Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 16. 3. 2017
Výrok Veřejná omluva

"Rusové jako Židé v Německu," tohoto přirovnání teď lituje!

Gian Franco Kasper a Kateřina Neumannová
Zdroj: Profimedia

Gian Franco Kasper je člen exekutivy Mezinárodního olympijského výboru (MOV). V souvislosti s dopingovou aférou ruských sportovců pronesl na veřejnosti ostrý výrok, kterého teď velmi lituje. Ten se týkal případného zákazu účasti ruských sportovců na zimních olympijských hrách 2018 v Pjongčangu. Rusy přirovnal k Židům v nacistickém Německu.

Svá slova pronesl na zasedání výkonného výboru MOV. "Jsme tady, abychom chránili čisté sportovce, ne abychom je trestali. Ostře odmítám jakýkoliv plošný zákaz, takový je můj osobní názor. Jsem proti tomu, aby trpěli nevinní lidé, jak to dělal jistý pan Hitler, když chtěl vyhladit všechny Židy bez ohledu na to, co udělali nebo neudělali. V Německu tomu říkáme sippenhaft, tedy kolektivní vina. Nevěřím, že takový princip může fungovat," řekl Kasper.

 


Jenže jeho výroky byly vůči mnoha sociálním skupinám a národům velmi citlivé. Kasper ví, že to přestřelil. "Omlouvám se v plné míře, pokud jsem se někoho dotkl. Je mi to upřímně líto," uvedl v prohlášení zveřejněném MOV.

lju TN.cz