Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

video mistrovství světa

Jak vyhrát šampionát v hokeji na rybníku? Mistři světa vypráví!

Česko má nové hokejové mistry světa! Není řeč o klasickém hokeji v arénách. Naopak. Jde o ten ryzí hokej, rybníkový. Parta chlapíků ze Žďáru nad Sázavou se pyšní ziskem dřevěného Stanley Cupu, do kterého bude vyryto šest českých jmen… Turnaj v konkurenci 120 týmů převážně ze severní Ameriky prostě Starý pušky vyhrály…

Ještě před šesti týdny netušili, že se nějaké mistrovství světa v rybníkovém hokeji hraje. Tuhle partičku dali dohromady malí kluci, synové. Tátové chodí fandit na stadion ve Žďáru, kde potomci válí za přípravku, společně taky všichni jezdí na chalupu. A právě na Silvestra tahle story dnešních mistrů světa začala…


Je to vlastně takové romantické zákoutí na severovýchodě Kanady - malý kousek od městečka Plaster Rock leží jezero Roulston. Každoročně na přelomu ledna a února odhrnou tamní nadšenci sníh na zamrzlé hladině a turnaj o dřevěný Stanley Cup může začít.

GALERIE: Mistrovství světa v hokeji na rybníku

1
/
4
Zdroj: facebook
Mistrovství světa v hokeji na rybníku - 3

Poprvé se o vyřezávaný pohár z javorového kmenu hrálo v roce 2002. Loni poprvé do oblasti Nového Brunšviku dojel česko-slovenský tým. A když Češi dorazili podruhé, rovnou prestižní trofej vyhráli! Ale vlastně to byla taky pořádná náhoda. O tom, že vůbec zkusí štěstí, začali uvažovat až poslední večer loňského roku.
Starý pušky
Zdroj: facebook Starý pušky

„Naše děcka spolu hrají hokej a ta naše banda tak společně tráví Silvestry. Taťka jednoho malého kluka – Ondra Mařata pak začal vyprávět, že viděl nějaký dokument a že má být nějaká česká kvalifikace. A mělo se to zaplatit právě do konce roku. Bylo zrovna deset večer...,“ vypráví Aleš Stoček, jeden z party, která si začala říkat Staré pušky.

„Za 5 minut dvanáct jsme to přihlásili, zaplatili. No a za pár dnů vyrazili do Prahy. Tam jsme to vyhráli a díky tomu se kvalifikovali sem. A dopadlo to tak, jak dopadlo,“
nevěří ještě dodnes.
Atmosféra rybníkového MS v Plaster Rocku
Zdroj: Twitter Atmosféra rybníkového MS v Plaster Rocku

Počasí v Plaster Rocku jezernímu hokeji přeje. Do mínusu jdou teploty už na konci listopadu a v lednu a v únoru se průměrně pohybuje rtuť pod minus 10 stupni Celsia. „Je malinké městečko, a tenhle šampionát je jediná akce, která se tam za celý rok děje. Všichni tam tím žijí,“ vypráví plní dojmů členové Old Guns, jak se kvůli turnaji v Kanadě přejmenovali

„Nedokázal jsem si představit, že něco takové na světě existuje. Co potřebuješ, každý ti strašně rád pomůže zařídit. Je tam 120 týmů a taky taková tradice, že každý mančaft chodí v dresu, aby bylo vidět, kdo ke komu patří. A když máš na sobě dres, ať jsi poslední nebo první, tak jsi pro tamní lidi taková celebrita... Usmívají se, mávají ti,“ vypráví Stoček.
Atmosféra MS v rybníkovém hokeji, prodej domácích produktů
Zdroj: Twitter Atmosféra MS v rybníkovém hokeji, prodej domácích produktů

On sám hrál jako mladý hokej za juniorku Žďáru, pak střílel góly i ve florbalové extralize, ale jako táta už se spíš věnuje trenéřině. A samozřejmě dohlíží na první krůčky svého syna na ledě. Každopádně výzva obout brusle a vyrazit s kamarády na šampionát v rybníkovém hokeji do dlaeké Kanady se nedala odmítnout.

