skvělý čas

Sáblíková byla zoufalá, jak jí to nejde, pak ale soupeřkám vytřela zrak

Několik dní před závodem jí nebylo dobře, jednou dokonce z tréninku po rozjezdu odešla, závod na 3 000 metrů ale Martině Sáblíkové vyšel parádně. Zajela nejlepší čas této sezony světového poháru, čímž si nakopla sebevědomí před nadcházejícím mistrovstvím světa.

Martina Sáblíková v aktuální sezoně světového poháru v kategorii dlouhých tratí vedla již před závodem v Calgary, ale v těsném závěsu za ní byly Kanaďanky Weidemannová a Blondinová. Česká rychlobruslařská hvězda je však v jejich domovině porazila s velkým náskokem, čímž si výrazně zvýšila náskok v žebříčku před posledním závodem.


Skvělý čas se ale rodil velmi ztěžka. V trénincích pár dní před závodem nebylo Sáblíkové vůbec dobře. "Už jsem byla hodně psychicky zoufalá z toho, jak mi to nešlo," přiznala trojnásobná zlatá medailistka z olympijských her. O to větší poté byla radost z výhry a z času.


"Je to můj druhý nejrychlejší čas tady v Kanadě v Calgary, takže jsem za něj hrozně moc ráda," pochvalovala si svůj výsledek po závodě. K němu jí dopomohla i její soupeřka z rozjížďky. Ruska Lalenkovová se specializuje spíše na poloviční trať, takže závod rozjela rychle, a dokonce si dojela pro své kariérní maximum, když zapsala čas dvě a půl vteřiny pod čtyři minuty.Sáblíková jela v šesté rozjížďce z osmi, takže si po svém výkonu musela ještě počkat, zda ji ještě někdo nepřekoná. V poslední jízdě startovaly skvělé závodnice Ruska Voroninová a Kanaďanka Blondinová. "Byla jsem ráda, že jsem na placce, a že jsem zajela čas 3:54, což se nejezdí každý den," uvedla Sáblíková, že před poslední jízdou už byla spokojená.


Žádná ze soupeřek ji však nepřekonala, a dvaatřicetiletá rychlobruslařka si tak připsala důležité vítězství. Nejen, že si upevnila vedení ve světovém poháru, kde by musela v posledním závodě totálně vyhořet, aby se nestala jeho celkovou vítězkou. Možná důležitější je pro Češku zlepšené sebevědomí před mistrovstvím světa, které se pojede již příští týden.


"Čtvrtek už je strašně blízko a přemýšlím spíš nad tím," svěřila se Sáblíková, že pořadí a body ve světovém poháru příliš neřešila. Z času pod 3:55 a vítězství o více než vteřinu je sice ráda, ale tuší, že mistrovství světa nebude zdaleka jednoznačnou záležitostí.Do bojů o medaile podle ní může zasáhnout klidně deset nejlepších závodkyň. "Na někoho ještě mohla působit aklimatizace, takže příští čtvrtek to bude úplně o něčem jiném," předvídala největší favoritka. V sobotu večer se pojede v Calgary ještě v rámci světového poháru závod na 1500 metrů, Sáblíková se však spolu s trenérem rozhodne až před startem, zda do něj vůbec nastoupí.

sup TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   Manchester United - FC Kodaň

   10:50

   RunTour - České Budějovice

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: Orlando City SC - Minnesota United FC

   12:50

   Nova Cup - MČR E - BIKE

 • Nova Sport 2

  • NBA: Utah Jazz - Dallas Mavericks

   09:00 11:05
   11:05

   Coldwater Classic Series 2010 - Documentary

   11:35

   Nyami Nyami - Slacklining at the Victoria Falls

   12:05

   UFC Reloaded (50)

   12:45

   Běhej lesy - Bílá

   13:00

   Manchester United - FC Kodaň

Celý program