velká cena štýrska

Salač dojel ve Štýrsku na 12. místě. MotoGP vyhrál premiérově Oliveira

Tomáš Rambousek
23.8. 2020 11:45

Filip Salač se po téměř půl roce dostal na bodované místo v závodu mistrovství světa silničních motocyklů. Na Velké ceně Štýrska v kategorii Moto 3 skončil jediný český jezdec v seriálu na 12. místě. Závod vyhrál Ital Celestino Vietti, nepříjemný pád postih Denise Oncüho.

Salač startoval do závodu ze 12. místa, a i když se časem propadl mimo bodovanou patnáctku, nakonec dokázal svou startovní pozici ještě vylepšit. Jenže jury závodu ho nakonec potrestala za nebezpečnou jízdu posunutím o jednu příčku dozadu.

Salačovi pomohlo i několik pádů v závěrečných kolech. Ten nejdramatičtější měl na svědomí Turek Denis Oncü, který ze čtvrté pozice sestřelil stájového kolegu Ayumu Sasakiho, ale z nehody nevyvázl na rozdíl od japonského jezdce zrovna dobře.

Jedno kolo před koncem ještě upadl v elitní pětici jedoucí John McPhee a tak se o vítězství poprali Celestino Vietti a Salačův stájový kolega Tony Arbolino. Vietti nakonec projel poslední zatáčky lépe a mohl oslavit své první vítězství v seriálu Moto3.

Fantastický finiš měl závod MotoGP, kde se o první místo přetahovali do poslední zatáčky Jack Miller a Pol Espargaro. Právě při výjezdu do cílové rovinky ale při vzájemném souboji chybovali, vyjeli z trati a situace využil v závěsu jedoucí Miguel Oliveira, který tak mohl oslavit svůj premiérový triumf v nejprestižnější kategorii.

Závod byl 12 kol před koncem restartován po pádu Mavericka Viňalese. Španělský jezdec vyskočil v rychlosti 215 km/h z motocyklu, kterému selhaly brzdy.

Vítězem závodu Moto2 se stal Marco Bezecchi a zapsal svůj vůbec první triumf v šampionátu. Bezecchimu však pomohla penalizace Jorgeho Martina, který v posledním kole vyjel z trati a rozhodčího dodatečně odsunuli na druhou příčku, ač cílem projel jako první. Na třetím místě dojel Remy Gardner.