Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

indyCar Největší nehody

Takhle se letos v IndyCar bouralo: Tvrdé rány i létající formule. VIDEO

Nehoda Scotta Dixona na Indy 500
Zdroj: YouTube.com
Nehoda Scotta Dixona na Indy 500

Nedělním závodem na okruhu Sonoma Raceway skončila letošní sezóna IndyCar Series. Poslední závod se obešel bez jediného karambolu. To ale neplatilo o předchozích podnicích. Hlavně na oválech se někteří jezdci přesvědčili, že zeď je zatraceně blízko.

Rychlost přes 360 km v hodině, závodění kolo na kolo a trať lemující ochranná zeď, která chyby neodpouští. I to je IndyCar Series. Jinde neuvidíte, že by formule závodily na oválech. Pro obrovský adrenalin, který je s tím spojený, fanoušci IndyCar Series milují. Občas se to ale bez nehody neobejde.

 

Strašákem jsou pak hlavně dlouhé ovály – Indianapolis, Texas a Pocono, kde piloti dosahují rychlostí přes 350 km/h. Texas, který má na rozdíl od ostatních dlouhých oválů, na kterých IndyCar Series závodí, vysoké klopení, umožňuje jezdcům závodit po celé kolo bok po boku. Fanoušci to mají (většinou) rádi, piloti na to (zpravidla) nadávají. Pravdou je, že letošní závod v Texasu byl hodně drahý. O tvrdé nárazy nebylo nouze ani jinde. Tohle je přehled těch největších bouraček sezóny 2017:

 

Nejdražší nehoda: Texas Motor Speedway – osm aut skončilo ve zdi

Závod v Texasu, 152. kolo. Tony Kanaan narazil do Jamese Hinchcliffea a odstartoval řetězovou nehodu, do které bylo zapleteno celkem osm pilotů. Paradoxně Kanaan vyvázl bez poškození a i přes 20 sekundovou penalizaci dojel závod na 2. místě, což byl jeho nejlepší výsledek v sezóně. O cíli si mohli nechat zdát kromě Hinchcliffea i Jones, Carpenter, Hildebrand, Muňoz, Vautier, Aljošin a Hunter-Reay.

 

 

Texas byl letos na nehody bohatý. V závěru přišla další hromadná nehoda. Do toho několik dalších nárazů do zdi. Z 22 startujících vidělo cíl jen 8 pilotů. Kromě vítězného Powera si mohli mnout ruce všichni dodavatelé dílů pro vozy IndyCar, týmy daly za náhradní díly přes 40 milionů korun!

 

Nejděsivější nehoda: Indianapolis Motor Speedway – z Dixonova vozu nic nezůstalo

Úvodní kola slavného závodu 500 mil Indianapolis. Jay Howard, který v IndyCar nestartoval několik let, dělá chybu, jeho vůz naráží do zdi a smýká se na vnitřek dráhy. Velký favorit Scott Dixon nemá šanci se mu vyhnout a naráží do zadní části Howardova vozu.

 

 

Od něj se Dixonova formule katapultovala do vzduchu, několikrát přetočila a zadkem napřed dopadla na vnitřní bariéru. Náraz urval zadní nápravu. Na trať se rozlétly tisíce malých úlomků. Vůz nakonec dopadl koly vzhůru. Naštěstí ochranný oblouk za hlavou jezdce vydržel. Velké štěstí měl Hélio Castroneves, který podjel letící Dixonův monopost. Jeho vůz utrpěl drobné poškození. Tým ho ale dokázal opravit a Castroneves nakonec dojel druhý.

 

I přesto, že nehoda vypadala skutečně děsivě, Dixon vyvázl jen s pochroumaným kotníkem a hned následující týden mohl opět závodit.

 

Takové štěstí neměl Sebastien Bourdais, více na další stránce

 

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 03:20 04:00

   Sportovní originály - 180 s Darylem Gurneym

   04:00

   Barcelona Spartan Race

   04:35

   Fotbal: Los Angeles Football Club - Montreal Impact

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   11:15

   Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 03:05 04:30

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

   09:00

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

   10:30

   RunTour – Brno

   10:40

   Magazín NBA Action (34)

   11:05

   Premier League Darts 2019

   13:30

   UFC Unleashed (5)

Celý Program