Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

IndyCar Pocono Raceway

Rok od tragédie: IndyCar se vrací na trať, kde zahynul Justin Wilson

Justin Wilson
Zdroj: Profimedia
Justin Wilson

Dalším závodem pokračuje tento víkend šampionát IndyCar Series. Závod na oválu Pocono Raceway se ale ponese ve smutném duchu. Právě na této trati utrpěl před rokem smrtelné zranění Justin Wilson. Navíc od posledního závodu IndyCar zasáhla další tragédie. V závodě šampionátu USAC zahynul Bryan Clauson, další závodník, kterého jsme byli zvyklí vídat v IndyCar.

Závod v Poconu přitom patří k těm, na které se fanoušci dlouho dopředu těší. S 2,5 mílemi se ovál řadí mezi tzv. Superspeedway, tedy ovály delší než 2 míle. Těch je přitom jako šafránu, konkrétně sedm. Vedle Pocona už IndyCar závodí jen na slavné Indianapolis Motor Speedway. Pro závody na tomto typu oválu jsou typické nízký přítlak, těsné souboje a vysoké rychlosti.

 

Pocono je pak mezi ovály unikátní svou konfigurací. Marně byste na něm hledali čtvrtou zatáčku, v Poconu, které má tvar trojúhelníku, si vystačí se třemi. A ne ledajakými, každá ze tří zatáček je vymodelovaná podle zatáček na jiném slavném oválu. Ta první s klopením 14 ° podle zatáčky na dnes již neexistujícím oválu v Trentonu. Druhá, s klopením 8 °, připomíná zatáčky na Indianapolis Motor Speedway. Třetí má klopení jen 6 ° a vznikla podle oválu v Milwaukee.

 

Kvůli rozdílnému klopení je trať náročná pro závodní inženýry. Ideální nastavení vozu je skutečnou alchymií. Buď se vůz chová průměrně ve všech zatáčkách, nebo skvěle sedí ve dvou, ale v té třetí příšerně a pilot v ní ztrácí. Ne nadarmo se trati přezdívá "ošidný trojúhelník".

 

 

Závody IndyCar mají v Poconu bohatou historii. Vždyť na přelomu 60. a 70. let pomáhal trať plánovat legendární pilot IndyCar a dvojnásobný vítěz 500 mil Indianapolis Rodger Ward. IndyCar na trati závodila od roku 1971. Závod byl součástí "trojkoruny", tedy tří pětisetmílových závodů, které IndyCar v jedné sezóně jela. Vedle Pocona se na 500 mil jelo ještě v Indianapolisu a do roku 1980 na oválu Ontario Motor Speedway v Kalifornii. Když byl uzavřen, nahradil jej ovál v Michiganu.

 

Trojkorunu obnovila IndyCar v roce 2013, když se do Pocona vrátila. Dokonce nabízela milionový bonus pro pilota, který by dokázal během jedné sezóny vyhrát všechny tři závody. Během tří sezón to žádný pilot nedokázal. V minulosti se to povedlo jen v roce 1978 Alu Unserovi. Letos bohužel ovál v kalifornské Fontaně, který byl třetím pětisetmílovým závodem, z kalendáře vypadl.

 

 

Loňský závod poznamenala tragická nehoda Justina Wilsona. Britského pilota zasáhl do hlavy těžký úlomek z vozu Sage Karama, který před ním havaroval. Wilson neměl šanci se padajícímu nosu Karamovy formule vyhnout. Způsobil mu vážná zranění a Wilson druhý den v nemocnici zemřel.

 

Obdobný osud postihl před dvěma týdny také Bryana Clausona. Oválový specialista, který startoval ve třech ročnících závodu 500 mil Indianapolis, utrpěl těžkou nehodu během závodu jiné série na oválu v Kansasu a druhý den zemřel v nemocnici.

 

 

Clausona připomene pilot týmu Dale Coyne Racing, za nějž Clauson letos startoval, Conor Daly. Ten dostane číslo 88, s nímž Clauson v Indianapolisu startoval. Ve druhém voze týmu se představí britská závodnice Pippa Mannová, která byla v Indianapolisu 18.

 

Záznam závodu vám nabídnou programy NOVA Sport. Sledovat jej můžete v pondělí od 21:05 na programu NOVA Sport 1 nebo na programu NOVA Sport 2 v úterý od 22:40 či ve středu od 18:00.
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:50 11:05

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto GP)

   11:05

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto3)

   12:15

   KITE LIFE (5)

   12:30

   Filip Řeháček – MS Moto 3 Aragonie

   12:45

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto GP)

   14:15

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto2)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: New England Revolution - Real Salt Lake

   10:45

   Sestřih Evropské ligy UEFA (1)

   11:15

   Cyklomagazín (4)

   11:25

   Běhej Lesy – Boletice

   11:40

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   13:25

   Házená: SC Magdeburg - Rhein-Neckar Löwen

Celý Program