„My jsme nevěděli, do čeho jdeme. V Praze se to hrálo klasicky na zimáku na klasickém ledě. Kdežto tady ten jezerní - nebo jak oni říkají pond hockey - je opravdu jiný. Led není tak kvalitní, je tam vždycky nabržděný sníh. V základní skupině si musíš hřiště odhrabat sám, na jezeře jsou praskliny, takže puk nedrží tak hezky,“ vysvětluje zákonitosti toho ryzího rybníkového hokeje.

„A hlavně tam nejsou manťáky. Takže když ti zajede puk do sněhu, tak je to aut, když si ho nevyšťouráš včas. Pak má puk soupeř. Nebo si ho musíš rychle vydloubat, ale zase si naházíš kupu sněhu na led,“ dodává.

Rozdíly jsou i v pravidlech. Že se hraje 4 na 4, to si každý představit umí, puk musí jezdit po ledě, zvedat ho do výšky se nesmí. Ale oficiálně jsou zakázané i kontakty. „V Praze při kvalifikaci to opravdu bylo bezkontaktní, každý náznak zákroku tělem se hned trestal faulem. Tady se to ale hned v prvním zápase ve čtvrtek začalo takovým způsobem řezat, že jsme taky museli trochu přitvrdit. Ten první zápas ve skupině ve čtvrtek večer, to byl podle mě druhý nejtěžší zápas na šampionátu,“ tvrdí dlouhán ze Starých pušek. Vlastně v tu chvíli ani netušil, že má za sebou vítězný souboj s loňskými finalisty Frozen Assets, vedenými Jeffem Tetzlaffem, někdejším spoluhráčem Martina Škouly z farmy Colorada.
Frozen Assets
Zdroj: Twitter Frozen Assets

Turnajem prošly Starý pušky jako nůž máslem bez prohry a po pěti letech ukončily nadvládu kanadského výběru The Acadian Boys. Odměnou jim pak byla nejen dlouhá vítězná party a dřevěný pohár v podobě Stanley Cupu, který je nazýván Pohárem dobré vůle, ale i návštěva Síně slávy v Torontu při cestě domů.
Starý pušky v Síni slávy NHL
Zdroj: facebook Starý pušky v Síni slávy NHL

Goodwill Cup dorazil do Česka v kokpitu letadla o den dříve a partička ze Žďáru věří, že jej brzy představí i doma.
„Tady někteří kluci z naší bandy jsou docela vyhlášení oslavama, tak nám ho odebrali a poslali přes české organizátory. Takže se teď s nimi budeme domlouvat, aby nám ho poslali do Žďáru a nějak jsme se k němu dostali.
Goodwill Cup, dřevěný Stanley Cup přistál v Praze
Zdroj: facebook Goodwill Cup, dřevěný Stanley Cup přistál v Praze

Měla by tam být vyrytá naše jména. Měli bychom dostat i prsteny. Brali si od nás naše míry prstů a měli by nám je poslat. Na to se hodně těšíme, to bude pecka,“ říká Miroslav Bukáček.

Na klání na rybníku ale asi budou zase na rok muset tihle chlapíci ze Žďáru zapomenout. Ani zima na Vysočině už nebývá tak velká, aby se podobný turnaj mohl odehrát.


„V té Kanadě to měli vychytané tak, že třeba z vody vedly zamrzlé trubky, na kterých byly pověšené vlajky. Nevím, jestli v českých podmínkách by nějaký rybník zamrzl tak, že by na to vjela technika, která to odhrne,“ přemýšlí borci z Vysočiny.


Po téměř 30 hodinové cestě do domoviny je čeká pokračování oslav. Snad prý dorazí i dřevěný pohár a také prsteny pro vítěze. A za rok se bude cesta na jezero Roulston opakovat. „Vyhráli jsme, tak bychom to měli asi jet obhájit…“ říká šéf týmu Miroslav Bukáček.

 

 

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: Philadelphia Union - Los Angeles Football Club

   10:45

   Cyklomagazín (4)

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Evropská liga 2019

   12:00

   Magazín Evropské ligy (1)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:40

   Fotbal: RC Lens - LB Châteauroux

   10:40

   Ligue 1 Highlights (5)

   11:30

   Truck Racing Magazine (7)

   11:50

   Off-road Maraton (5)

   12:10

   UFC Unleashed (7)

   13:00

   Fotbal: AS Monaco - Olympique Marseille

Celý Program