Seriál nba 05/30

Sacramento Kings pod lupou: Kdy skončí černá série?

Buddy Hield s trenérem Lukem Waltonem
Zdroj: Profimedia
Buddy Hield s trenérem Lukem Waltonem
Petr Janouch
Petr Janouch
5.4. 2020 21:15
Téma:
NBA

„Králové“ ze Sacramenta jsou týmem, který se může v současné době pochlubit jednou rekordní šňůrou – bohužel takovou, kterou nikdo mít nechce. Už plných 13 let se jim nepodařilo postoupit do play-off basketbalové NBA, což je nejdelší půst ze všech třiceti týmů ligy.

Ani letos s nimi nikdo v silné Západní konferenci moc nepočítal, ale tým s velmi mladým jádrem sestavy se pod vedením nového kouče Luka Waltona držel docela solidně a krátce před přerušením sezóny se dokonce rozjel k vítěznému tažení a své šance na postup výrazně oživil. Nucená přestávka mu tudíž nepřišla nijak vhod.

 

Kings nemají ve své sestavě žádné etablované superhvězdy – v letošní All-Star Game v Chicagu neměli ani jedno zastoupení a žádný z hráčů není v první dvacítce nejlepších střelců ligy. Na druhou stranu ale mají pět hráčů s průměrem přes 14 bodů na utkání a zajímavou kombinaci několika velmi mladých talentů (nejlepší střelec týmu De‘Aaron Fox - 22 let, Marvin Bagley – 21 let) a solidních hráčů v ideálním věku (Buddy Hield, Bogdan Bogdanovič, Harrison Barnes, všichni 27 let). Nejstarším hráčem sestavy je v pouhých 31-letech Nemanja Bjelica.
 

Sezóna nezačala pro Kings vůbec dobře – pěti porážkami za sebou. Pak se ovšem tým rozjel, dokázal porazit některé velmi silné týmy jako Utah, Houston, Denver, Dallas nebo Oklahomu City a v polovině prosince vylepšil bilanci až na velice solidních 12/14. Jenže pak přišla nešťastná série dokonce osmi porážek za sebou (polovina za nich byla o 5 bodů a méně) a s Kings se přestalo počítat, obzvlášť když v polovině ledna přišla ještě další série šesti proher v řadě a bilance týmu klesla až na 15/29.
 

Po výhře na palubovce Chicaga 24. ledna ale přišel zlom a Kings se nadechli k velké jízdě. Mimo jiné porazili dvakrát Clippers a z dalších 20 odehraných zápasů dosáhli bilance 13/7. Z posledních deseti zápasů vyhráli sedmkrát a přiblížili se k osmému místu Západní konference (Memphis) už na rozdíl 3,5 zápasu, což jim dávalo i vzhledem k momentální formě stále solidní šanci bojovat o postup. Zastavení ligy jim proto určitě uškodilo. Pokud by se podařilo dohrát celou základní část sezóny, neměli by navíc nějak extrémně obtížný los.

Pokud by se naopak dalo na přerušení sezóny najít pro Kings nějaké pozitivum, tak je to samozřejmě delší možnost pro vyléčení zraněného Marvina Bagleyho, ale na druhou stranu téměř každý další tým bude mít nějakou podobnou možnost doléčit své zraněné hráče také. Další věcí, kterou by časový odstup mohl pomoct vyřešit, je situace kolem druhého nejlepšího střelce týmu Buddyho Hielda (19,8 bodů na zápas).
 

Kouč Walton ho od uzdravení Foxe (na začátku sezóny měl zraněný kotník) rád posílá na hřiště jako náhradníka z lavičky, což by samo o sobě nemuselo být až takovým problémem, ale překvapivě často ho také nenechává na hřišti v klíčových chvílích koncovek zápasů. Sám Hield si po loňském prodloužení smlouvy své působení u Kings takto určitě nepředstavoval a na jeho obranu se navíc vydala docela početná část fanoušků Kings, kteří nemohou přijít Waltonovi na jméno. Pokud má být v týmu psychická pohoda a má táhnout za jeden provaz, Kings potřebují tuto situaci nějak vyřešit.
 

Kings byli jedním z týmů, které byly během sezóny (před uzávěrkou trejdů) poměrně aktivní, a udělali několik změn, které možná nebudou hrát až takovou roli ve zbytku sezóny (pokud se bude dohrávat), ale mohou ovlivnit další roky. Na začátku února vedení klubu odeslalo do Atlanty pivota Dewaynea Dedmona a dvě práva v druhém kole draftů (2020 a 2021) a na oplátku získalo podkošovou dvojici Alex Len a Jabari Parker. Dvě práva v draftu pro roky 2024 a 2025 naopak získali Kings spolu s Kentem Bazemorem od Portlandu, kterému přenechali veterána Trevora Arizu.

Vedení Kings sice slízlo kritiku za to, že Arizu a Dedmona vůbec před sezónou podepsalo, když se pak obou hráčů v její polovině horko těžko zbavovalo, ale trejdy svůj smysl rozhodně měly. Lenovi a Bazemoreovi končí letos smlouva a Kings si potřebují udělat prostor pro prodloužení kontraktu Bogdana Bogdanoviče, navíc Parker (bývalá dvojka draftu) je stále mladým hráčem s velkým potenciálem, pokud se mu podaří zůstat zdravý. Jemu končí kontrakt příští rok, a to budou Kings zase potřebovat prodloužit dosud nováčkovskou smlouvu s De´Aaronem Foxem. A udržet pohromadě osu týmu Fox, Hield, Bogdanovič a Bagley se zdá být tím nejdůležitějším, aby série let bez play-off mohla skončit.
 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights

   12:50

   Element (437)

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Tipsport Premier League 2021

   09:00 11:35
   11:35

   Ligue 1 Highlights (32)

   12:30

   Kitesports Insights & X - Project

   13:00

   Fotbal: Montpellier HSC - Olympique Marseille

   14:45

   NHL: Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs

   16:30

   Český motorsport 2021 (1)

Celý program