Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Házená Mistrovství Evropy

Češky i Slovinky potřebovaly remízu: Výsledek vás nepřekvapí!

České házenkářky
Zdroj: ČTK

Remíza v házené, to je velmi vzácná věc. Během jednoho dne padne v elitních soutěžích třeba jedna, někdy ani to ne. V kvalifikaci na ženské mistrovství Evropy mezi Českem a Slovinskem padla a zlí jazykové si k tomu mají co říct. Českému týmu totiž stačil alespoň bod k postupu na evropský šampionát a stejně tak i Slovinkám.

"Po poločase 17:12 je remíza, po které slaví všechny hráčky na hřišti, minimálně podezřelá. Sice gratulace k postupu, ale je tam jistá pachuť," zní v jednom z komentářů na Twitteru. "Na remízu jsme nehrály a ta částka taky nesouhlasí," píše se zase v jiné ironické reakci.

 

Aby také ne a první z komentářů to vystihuje skvěle. Češkám se rozhodně fandilo, ale ta remíza 30:30? Bez ohledu na výsledek, pokud by remízou skončil takovýto zápas v hokeji, ve fotbale, tak by se to asi tak neřešilo, ale v házené je remíza přeci jen o hodně vzácnějším výsledkem.

 

 

Bod navíc k postupu stačil oběma týmům. Češky z kvalifikace postoupily na mistrovství Evropy z druhé pozice, Slovinky se zase kvalifikovaly jako nejlepší třetí tým všech skupin. Po utkání tak obě reprezentace oslavovaly.

 

"Byly to velké nervy?" ptal se reportér (na oficiálním facebookovém profilu České Házené) reprezentantky Veroniky Malé. "Tak my jsme před zápasem věděly, že nám stačí k postupu bod nebo výhra. Nervy to samozřejmě v průběhu zápasu byly, ale myslím si, že jsme to celkem kontrolovaly. V závěru nám pomohla pevná obrana," říkala Malá. Ta dodala, že svůj náskok (17:12) česky ztratily tím, že se zápas prostě změnil: "To se tak občas stává," doplnila Malá.

 

Češky si zkrátka chtěly pohlídat závěr. Ostatně, takový byl pokyn trenéra Jana Bašného při oddechovém čase těsně před koncem. "Bylo to o tom uklidnit hráčky a upozornit je na to, že remíza stačí. Také to bylo o tom, hráčkám říct, že se nesmíme dostat do situace, kdy by měly Slovinky balon na výhru," uvedl kouč národního týmu po utkání.

 

 

České hráčky postoupily na třetí velký turnaj po sobě. Předloni obsadily na evropském šampionátu desáté místo a vloni v prosinci na mistrovství světa skončily nečekaně na osmé příčce. O českých soupeřkách na prosincovém mistrovství ve Francii rozhodne los 12. června v Paříži.

 

Od léta 2010, kdy Bašný převzal národní mužstvo, s ním uspěl v pěti z osmi kvalifikací - ve dvou ze čtyř světových a ve třech ze čtyř evropských. Před jeho příchodem k týmu přitom ženský reprezentační celek startoval na velké akci naposledy v roce 2004.

lju, ČTK TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 03:00 05:00

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   06:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   07:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   09:00

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   10:15

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   11:30

   Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 02:35 05:05

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   09:00

   Fotbal: Olympique Marseille - Montpellier HSC

   10:45

   Element (388)

   11:00

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - FC Dallas

   12:45

   Nova Cup 2019 – Stolové hory

   13:00

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

Celý Program