zkušený hokejista

Dneska nemůžete ani zařvat, aby se hráči nerozsypali, říká Václav Prospal

Jiří Průša
Jiří Průša
12.2. 2021 10:16
Téma:

Václav Prospal je aktuálně trenér hokejových Českých Budějovic. V NHL odehrál šestnáct sezon a nejlepší ligu světa stále bedlivě sleduje. Svého bývalého trenéra Johna Tortorellu naprosto chápe ve věci posazení hvězdného Patrika Laineho na posledních 25 minut zápasu.

Prospal ukončil svou bohatou kariéru v NHL v roce 2013, nejlepší liga světa se podle něj za těch osm let výrazně změnila. "Ten hokej se neustále vyvíjí, je daleko víc rychlejší. Ta liga je dnes pro daleko mladší hráče i když jsou tam výjimky jako Marleau nebo Chára, kteří už mají svůj věk, ale ta liga je dnes postavená na mladých hráčích. Dostávají více příležitostí, už tolik nechodí na farmu a ty týmy jim dávají šanci," komentuje změny oproti své éře.

 

K odlišné pozici mladých hráčů podle Prospala přispívá i ekonomická stránka: "Je to i díky tomu, že to ty kluby vlastně musí dělat kvůli platovému stropu. Kdybych měl jedním slovem popsat, v čem se NHL od mé doby změnila, tak je to určitě ‘rychlost‘, ta je prostě extrémní a člověk přemýšlí, kam až se ta rychlost posune."

Prospal předvídá, že se soutěž po přeložení desítek zápasů možná na chvíli úplně zastaví, ale stejně jako česká extraliga poté bude pokračovat. "Já věřím tomu, že se to srovná," uvedl bývalý hráč Philadelphie, Ottawy, Floridy, Tampy Bay, Anaheimu, New Yorku Rangers a Columbusu.

 

Současný kouč Českých Budějovic je rád, že se nejlepší liga světa hraje, přestože svět stále bojuje s koronavirem: "Ta soutěž je extrémně náročná už tak a kvůli tomu co se děje ve světě to bude ještě náročnější, ale zaplať pánbůh, že se hraje, že se ti lidé mají vůbec na co dívat. Když už na některých místech nemůžou na zimák, tak že se aspoň mohou na ty svoje kluby dívat v televizi."

Fanoušci NHL poslední týdny často mluví o trenérovi Columbusu Johnu Tortorellovi, který v lednu nechal prakticky celý zápas pouze na lavičce hvězdu Pierra-Luca Duboise. Tento týden proti Carolině pro změnu nechal sedět celou třetí třetinu novou hvězdnou posilu Patrika Laineho. Prospal pod Tortorellou léta hrál a má pro něj pochopení.

"Já tím vůbec nejsem překvapený. Tortse znám jako člověka i jako trenéra. Odehrál jsem pod ním spoustu zápasů a zapůsobil na mě jak, trenérsky tak lidsky. On je zodpovědný za to, jak ten tým hraje, jak hrají hráči v jeho týmu. On samozřejmě ví, že Laine je rozdílový hráč, je to střelec, ale všichni hráči v jeho týmu musí plnit ty úkoly, které po nich chce. Jestli to někdo nedělá nebo tam dochází k jiným věcem, tak ten hráč prostě nebude hrát. Tortorella se to nebojí udělat," podělil se o své zkušenosti.

 

"Torts dělá všechno pro to, aby jeho tým byl úspěšný. Dělá všechno pro to, aby těm hráčům ukázal, že to je týmový sport, a že nikdo není větší než ten tým. K tomu, že posadil zrovna Laineho, jenž dal tři góly ve dvou zápasech, měl určitě důvod. Columbus dokázal ten zápas vyhrát, takže proč to neudělat," zastal se trenéra, pod kterým působil v Tampě Bay i u Rangers.

Problém podle Prospala není v přístupu Tortorelly, ale celkově v dnešní době. "Hráči jsou měkký dneska. Dnes na ně nemůžete ani zařvat, aby se vám nerozsypali. Bohužel, taková je doba. Za chvilku to bude tak, že trenér si dovolí posadit hráče a ten hráč si půjde někam stěžovat," dodal k propírané situaci okolo trenéra Columbusu.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Magazín evropské ligy (13)

   12:30 13:00
   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Ragby: Itálie - Anglie

   14:45

   Bellator 256: Bader vs. Machida II

   19:15

   Element (437)

   19:30

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • NBA: Indiana Pacers - Los Angeles Clippers

   11:30 13:30
   13:30

   Házená: Rhein-Neckar Löwen - HSG Nordhorn - Lingen

   15:00

   NHL: Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights

   16:45

   Racing magazine (1)

   17:05

   MČR v Gran Turismo Sport - Grand finále

   17:15

   Element (437)

Celý program