Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

vzpomínky sparta vs. slavia

Rio Mavuba? Sparťan, se kterým půjdu na oběd, směje se Šmicer

Rio Mavuba a Vladimír Šmicer
Zdroj: Profimedia / instagram
Rio Mavuba a Vladimír Šmicer

České fotbalové prostředí oživí muž, jehož životopis by vydal na román. A z nové posily Sparty má vlastně radost i legenda konkurenční Slavie. Mladého Rio Mavubu potkal Vladimír Šmicer při svém angažmá v Bordeaux. Po deseti letech se jejich cesty zase zkříží a prý se půjde na oběd.

Když se zeptáte Vladimíra Šmicera na Mavubu, na tváři se mu objeví úsměv. "No jo, to jsme byli ještě mladí," směje se slávistické štístko. Do Bordeaux přišel z Liverpoolu s vizitkou vítěze Ligy mistrů. Bylo mi 31 let a ve středové řadě mu začal krýt záda vzrůstem malý, ale o to poctivější kluk z pohnutým osudem...


"Rio tehdy patřil k těm mladším, když jsem přišel do Bordeaux. Byl nadějný a všechno měl před sebou. Pak se dostal i do francouzské reprezentace, takže na sobě opravdu pracoval," vzpomíná Šmicer na sezonu 2005/06, kdy v Girondins válel třeba i Marounanne Chamakh nebo Brazilec Denilson. 
Rio Mavuba ještě v Bordeaux, pozadí Vladimír Šmicer
Zdroj: Profimedia Rio Mavuba ještě v Bordeaux, pozadí Vladimír Šmicer

Rio Mavuba sice prý moc vidět nebyl, ale dle porce zápasů, které mu ordinovali trenéři Michel Pavon nebo později Ricardo Gomez, patřil k nepostradatelným. "Hraje spíš defenzivního hráče. Toho, který to odběhá. Nic si nekomplikuje, hraje jednoduše, do ničeho velkého se nepouští. Moc gólů za sezonu nedával a kdoví jestli vůbec dal, ale to nebyla jeho role," vzpomíná Šmicer.

Vladimír Šmicer a Rio Mavuba ještě v Bordeaux
Zdroj: Profimedia Vladimír Šmicer a Rio Mavuba ještě v Bordeaux

V Girondins tihle dva spolu strávili dvě sezony, pak se jejich cesty se rozešly. Šmicer se vrátil zpět domů do Slavie a Mavubu čekala výzva ve španelském Villarealu. Jenže se ukázalo, že La Liga pro něj moc nebude. Stihl jen 5 zápasů a zase se vrátil do Francie, tentokrát do Olympique Lille. 

Rio Mavuba vs. Zlatan Ibrahimovic
Zdroj: YouTube.com Rio Mavuba vs. Zlatan Ibrahimovic

Na nové adrese jeho kariéra pokračovala dá se říct parádně. Za OSC odehrál 10 kompletních sezon, když v těch nejvýraznějších stihl i 54 zápasů za soutěžní ročník. Prostě neúnavný borec, někdy hlídací pes a pokaždé tak nepříjemný pro soupeře. Svět pak obletěla i jeho potyčka s o hlavu větším Zlatanem Ibrahimovičem. 


Fotka, na které Mavuba drží superstar pod krkem se stala hitem. Šmicer ale tuší, že to nebyl Rio, kdo konflikt vyvolal. "On není nějaký tvrdý nebo přehnaně agresivní. Samozřejmě, někdy se může při zápase stát, že se necháte vyhecovat a pak to trochu jiskří. Ale tenhle kluk je úplně v pohodě, a rozhodně není zákeřný," zastává se svého bývalého spoluhráče a dnes už nové posily Sparty slávistická legenda.

Rio Mavuba
Zdroj: Instagram Rio Mavuba

Koneckonců Rio Mavuba byl za setkání s fotbalem rád a milovaný sport ho v podstatě nasměroval na správnou cestu životem. Smutný osud mu připravil nejednu těžkou chvilku - sám se narodil na lodi mířící do Evropy, když jeho rodiče prchali před občanskou válkou, zuřící v Angole. Jenže maminka ho vychovávala jen dva roky, tátu ztratil ve dvanácti. Oba jeho rodiče zemřeli, když byl ještě dítě. Naštěstí se mu podařilo adaptovat se, našel nový život a těsě před přestupem do Sparty se oženil s Elodie.

Rio Mavuba a jeho svatba s Elodie
Zdroj: Instagram Rio Mavuba a jeho svatba s Elodie

"Bylo na něm vidět, že fotbal miluje. Asi mu i pomohl v životě odprostit se od těch osudů, které nejsou jednoduché - jako děti se bavíte, je to hra. Vždycky to byl poctivý a charakterově dobrý kluk," vypráví Šmicer. A potvrzuje i legendu o tom, že se Rio Mavuba narodil na lodi. "On to má napsané i v pase! Když jsme jeli někam na soustředění, tak mi to kluci říkali. Já tomu nevěřil. Ale pak mi ten svůj pas ukázal a je to pravda!" tvrdí bývalý český reprezentant.

Rio Mavuba
Zdroj: Profimedia Rio Mavuba

Když se Šmicer o nové posile Sparty dozvěděl, hned se mu prý vybavily dva roky v Bordeaux. "Těším se na něj. Když jsem odešel z Bordeaux, tak se kontakty ztratí, lidé se přestanou stýkat. Já tam byl navíc jen dva roky a z toho rok zraněný. Když je někdo někde šest let, jsou tam samozřejmě hlubší vztahy. Ale s Riem jsem kamarád a určitě si na něj seženu číslo a rád s ním půjdu na oběd, i když je to sparťan," směje se Vladimír Šmicer.

I když trochu zaváhá: "Ale není to kovanej sparťan, co si budeme povídat. Je tam týden i s cestou, tak to si s ním ten oběd klidně můžu dát."

Rio Mavuba s Karimem Benzemou a Blaise Matuidim na MS 2014
Zdroj: Profimedia Rio Mavuba s Karimem Benzemou a Blaise Matuidim na MS 2014

Rio Mavuba má předpoklady stát se opravdovou osobností české ligy. Ve francouzské lize má za sebou 14 výrazných sezon a přes 400 zápasů. Zahrál si i na mistrovství světa 2014 a co je pro Spartu důležité, málokdy bývá zraněný.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 15:05 16:10

   Slovak Championship Open

   16:10

   Tour de Mont Blanc

   16:40

   Evropská liga 2019

   17:40

   Magazín Evropské ligy (1)

   18:30

   Studio Evropské ligy

   18:45

   Eintracht Frankfurt - Arsenal FC

 • Nova Sport 2

  • 15:05 16:05

   Evropská liga 2019

   16:05

   SK Slavia Praha v Evropské lize 2019

   16:35

   UFC Unleashed (6)

   17:25

   UFC Unleashed (7)

   18:15

   MAXI TIP Poker Tour (17)

   18:45

   PSV Eindhoven - Sporting CP

Celý Program