Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

český hrdina rodina promluvila

Romantik, který ničí soupeře. Co o Krpálkovi říkají jeho nejbližší?

Lukáš Krpálek
Zdroj: Profimedia / instagram

Česká republika díky němu slaví první zlatou medaili na letní olympiádě v brazilském Riu de Janeiro. Judista Lukáš Krpálek z turnaje postupně nekompromisně vyprovodil pět siláků. Když ale opustí tatami, je tenhle borec z Jihlavy jako vyměněný. Co o něm říkají jeho maminka, manželka a další lidé z jeho nejbližšího okolí?

Když se zeptáte jeho manželky Evy na Lukášovu charakteristiku, jedno z prvních slov, které vám řekne, vás možná překvapí. Stokilový, takřka dvoumetrový chlap, který z tatami nekompromisně odstraňuje jednoho soupeře za druhým, a romantik?


Tomu, kdo ho nezná, to možná nejde dohromady, ale Eva Krpálková má jasno. "Je chytrý, hodný, romantický, upřímný," vypočítává dlouhou řadu kladných vlastností svého muže. Pokud má ale najít něco, co jí na něm vadí, přece jen si vzpomene: "Je prostě úžasný. Až na ponožky vedle koše na prádlo není nic, co by mi na něm vadilo," usmívá se.


Kromě romantického chlapa má od čtvrtečního večera Eva Krpálková doma už i olympijského vítěze v judu. Za největší sportovní úspěch v životě přitom vlastně vděčí obrovskému omylu. Už jako malí se se starším bráchou Michalem prali, jak se říká, hlava nehlava. Až jejich mamince došla trpělivost.


"Řekli jsme si, že je dáme na nějaký sport, ať si někde vybijí energii," vzpomíná Dana Krpálková. A její slova potvrzuje i syn Lukáš, který přidává úsměvnou historku. "Strejda nás přihlásil na karate a až po měsíci chození na karate jsme zjistili, že to je judo," přiznává.


U juda nakonec zůstal a udělal dobře. V šestnácti letech ho máma pustila do Prahy, ale s podmínkou, že musí vystudovat. "Tenkrát dělal truhláře, jeho maminka mi řekla, že musím za ni chodit na třídní schůzky. Takže tak jsem ho dostal do Prahy," připojuje vzpomínku na judistické začátky Lukáše Krpálka šéftrenér Judo USK Praha Jaromír Lauer.


A pak už to šlo jako na drátkách. Dvakrát vyhrál titul juniorského mistra světa, v roce 2014 pak po dvou bronzech vybojoval zlato i na seniorském šampionátu.Neúprosný bojovník si nic nedaruje ani s kamarády. S kolegou Tomášem Knápkem jsou přáteli od dětství, jeden za druhého by dýchal. Jakmile se ale proti sobě postaví na tatami, kamarádství jde stranou. "Jdeme do sebe na sto procent. Tam si dáme do huby, a jakmile někdo vyhraje a pogratulujeme mu, slezeme ze žíněnky a jsme zase kamarádi," vypráví Krpálek.


110

GALERIE: Lukáš Krpálek

Zdroj: Profimedia

Lukáš Krpálek

Hodnocení:


 

Judo, v překladu jemná cesta, ve skutečnosti jemné zacházení neslibuje. Lukáš Krpálek ale platí za hodného, alespoň u reprezentačního trenéra Petra Laciny. "Je opravdu hodný. Někdy bohužel i při zápase, ovšem jen do té doby, než pro judistu tím správným způsobem vybouchne a soupeře doslova zmasakruje," popisuje Lukáše Krpálka.


A přesně to předvedl pětadvacetiletý borec ve finálovém utkání proti Ázerbajdžánci Gasimovi. Moment, kdy si nešťastně proti pasivně bojujícímu soupeři narazil zuby, ho totiž zřejmě zdravě vyprovokoval a po dvou dalších útocích se zbavil poslední překážky k olympijskému zlatu."Placku" přiveze nejen své manželce, ale i malému Toníkovi, který se narodil krátce před olympiádou. Krpálek měl ale v Riu ještě jednu motivaci. Chtěl medaili vybojovat pro svého velkého kamaráda z tatami, který před rokem tragicky zahynul při potápění. "Bojoval jsem také pro svého obrovského kamaráda Sašu Jurečku, co tu bohužel už není..." přiznal po turnaji v slzách.


Jestli se Alexandr Jurečka koukal na olympijský turnaj z judistického nebe, měl ze svého velkého kamaráda určitě velkou radost. Stejně jako celý český národ!

msl TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 18:20 18:50

   Rychlá kola (7)

   18:50

   NBA – akce měsíce

   19:00

   World of Freesport Special: Best of Climbing

   19:30

   Cliff Diving World Series - Libanon

   20:45

   RunTour – Liberec

   21:00

   Večerní Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 17:30 20:05

   FIVB Beach Volleyball – Espinho

   20:05

   World Matchplay Darts 2019

   00:00

   Ambassador’s 2019

   00:10

   Sport Hradec Cup 2019

   00:25

   Fotbal: LA Galaxy - Los Angeles Football Club

   02:10

   UFC Now (17)

Celý Program