letenský propadák

Rozpad Stramaccioniho impéria: Z 15 posil zbyly 4, kam se poděl zbytek?

Andrea Stramaccioni a jeho posily
Zdroj: Profimedia
Andrea Stramaccioni a jeho posily
Jiří Průša
Jiří Průša
Publikováno 15. 7. 2020
Téma:

V létě roku 2017 Sparta s velkou slávou přivedla trenéra Andreu Stramaccioniho. Ten měl klub pozvednout o úroveň výš a také k tomu dostal potřebné prostředky. Nakoupil řadu hráčů za stovky milionů, ale angažmá spousty z nich skončila naprostým propadákem. Kdo se vyplatil a kam se všichni poděli?

Andrea Stramaccioni dostal velkou důvěru, což dokazují i přestupy, které během svého, ani ne rok trvajícího, angažmá mohl uskutečnit. Do Sparty zamířilo hned 15 cizinců, ale jejich výkony nepřesvědčily a italský trenér nedokončil na lavičce Sparty ani jednu sezonu.


Ne všechny posily byly špatné, dva hráči přišli zadarmo a dva byli do Sparty pouze na hostovaní. Největší kus práce na Letné odvedl Kanga, který se Spartou nyní o dalším působení jedná a takový Dúbravka byl pro kasu pražského klubu vyloženým úspěchem, neboť za něj přišly miliony anglických liber. Pojďme si připomenout všechny hráče, kteří za Stramaccioniho panování přišli na Letnou.
 

Vukadin Vukadinovič

Srbský záložník přišel ze Zlína a nepatřil mezi ty nejzvučnější posily. Během působení ve Spartě se vydal na hostování zpátky do Zlína a do tureckého Bolusporu. Za Spartu odehrál 11 zápasů, ve kterých jednou skóroval. V létě 2019 přestoupil do Karviné.Eldar Civič

Bosenský reprezentační levý bek nebo křídelník si na Letné taktéž nevypracoval pozici, jakou by si představoval. Po šesti odehraných zápasech zamířil na hostování do Spartaku Trnava. Ve Spartě nastoupil celkem k 28 zápasům, jednou skóroval a loni v létě přestoupil do maďarského Ferencvárose.


Lukáš Štetina

První z hráčů, který ve Spartě vydržel až dodnes. Slovenský stoper poslední tři roky bojoval o místo v sestavě a mnohdy nepřesnou rozehrávkou brnkal na nervy sparťanských fanoušků. Letos na jaře po boku Dávida Hancka se jeho hra zlepšila a stal se stabilním členem základní sestavy. Zatím odehrál ve sparťanském dresu 68 zápasů a vsítil tři branky.


Marc Janko

Tato posila nemůže být Stramaccionimu nijak výrazně vyčítána. Janko přicházel s pověstí osvědčeného kanonýra, ale jelikož přišel jako volný hráč, Sparta za něj nemusela nic zaplatit. Rakouský útočník na Letné odehrál 8 zápasů ve kterých vstřelil 2 góly a ještě v únoru 2018 za Stramaccioniho působení přestoupil do Lugana. Loni v létě ukončil ve svých 36 letech kariéru.


Martin Dúbravka

Tento hráč se vyloženě povedl. Brankář Dúbravka přišel z Liberce zadarmo. Za Spartu sice nastoupil pouze k 15 zápasům, ve kterých dostal 12 gólů a vychytal 7 čistých kont, ale hlavně pomohl vynahradit drahé příchody jiných hráčů. V únoru 2018 si ho totiž vyhlédl Newcastle, který si ho nejprve přivedl na hostování a poté dokončil i jeho přestup. Dúbravka se stal jedničkou v bráně Newcastlu, který za něj Spartě celkem zaplatil 6 milionů eur (přibližně 160 milionů korun).Tal Ben Chaim

Izraelský křídelník přišel s velkými očekáváními, ale i když zpočátku vypadal herně zajímavě, gólově se prosadit nedokázal. Dlouho poté řešil zdravotní problémy s kolenem, a nakonec s ním letos v červnu Sparta předčasně ukončila smlouvu. Ben Chaim odehrál v rudém dresu 24 zápasů bez vstřelené branky a také naskočil do čtyř zápasu sparťanského béčka, kde alespoň dvakrát skóroval.Srdjan Plavšič

Druhý z hráčů, který vydržel na Letné dodnes. Malý rychlý křídelník se pohybuje na hraně základní sestavy. Ve Spartě nastoupil už k 70 zápasům ve kterých sedmkrát překonal soupeřovy brankáře.


Semih Kaya

Turecký obránce nejvíce zaujal svým obřím platem, který pobíral, ale často ani nehrál. Hned v prvním zápase se zranil a zdravotní problémy ho často brzdily i poté. Na chvíli si odskočil na hostování do Galatasaraye Istanbul. Ve Spartě měl být vůdcem obrany, ale odehrál pouze 33 zápasů, v nichž dvakrát vstřelil gól. V pondělí Sparta oznámila, že mu skončila smouva a klub mu novou nenabídne.Georges Mandjeck

Kamerunský záložník měl podobný osud jako Kaya. Ve Spartě odehrál 32 zápasů, gól nedal. Stihl hostování do Mét a Maccabi Haifa a také jemu Sparta nenabídla novou smlouvu, takže odešel zadarmo.


