Publikováno 18. 9. 2017
nhl před sezónou

Rozdílný úděl Čechů: Nováček září, vítěz Stanley Cupu nehraje!

Jan Rutta a Michal Rozsival
Zdroj: Profimedia

Jeden má na svém kontě už dva Stanley Cupy, druhý teprve očekává svou premiéru v zámořské NHL. Poslední týdny před startem nového ročníku ale zastihly oba české hokejisty Chicaga Blackhawks v rozdílném rozpoložení.

Příběh první je skoro jako z pohádky. Jan Rutta zažil povedené roky v extraligovém Chomutově, dostal se i do reprezentace a dokonce i na světový šampionát. Zámořské pozorovatele zaujal natolik, že po něm sáhlo Chicago. Podepsal roční smlouvu a bojuje o místo. A zdá se, že zatím úspěšně.
 

Zaujal totiž samotného trenéra a to je pro hokejistu vždy nejdůležitější. „Mám tyhle typy se sebejistou hrou rád. Protože jsou schopní dobře dělat svou práci," pochvaloval si pro místní média zkušený a úspěšný kouč Joel Quenneville.
 

„Líbí se mi jeho způsob hry, i jak si zvykl na zámořský led. Zatím má za sebou velmi povedený kemp," uznal.
 

A spokojený je i Rutta. „Každý je tady větší a taky rychlejší," bavil redaktora CSN Chicago. "Ale v kempu jsou na mě všichni velmi milí, to samozřejmě člověku hodně pomáhá," pochvaluje si.

To příběh druhý zdaleka takovým optimismem neoplývá. Přitom Michal Rozsíval by mohl psát traktáty o působení v NHL. Vždyť v nejlepší hokejové lize světa odehrál bezmála tisíc zápasů. A dvakrát navíc zvedl nad hlavu trofej pro vítěze celé soutěže.
 

Jenže jeho působení v Chicagu v následujících měsících je s otazníkem. Neprošel fyzickými testy a zatím nezasáhl do přípravného kempu.
 

Za vše může otřes mozku, který zkušený hokejista utrpěl ke konci minulého ročníku. Anaheimský útočník Nick Ritchie vyfasoval za útok pěstí dvouzápasový distanc, Rozsíval se vzpamatovává dodnes.
 

Rozšíření 963 zápasů v NHL je tak pro devětatřicetiletého matadora zatím v nedohlednu.

msl TN.cz