francouzské rozhodnutí

Roland Garros zbořilo kalendář. Skončí to u soudu, tuší tenisový expert

Roland Garros
Zdroj: Profimedia
Roland Garros
Filip Šedivý
Filip Šedivý
Publikováno 25. 3. 2020
Téma:

Nepůjde hrát klasicky na přelomu května a června? Tak si turnaj uspořádáme o čtyři měsíce později, to už snad pandemie koronaviru bude pryč. Jak si řekli, tak organizátoři Roland Garros udělali. Aniž by to s kteroukoli z dalších zainteresovaných stran konzultovali.

Mohou si to dovolit? Ano, grandslamové podniky mají obrovskou finanční sílu, každý ze čtveřice velkých turnajů generuje závratné částky. A podle ´velké čtyřky´ se otáčí bílý sport. Na jejich kurtech se tvoří tenisová nesmrtelnost a píše historie.


O kroku francouzské federace FFT přesunout Roland Garros na termín 20. září – 4. října nikdo zvenčí nevěděl. „Zase jsme se jednou něco dozvěděli z Twitteru,“ povzdechl si Diego Schwartzman. „Promiňte?“, vyjádřila jedním slovem údiv Naomi Ósakaová. Termínový kalendář se rázem proměnil v bezcenný kus papíru.


Štědře dotované turnaje v Číně, podniky v Soulu, Tokiu, Petrohradu nebo v Metách? Nebo vyprodaný Laver Cup v TD Garden v Bostonu? Nezajímá. Francouzi chrání svoje zájmy. Je tedy celkem zřejmé, pokud se bude moci hrát, že dojde na střet, na který někdo nepěkně doplatí.


Třeba Australan Sam Groth obvinil Roland Garros, že chce úmyslně ublížit Laver Cupu. A nutí hráče k tomu, aby si vybrali mezi jedním nebo druhým kláním. „Přijde mi, že se snaží zavraždit Laver Cup dřív, než se z něho stane akce podobná golfovému Ryder Cupu. Vůbec bych se nedivil, kdyby se celá věc řešila až před soudem, vzhledem k tomu, kolik je do obou turnajů zapojeno lidí, sponzorů a peněz.“


Mnoho tenistů objede oba grandslamy, mezi kterými by měla jen týdenní pauza. Ale co největší hvězdy? „Pokud jde o teploty a regeneraci, hraje se US Open v brutálních podmínkách. Roland Garros je zase kvůli antuce velmi náročné na fyzičku. Je možné, že si ti nejlepší tenisté budou chtít vybrat jen jeden z turnajů,“ říká Todd Woodbridge, šestnáctinásobný grandslamový vítěz v deblu.


Podle něj je takřka nemožné vyhrát v krátkém sledu po sobě dva extrémně náročné grandslamy. „Co udělá Nadal? Bude hrát US Open, nebo se bude šetřit na French Open? Očekával bych, že New York vynechá a Federer udělá pravý opak,“ předpovídá Woodbridge, dnes televizní expert.


V současné chvíli je ale samozřejmě zásadní, jestli se v létě a na podzim vůbec bude moci hrát. A na to teď neumí odpovědět asi nikdo.

TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Finále Východní konference NHL 2019

   23:20 01:10
   01:10

   NHL: David Pastrňák - český gólostroj

   01:25

   Basketbal: LeBron James - NEJ akce 2015 - 2020

   02:00

   Basketbal: Chris Paul - NEJ akce 2015 - 2020

   02:30

   25 - year anniversary Verbier

   09:00

   Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • UFC: Jorge Masvidal

   22:05 01:55
   01:55

   UFC Reloaded (29)

   03:00

   UFC Fight Night: Woodley vs. Burns

   09:00

   Fotbal: DFB - Pokal Finále 2018: Bayern Mnichov - Eintracht Frankfurt

   10:50

   UFC Reloaded (29)

   11:50

   FIVB Beach Volleyball - Tokio

Celý program