Jaroslav Šilhavý

Reprezentační kouč vedl malé kluky. EURO? Stříhám metr jak na vojně!

Richard Wagner
Richard Wagner
Publikováno 30. 6. 2020
Téma:

Trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý se svým asistentem Milanem Veselým si vzali v úterý dopoledne do parády děti na Fotbalové škole Petra Čecha. Poté poskytl rozhovor, kde mluvil nejen o EURU a podzimní pokoronavirové premiéře.

V rámci svého povolání cepují muže, kterým se letos povedlo vybojovat účast na odloženém evropském šampionátu. Trenéři, kteří dotáhli český tým na EURO, tentokrát proháněli po hřišti budoucí naděje. 

 

Zkušený osmapadesátiletý lodivod vedl trénink v rámci fotbalové školy Petra Čecha ve Sportovním centru Nymburk. "Byl jsem rád, že mě kluci oslovili, i když mě Petr (Čech) instruoval, abych byl na hráče hodný," smál se rodák z Plzně, kterého mrzelo, že bývalá hvězda Chelsea a Arsenalu nemohla být přítomná.

 

 

Šilhavý není na první podobné akci. "Teď jsem s dětmi vlastně víc než s dospělými," řekl v rozhovoru po tréninku. "Na hřišti jsem teď hodně dlouho jako trenér nebyl, takže je to příjemné zpestření," pokračoval kouč, pro kterého bylo novinkou i zavazování kopaček capartům.

 

 

 

Nebýt koronaviru, byl by se svým výběrem na zmíněném EURU. "Kluci mi to připomínají. Vytvořili kalendář, takže stříhám metr jak na vojně," prozradil lodivod, který chodí na zápasy české ligy. S ostatními fotbalisty je v kontaktu po telefonu.

 

Šilhavý se těší i na první zápas, který přijde v září. Dokonce vyhlíží i nové adepty na národní dres. "Hodně se skloňují mladí kluci ze Sparty, ale nechci být konkrétní, protože ten záběr je hodně široký."

 

 

Objevil se i dotaz na to, jaký vliv může mít pro reprezentaci dlouhá pauza. "My těžko ovlivníme kondiční přípravu jednotlivců a jejich zápasové vytížení," vysvětlil trenér, který ví, že na hráče čeká na podzim v nabitém kalendáři pořádný zápřah.

 

Takhle to vypadalo přímo na hřišti: 

 

 

"Uvažovali jsme i o tom, že bychom vzali širší kádr, ale ani nevíme, jestli by nám to UEFA povolila," okomentoval úvahu nad tím, jestli v náročném programu využije reprezentace více hráčů.

 

Češi budou hrát první zápas po koronavirové odmlce na Slovensku, další střetnutí je čeká na domácí půdě. "Je to pro nás výhoda vzhledem k cestování," je si Šilhavý vědom toho, že hned na úvod nebude muset s týmem podnikat cestu do míst, která byla pandemií výrazně zasažená.

 

 

Základní kostra týmu by měla zůstat víceméně stejná, Šilhavý však naznačil možný návrat některých jmen. "Bořek Dočkal byl náš klíčový hráč, rok marodil, postupně se do toho dostává a díky němu šly výkony Sparty nahoru."

 

Do hry o národní družstvo se přihlásilo svými výkony spoustu hráčů a pro trenéra nebude první nominace oříškem. "Výběr nebude jednoduchý, ale je to pořád lepší, než to skládat z ničeho. Věřím, že vybereme správnou nominaci."

 

 

Reprezentační kouč okomentoval i finiš ligy. "Plzeň ligu zdramatizovala, ale v přímém souboji se ukázalo, že Slavia měla větší kvalitu," zhodnotil muž, který stál v minulosti na lavičce obou družstev.

 

Šilhavý se vyjádřil i k několika jménům. Byl by rád, kdyby Patrik Schick zůstal v Lipsku, také věří, že zápasy Premier League pomohou Tomáši Součkovi.

 

 

A co Milan Škoda, který nedávno vstoupil do Klubu ligových střelců? "Když to tam bude sázet, tak proč ne!" vyjádřil se k hráči, který oblékal reprezentační dres naposledy před dvěma lety.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   Fotbal: Atlanta United FC - New York Red Bulls

   10:45

   Desert Dash - Ultra MTB Competition

   11:15

   MotoGP - VC Německa 2019 (závod Moto3)

   12:25

   MotoGP - VC Německa 2019 (závod Moto2)

   13:15

   MotoGP - VC Německa 2019 (závod MotoGP)

 • Nova Sport 2

  • UFC 251: Usman vs. Masvidal

   01:30 08:00
   09:00

   TOP Liga ČTS by MONETA

   12:35

   NBA Classic Games: Los Angeles Lakers - Indiana Pacers

   14:10

   Jíří Procházka - vědomý bojovník

   15:00

   UFC 251: Usman vs. Masvidal

   19:00

   NBA Classic Games: San Antonio Spurs - Phoenix Suns

Celý program