Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

cyklistika případ uzavřen

Skandál na Tour potvrzen! Sagana vyloučili neprávem

Peter Sagan
Zdroj: YouTube.com

Byl to loket, který v létě rozdělil cyklistický svět. Slovenský cyklista Peter Sagan byl vyloučen ze slavné Tour de France, když měl ve finiši čtvrté etapy loktem strčit do Marka Cavendishe a ten pak ošklivě upadl a zranil se. Mezinárodní cyklistická unie teď uznala, že Sagan nejednal úmyslně a případ je uzavřen. Co to však skoro po půlroce znamená?

Mezinárodní sportovní soud v Lausenne měl rozhodnout, zda-li Peter Sagan jednal v rozporu s pravidly Mezinárodní cyklistické unie. K rozsudku nakonec ale nedošlo, protože Saganova stáj BORA- Hansgrohe se s UCI dohodla na ukončení sporu.

 

 

Sagan v dojezdu čtvrté etapy neúmyslně poslal k zemi Cavendishe a chvíli poté komisaři z UCI rozhodli o jeho diskvalifikaci. Pro Slovensko to byla národní tragédie a teď se ukázalo, že fanoušci cítili křivdu právem.

 

Tým BORA se proti rozhodnutí odvolal a žádal, aby byla Saganova diskvalifikace dočasně pozastavena a on mohl dokončit Tour. To se však nestalo. Obě strany ale dostaly možnost poskytnout důkazy během prosincové arbitráže v Lausanne.

 

 

Do případu se tak dostaly jak výpovědi očitých svědků, tak videa, která komisaři během závodu neviděli.

 

"Po zvážení všech materiálů předložených CAS včetně videa, které nebylo v době, kdy jury Sagana diskvalifikovala, k dispozici, se všechny strany shodly na tom, že pád byl nešťastný a neúmyslný incident. Komisaři za daných okolností rozhodli, jak nejlépe mohli," uvedla Saganova stáj BORA ve svém prohlášení.

 

Ani jedna strana tak nebude pokračovat v arbitrážním řízení a zaměří se na to, aby se v budoucnu podobná situace neopakovala.

 

 

"Toto rozhodnutí, jak náročná je práce komisařů UCI. Od příští sezony budeme komisařům pomáhat videoexperty," řekl prezident UCI David Lappartient.

 

A co na to samotný Sagan, který přišel o možnost bojovat o zelený dres pro vítěze bodovací soutěže?

 

"Minulost je zapomenutá. Vše musí přispívat ke zlepšení našeho sportu. To, co se mi stalo je ukázkou toho, jak náročná je práce komisařů a že UCI uznala potřebu videa. Jsem rád, že můj případ povede k pozitivnímu vývoji, protože v našem sportu je důležité dělat spravedlivé a srozumitelné rozhodnutím, ikdyž občas neovdládneme své emoce," vyjádřil se Sagan.

mm TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:20 15:00

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - Colorado Rapids

   15:00

   MAXI TIP Poker Tour (4)

   15:30

   The Boodles 2019

   16:30

   Element (390)

   16:45

   The Boodles 2019

   17:50

   NBA – akce měsíce

 • Nova Sport 2

  • 13:20 14:20

   Evropská liga 2019

   14:20

   Nova Cup 2019 – Dolní Morava

   14:35

   World Cup of Pool 2019

   18:30

   Cape Epic 2019 - Best of men

   19:00

   Běhej lesy – Vysočina

   19:15

   Spartan race – Dolní Morava

Celý Program