Rio Mavuba

Záložník se zkušenostmi z francouzské reprezentace zněl jako velká posila, ale za Spartu odehrál pouze 14 utkání bez vstřelené branky. Hned v létě 2018 se se Spartou dohodl na ukončení smlouvy a ukončil kariéru.


Jonathan Biabiany

Další Francouz, který měl být velkým přínosem. Pravý křídelník přišel pouze na hostování z Interu Milán, ale letenským moc nepomohl. Ve Spartě odehrál 16 utkání aniž by dal gól a vrátil se zpět do Interu. Odtud zamířil do Parmy a následně do Trapani hrajícího druhou italskou ligu. Tam mu nyní skončila smlouva a 32letý Francouz je nyní bez angažmá.


Nicolae Stanciu

Výrazná osobnost, kterou znají všichni, kdo alespoň okrajově sledují českou ligu. Ve Spartě byl jedna z mála posil, která stoprocentně splnila svá očekávání. Během 34 zápasů dal 10 gólů a spoustu jich připravoval i pro své spoluhráče. Na Letné dokonce nastupoval i s kapitánskou páskou a tvrdil, že neodejde, dokud nezíská trofej.Jenže v lednu 2019 saudskoarabské Al Ahlí nabídlo jak Spartě, tak Rumunovi dostatek peněz, že Stanciu od svého rozhodnutí ustoupil a odešel. Po půl roce poté překvapil, když se vrátil do Česka, ale ne na Letnou, nýbrž k úhlavnímu rivalovi z Edenu. Se Slavií letos získal mistrovský titul a byl vyhlášen nejlepším cizincem Fortuna ligy.


Mihailo Ristič

Po Biabianym druhý, který přišel pouze na hostování. Jeho působení v rudém dresu mělo vskutku jepičí život. Za 4 zápasy, do kterých naskočil, stihl odehrát pouze 37 minut, během kterých gól dát nestihl. Na konci roku 2018 se vrátil do Krasnodaru, odkud následně přestoupil do francouzského Montpellieru.Florin Nita

Třetí do party, který ve Spartě vydržel dodnes. Rumunský brankář se po chvíli stal jedničkou mezi třemi tyčemi, ale letos hrál až druhé housle za Milanem Hečou. Nita za 57 zápasů dostal 60 gólů a vychytal 22 nul. Jeho budoucnost je ale nejistá vzhledem k příchodu Slováka Holce.


Guélor Kanga

Snad nejpovedenější příchod udělal Stramaccioni měsíc před svým koncem. Gabonský záložník měl zpočátku velké problémy s morálkou. Dostával mnoho žlutých karet, kvůli kterým chyběl v dalších zápasech a vyzařoval dojmem, že na týmu mu nijak nezáleží.Letos už to byl ale jiný hráč. Zodpovědný, pracovitý, kterému na týmu záleží. Gólů dal v uplynulé sezoně 15, což je jeho maximum a fanoušci Sparty, kteří na něj dříve i přes dobré výkony nadávali, si nyní žádají, aby Kanga dostal novou smouvu. Ta mu po sezoně skončila a nyní se jedná o Kangově budoucnosti.


Sečteno, podtrženo - z patnácti hráčů, kteří měli Spartu pozvednout, jsou o tři roky později v týmu pouze tři a u čtvrtého se jedná o smlouvě. Pokud by vyjednávání s Kangou nevyšlo a Nita by jako třetí brankář před příští sezonou odešel, zbyli by ze "Stramaccioniho impéria" pouze Štetina s Plavšičem.Na to, že posily měly tým pozvednout, jich mnoho nezbylo a fanoušci na éru pod italským stratégem vzpomínají opravdu neradi. Budoucnost pod Kotalem se jeví býti mnohem zářnější.A jak je na tom sám Stramaccioni? Po dlouhé dovolené, kdy ze Sparty dostával peníze, aniž by hnul prstem, před rokem podepsal smlouvu s íránským Esteghlalem. V prosinci ale u týmu skončil, přestože jeho tým vedl íránskou ligu. Důvodem mělo být nedodržování finančních podmínek ze strany klubu. Nyní italský trenér na další příležitost čeká.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   Fotbal: FC Lorient - Olympique Lyon

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Ragby: Northampton Saints - Sale Sharks

   12:50

   NHL – akce měsíce

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Tottenham Hotspur - Chelsea FC

   09:00 10:45
   10:45

   Závod Zbraslav - Jíloviště

   10:55

   MČR v Gran Turismo Sport (5)

   11:00

   Rychlá kola (9)

   11:30

   Off-road Maraton (2)

   11:50

   Filip Řeháček - Andalusie

Celý program