francouzské rozhodnutí

Roland Garros zbořilo kalendář. Skončí to u soudu, tuší tenisový expert

Roland Garros
Zdroj: Profimedia
Roland Garros
Filip Šedivý
Filip Šedivý
Publikováno 25. 3. 2020
Téma:

Nepůjde hrát klasicky na přelomu května a června? Tak si turnaj uspořádáme o čtyři měsíce později, to už snad pandemie koronaviru bude pryč. Jak si řekli, tak organizátoři Roland Garros udělali. Aniž by to s kteroukoli z dalších zainteresovaných stran konzultovali.

Mohou si to dovolit? Ano, grandslamové podniky mají obrovskou finanční sílu, každý ze čtveřice velkých turnajů generuje závratné částky. A podle ´velké čtyřky´ se otáčí bílý sport. Na jejich kurtech se tvoří tenisová nesmrtelnost a píše historie.


O kroku francouzské federace FFT přesunout Roland Garros na termín 20. září – 4. října nikdo zvenčí nevěděl. „Zase jsme se jednou něco dozvěděli z Twitteru,“ povzdechl si Diego Schwartzman. „Promiňte?“, vyjádřila jedním slovem údiv Naomi Ósakaová. Termínový kalendář se rázem proměnil v bezcenný kus papíru.


Štědře dotované turnaje v Číně, podniky v Soulu, Tokiu, Petrohradu nebo v Metách? Nebo vyprodaný Laver Cup v TD Garden v Bostonu? Nezajímá. Francouzi chrání svoje zájmy. Je tedy celkem zřejmé, pokud se bude moci hrát, že dojde na střet, na který někdo nepěkně doplatí.


Třeba Australan Sam Groth obvinil Roland Garros, že chce úmyslně ublížit Laver Cupu. A nutí hráče k tomu, aby si vybrali mezi jedním nebo druhým kláním. „Přijde mi, že se snaží zavraždit Laver Cup dřív, než se z něho stane akce podobná golfovému Ryder Cupu. Vůbec bych se nedivil, kdyby se celá věc řešila až před soudem, vzhledem k tomu, kolik je do obou turnajů zapojeno lidí, sponzorů a peněz.“


Mnoho tenistů objede oba grandslamy, mezi kterými by měla jen týdenní pauza. Ale co největší hvězdy? „Pokud jde o teploty a regeneraci, hraje se US Open v brutálních podmínkách. Roland Garros je zase kvůli antuce velmi náročné na fyzičku. Je možné, že si ti nejlepší tenisté budou chtít vybrat jen jeden z turnajů,“ říká Todd Woodbridge, šestnáctinásobný grandslamový vítěz v deblu.


Podle něj je takřka nemožné vyhrát v krátkém sledu po sobě dva extrémně náročné grandslamy. „Co udělá Nadal? Bude hrát US Open, nebo se bude šetřit na French Open? Očekával bych, že New York vynechá a Federer udělá pravý opak,“ předpovídá Woodbridge, dnes televizní expert.


V současné chvíli je ale samozřejmě zásadní, jestli se v létě a na podzim vůbec bude moci hrát. A na to teď neumí odpovědět asi nikdo.

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 15:00 16:45

   Basketbal: ERA Nymburk - Gaziantep

   16:45

   Fotbal: VfL Bochum - Bayern Mnichov

   18:30

   Odpolední sportovní noviny

   18:35

   Anglické kluby v Evropské lize 2019/2020

   20:20

   Freeride World Tour - Vallnord - Arcalis

   20:45

   Element (410)

 • Nova Sport 2

  • 16:20 17:00

   MotoGP – Virtuální závod

   17:00

   NHL: New Jersey Devils - Edmonton Oilers

   18:50

   NBA - Vzkazy hráčů na sociálních sítích

   19:00

   NBA All - Star Skills Competition 2020

   21:05

   Fotbal: Ligue 1 - TOP zákroky sezony (2)

   21:15

   UFC Greatest Fights (4)

Celý Program