IndyCar Kvalifikace

Risk se vyplatil! Power políbil zeď, ale má další pole position

Will Power během závodu v St. Petersburgu
Zdroj: Profimedia
Will Power v St. Petersburgu

Australan Will Power ukázal, že mu trať v St. Petersburgu náramně sedí a získal svou už sedmou pole position na tomto okruhu. Sesadit z kvalifikačního trůnu jej nedokázal ani Scott Dixon, který vyhrál 2. a 3. trénink. Power triumfoval i přes drobný kontakt se zdí během prostředního segmentu kvalifikace.

Před samotnou kvalifikací dostali piloti příležitost vylepšit formu ještě v jednom tréninku. Ten, stejně jako v pátek odpoledne, ovládl Scott Dixon. Novozélanďan vylepšil svůj páteční čas o dobrou vteřinu. Překonat Dixonovo páteční maximum ale zvládlo dalších 18 jezdců. Druhý nejlepší čas v sobotním tréninku zajel James Hinchcliffe, třetí byl Alexander Rossi, loňský vítěz 500 mil Indianapolis.

 

Oproti předchozím tréninkům ten sobotní nemusel být přerušován. I tak se ale neobešel bez nehody. Ve třetí zatáčce se dostal příliš blízko ke zdi Takuma Sató. Kompletní výsledky tréninku najdete ZDE.

 

Následovala první letošní kvalifikace. Ta v IndyCar na většině městských a silničních okruhů probíhá tříkolovým vyřazovacím systémem. Před prvním kolem se startovní pole rozdělí na dvě poloviny. V první části nastoupí ve dvou skupinách vždy polovina pilotů. Ti mají 10 minut na to, aby zajeli co nejlepší čas. Postupuje 6 nejrychlejších z každé skupiny. Ti zbývající si rozdělí místa na startovním roštu od 13. příčky dál. A to tak, že piloti z první skupiny obsadí lichá místa na startovním roštu (13, 15, 17 atd.), piloti ze druhé skupiny pak sudá místa (14, 16, 18, atd.)

 

 

Ve druhé části se představí 12 nerychlejších pilotů z první části. Během další desetiminutovky se opět snaží zajet co nejrychlejší čas. Do poslední části jich postupuje prvních šest. Zbývající podle výsledků prostřední části kvalifikace obsadí 7. až 12. místo na roštu. V poslední části si to nejrychlejší šestice rozdá o pole position a místa v prvních třech řadách na startovním roštu.

 

Už v první části skončila kvalifikace pro Andrettiho, Hildebranda, Pigota a Aljošina. Naopak z první skupiny postoupili Power, Kimball, Hinchcliffe, Chilton, Muňoz a Hunter-Reay. Druhá kvalifikační skupina se musela potýkat s nedostatkem času. O většinu své kolegy připravil Sebastien Bourdais, který vyletěl v 13. zatáčce z dráhy a narazil do bariéry z pneumatik. V tříminutovém rozstřelu tak šlo o všechno.

 

Nejlépe z něj vyšli Dixon, Newgarden, Sató, Kanaan, Rossi a Rahal, kteří postoupili do druhé části kvalifikace. Kvalifikace skončila pro Pagenauda, Castronevese, Jonese, Dalyho a samozřejmě Bourdaise.

 

Po první části kvalifikace tak bylo jasné, že tým Penske nezopakuje svojí dominanci z posledních dvou let, kdy vždy jeho piloti získali první čtyři místa na startovním roštu. Do finálového souboje o pole position ale dokázali postoupit Newgarden a Power. Druhý zmiňovaný to měl na hraně.

 

Postoupil až posledním pokusem, kdy předvedl kolo na hraně, a v jednom momentě až za hranou, když v 10. zatáčce lehce zavadil o zeď. Dokázal se ale posunout do postupové šestice.

 

 

Nejlepší čas si připsal Scott Dixon, jeho maximum mělo hodnotu 1:00.9293. Druhý nejlepší čas si připsal Hinchcliffe, vedle Newgardena a Powera postoupili také Sató a Kanaan. Prostřední část kvalifikace byla konečnou pro Chiltona, Rossiho, Kimballa, Rahala, Muňoze, Hunter-Reaye.

 

Do boje o pole position jako první zasáhl Scott Dixon. Po prvních pokusech jeho soupeřů Dixonův čas vypadal, že bude na pole position stačit. Will Power pak ale rozptýlil všechny obavy, jestli kontakt se zdí v prostřední části nepoškodil zavěšení. Svým dalším pokusem překonal Dixona o více jak 2 desetiny vteřiny. Dixon už dokázal náskok jen snížit. Power ukázal, že mu trať v St. Petersburgu prostě svědčí. V desátém závodě na floridském městském okruhu získal sedmou pole position. Kompletní výsledky najdete ZDE.

 

Podaří se mu jí přetavit ve třetí vítězství? Nebo se v St. Petersburgu poprvé dočká Scott Dixon. Nesmíme zapomínat ani na Josefa Newgardena. Ten řídí vůz se startovním číslem dva a kvalifikoval se jako čtvrtý. V posledních dvou sezónách se s ním v St. Petersburgu kvalifikoval jako čtvrtý Juan Pablo Montoya, pozdější vítěz obou závodů. Jak to dopadne, můžete sledovat exkluzivně na Nova Sport 2 a Voyo, přenos začíná v 17:15.
 

vbo TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Finále Východní konference NHL 2019

   23:20 01:10
   01:10

   NHL: David Pastrňák - český gólostroj

   01:25

   Basketbal: LeBron James - NEJ akce 2015 - 2020

   02:00

   Basketbal: Chris Paul - NEJ akce 2015 - 2020

   02:30

   25 - year anniversary Verbier

   09:00

   Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • UFC: Jorge Masvidal

   22:05 01:55
   01:55

   UFC Reloaded (29)

   03:00

   UFC Fight Night: Woodley vs. Burns

   09:00

   Fotbal: DFB - Pokal Finále 2018: Bayern Mnichov - Eintracht Frankfurt

   10:50

   UFC Reloaded (29)

   11:50

   FIVB Beach Volleyball - Tokio

Celý program