Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 10.5. 2016 20:05
rozhovor stěhování west hamu

Řepka vzpomíná, West Ham se stěhuje: Už to takové nebude, tuší

Tomáš Řepka ve West Hamu United - 7
Zdroj: Profimedia
Tomáš Řepka ve West Hamu United

Boleyn Ground, věhlasný stánek fotbalového West hamu United, se zavírá. Klub po posledním domácím utkání s Manchesterem United začne rozprodávat sedačky svým fanouškům a začne velké stěhování na olympijský stadion do Stratfordu. Přijmou to ale fanoušci? I o tom se rozpovídal v rozhovoru pro novasport.tv Tomáš Řepka.

Tomáš Řepka a Anglie. Byla to nečekaná, ale hodně zajímavá zpráva, když tenhle řízný stoper opustil italskou Fiorentinu a zamířil do Londýna. V následujících pěti sezonách se pak postupně stal ikonou. Fanoušci ho milovali a při jeho posledním utkání proti Fulhamu se dostalo českému fotbalistovi potlesku zaplněných tribun vestoje. Standing ovation na pověstném Boleyn Ground nahánělo husí kůži.


"A to jsem na West Ham vlastně přišel nechtěně a nedobrovolně. Nastaly nějaké problémy s majiteli ve Fiorentině a pomaličku nás jednoho po druhém rozprodávali. Byl jsem pak jsem jedním z posledních na prodej. A ozval se West Ham United. Tehdy tam ještě byl Luděk Mikloško, dělal gólmany. A myslím že i on hrál velkou roli, že jsem tam přestoupil,"
vzpomíná Řepka na časy před 15 lety, kdy mu začal slušet typický fialovo-bleděmodrý dres Hammers.

17

GALERIE: Tomáš Řepka vzpomíná na West Ham

Zdroj: Profimedia

Tomáš Řepka ve West Hamu United - 4

Hodnocení:


A když se ho zeptáte na první vzpomínku stadion, tak se trochu usměje. "Přišel jsem a zrovna se přestavovala nová tribuna, takže jsme asi 10 zápasů hráli na staveništi," usmívá se. Stánek v Upton Parku tehdy dostal nových 15 tisíc sedaček, takový byl zájem o lístky. West Ham hrál v horních patrech Premier League a prožíval obrovskou euforii. I díky Řepkovi nakonec tým skončil na sedmém místě.

Přestavba Boleyn Ground
Zdroj: Mark Leech, Offside magazine Přestavba Boleyn Ground

"Když jsem to srovnal s italským fotbalem, bylo větší nasazení a fotbal byl rozhodně rychlejší a tvrdší. A dělala to i ta kulisa. Ti lidé na tribunách, kontakt s lidma byl na pár metrů, přidávalo to na atmosféře. Bylo to úžasný, prostě diametrální rozdíl," vzpomíná bývalý český fotbalista.


Stánek Boleyn Ground mu vlastně trochu připomínal Letnou. "Ano, byl podobně stavěný jako Sparta. Ale jeden velký rozdíl tam byl. V Anglii nejsou takové ty zábrany. Mříže a ploty, ty jsou na Letné navíc," přidává Řepka zajímavý pohled.To teď bude jiné. Hráči West Hamu si budou muset zvykat na jiný kontakt s fanoušky. Ochozy olympijského stadionu budou přece jen pár metrů dál od postranní lajny. A budou muset cestovat do Stratfordu, do trochu evropštější části Londýna. Dlouhá ulice k Upton Parku přece jen vedla poctivou muslimskou čtvrtí.


"Když budu mít cestu do Londýna, asi si udělám čas a podívám se tam. Ale ta atmosféra v tom novém, tak taková jak byla na starém stadionu už asi nebude," tuší Řepka.

16

GALERIE: Další opuštěný fotbalová chrám - Boleyn Ground

Zdroj: Profimedia

Boleyn Ground, stadion West Hamu United - 1

Hodnocení:


"Sám jsem na to zvědavý, neznám reakce. Půjde se do nového, do většího, a ti fanoušci, obzvlášť angličtí si potrpí na tradici. A stěhovat se? Asi to muselo být dohodnuté i s fanouškama, nemyslím si, že by je obešli. Byl to chrám, hrálo se tam sto let. Já si to v tehdejší době nedokážu představit, ale dneska je to zase jiné. Jsem sám zvědavý, jak se jim tam bude líbit, jak se klubu bude dařit," říká jedna z klubových ikon.


West Ham si prostě nikdy na nepřízeň fanoušků stěžovat nemohl: "Vždycky bylo plno, dokonce si myslím, že na druhou ligu chodilo i víc lidí. To je takový paradox. Ale to právě svědčí i o těch fanoušcích, oni se umí semknout. West Ham není v pravém slova smyslu velkoklub, je to normální provinční menší klub, ale tradiční. A ti lidé berou West Ham jako rodinu. Chodí když se daří i nedaří," moc dobře ví Tomáš Řepka.


Naposledy byl na Boleyn Ground právě před 10 lety, kdy hrál poslední zápas. Od té doby se mu prý návštěva nepoštěstila. A dnešní tým už je také trochu jiný, než byl za jeho éry. "Zůstal možná ještě Mark Noble, sem tam dělá kapitána. Tehdy to byl mladej klučina, ale to je asi jediný kluk, kterého bych tam dnes poznal," říká řízný stoper.


Poslední zápas na Boleyn Ground odehraje West Ham s Manchesterem United. Když tedy loučení, tak pořádné. "Nedokážu si představit, co se tam bude dít. Bude poslední zápas, asi to tam bude hezký, bude to dojemný," tuší jedna z fotbalových osobností West Hamu.


The Hammers zůstali Tomášovi Řepkovi pod kůží.

Tomáš Rambousek TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 16:35 17:00

   Natural Track Luge - World Cup Final (Umhausen)

   17:00

   Teleshop

   17:15

   Off-road Maraton (1)

   17:35

   Filip Řeháček: Cesta do mistrovství světa Moto3

   17:50

   RunTour – České Budějovice

   18:05

   Sestřih Evropské ligy UEFA (12)

 • Nova Sport 2

  • 16:25 16:55

   Ligue 1 Preview (33)

   16:55

   Fotbal: EA Guingamp - Olympique Marseille

   19:00

   UFC Fight Night: Overeem vs. Oleinik

   22:00

   UFC Unleashed (2)

   22:50

   Element (385)

   23:00

   Natural Track Luge - World Championship

Celý Program