Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

500 mil Indianapolis

Šampion Alonso si poprvé vyzkoušel IndyCar a Indianapolis

Fernando Alonso v Indianapolisu - 2
Zdroj: ČTK
Fernando Alonso v Indianapolisu

Dvojnásobný šampion formule 1 Fernando Alonso usedl ve středu 3. května poprvé v kariéře do vozu IndyCar Series. V rámci soukromého testu na slavné Indianapolis Motor Speedway prokázal, že je schopný vůz ovládat i na oválu, na kterém nikdy předtím nezávodil. Splnil tak podmínku, která čeká na každého nováčka.

Alonso se na svůj první start v IndyCar Series velmi pečlivě připravuje. V úterý absolvoval dlouhý trénink na simulátoru. Ve středu pak poprvé usedl do vozu IndyCar a vyjel s ním na 2,5mílový ovál Indianapolis Motor Speedway.

 

Vůz předtím Alonsovi připravil stájový kolega od týmu Andretti Autosport Marco Andretti. Ten byl už několikrát blízko vítězství, trápí jej ale rodinné prokletí. Přestože byl jeho otec Michael, majitel týmu Andretti Autosport, jedním z nejlepších pilotů IndyCar v historii, nikdy v Indianapolisu nevyhrál. Děda Mario, legenda světového motorsportu, si připsal jen jedno vítězství. Marco v Alonsově voze, který Andretti Autosport připravuje společně se slavným McLarenem, absolvoval 10 kol.

 

Na okruhu v Indianapolisu nechyběl Mario Andretti ani poslední pilot, který v Indianapolisu dokázal s McLarenem vyhrát, Johnny Rutherford. Právě na počest jeho vítězství bude Alonso v květnu nosit v Indianapolisu oranžové zbarvení vozu.

 

15

GALERIE: Fernando Alonso v Indianapolisu

Zdroj: ČTK

Fernando Alonso v Indianapolisu - 3

Hodnocení:

 

Každý nováček musí v Indianapolisu prokázat, že zvládá ovládat vůz na oválu ve vysokých rychlostech. Takzvaný nováčkovský program má tři fáze.

 

Během té první musí pilot udržovat 10 kol rychlost v rozmezí mezi 205 a 210 mílemi v hodině (330 až 338 km/h), ve druhé fázi pak 15 kol rychlost v rozmezí 210 a 215 mil v hodině (338 až 346 km/h) a v poslední fázi musí zajet 15 kol rychlostí přesahující 215 mil v hodině (346 km/h). Alonso program v pohodě absolvoval. Celkem odjel 110 kol. V tom nejrychlejším objel 2,5mílový ovál průměrnou rychlostí 222,548 mil v hodině (358 km/h).

 

 

"Myslím, že je to dobrý způsob jak začít. Postupně zrychlovat. Nejprve bylo těžké dosáhnout minimálních rychlostí. V dalších fázích jsem se cítil dobře, ne kvůli rychlosti, ale kvůli absolvovaným kolům. Můžete postupně vylaďovat vůz. Simulátor byl opravdu realistický. Máte představu, jaké to bude. Ale skutečný vůz je jedinečný. Když máte jet na plný plyn v zatáčce, ve skutečném autě to není jako na simulátoru," popsal test Alonso.

 

Rady mu kromě celého klanu Andrettiů dávali také vítěz z roku 2003 Gil de Ferran a loňský vítěz Alexander Rossi. Ten bude v Indianapolisu Alonsovým stájovým kolegou. Španělskému pilotovi mohl poradit, jak se nejrychleji adaptovat z vozů formule 1 na IndyCar. Rossi totiž předtím, než vloni přišel do IndyCar, startoval právě ve formuli 1.

 

 

Alonso měl ve středu celou dráhu jen pro sebe. První trénink, kde se bude moci poměřit s ostatními piloty, je v plánu 15. května. Piloti budou mít na přípravu pět dní. O víkendu 20. a 21. května jsou na programu kvalifikace. Pokud bude přihlášeno více pilotů, do závodu se kvalifikuje jen 33 nejrychlejších. Ti ještě budou moci dvakrát potrénovat a vyladit vůz. V neděli 28. května se piloti utkají o to, kdo přidá svůj obličej na slavnou Borg-Warnerovu trofej.
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:45 15:10

   Moto GP - VC Francie (závod Moto GP)

   15:10

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   17:05

   Fotbal: AS Monaco - Amiens SC

   18:50

   NHL News

   19:05

   Fotbal: Olympique Lyon - SM Caen

   20:50

   Element (387)

 • Nova Sport 2

  • 14:00 15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   16:30

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   17:45

   Off-road Maraton (2)

   18:10

   Czech rally 2019 (2)

   18:35

   Total Fight - Snowboard Slopestyle

Celý Program