů. 


Příjemným překvapením byl Liberec, který i přes výraznou obměnu kádru bojoval o postup ze skupiny.


To Plzeň nedokázala naplnit papírové předpoklady. Zvláště když v zápasech s Villarrealem ukázala, že dokáže být konkurenceschopná. Jenže nezvládla klíčové dvojutkání s Rapidem Vídeň, tedy s týmem na podobné úrovni. K její smůle měla právě v těchto zápasech největší podzimní krizi.

Koeficienty UEFA
Zdroj: www.synotliga.cz Z pohledu českého fanouška nevypadají vyhlídky vůbec špatně.


Hlavním zklamáním plzeňského působení v pohárové Evropě je však vypadnutí ve 3. předkole Ligy mistrů s Maccabi Tel Aviv, když čeští mistři nezvládli odvetu a doma prohráli 0:2.


I tak český fotbal prožil třetí nejvydařenější působení na evropské scéně za posledních devět let. Drží třináctou příčku v pořadí koeficientů UEFA a jediné místo ho tak dělí od toho, aby měl český šampion jistou přímou účast v hlavní fázi Ligy mistrů, což bylo naposledy v roce 2005.


Mnohem nadějněji však vypadají vyhlídky směrem k příští sezoně, kdy bude v koeficientu odečítat 13,6 bodu nyní desáté Nizozemsko a spadne tak za Česko. Momentálně to vychází tak, že by Česko mělo mít náskok 4,45 bodu. Proto je na Spartě, aby se na jaře snažila v konkurenci PSV Eindhoven udržet co nejlepší výchozí pozici pro příští ročník, kdy bude velká šance zaútočit na to, aby mistr české ligy v roce 2018 šel rovnou do Ligy mistrů.
 

TN.cz

To nejlepší z iSport.cz