Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 4.6. 2018 13:14
Házená Mistrovství Evropy

Češky i Slovinky potřebovaly remízu: Výsledek vás nepřekvapí!

České házenkářky
Zdroj: ČTK

Remíza v házené, to je velmi vzácná věc. Během jednoho dne padne v elitních soutěžích třeba jedna, někdy ani to ne. V kvalifikaci na ženské mistrovství Evropy mezi Českem a Slovinskem padla a zlí jazykové si k tomu mají co říct. Českému týmu totiž stačil alespoň bod k postupu na evropský šampionát a stejně tak i Slovinkám.

"Po poločase 17:12 je remíza, po které slaví všechny hráčky na hřišti, minimálně podezřelá. Sice gratulace k postupu, ale je tam jistá pachuť," zní v jednom z komentářů na Twitteru. "Na remízu jsme nehrály a ta částka taky nesouhlasí," píše se zase v jiné ironické reakci.

 

Aby také ne a první z komentářů to vystihuje skvěle. Češkám se rozhodně fandilo, ale ta remíza 30:30? Bez ohledu na výsledek, pokud by remízou skončil takovýto zápas v hokeji, ve fotbale, tak by se to asi tak neřešilo, ale v házené je remíza přeci jen o hodně vzácnějším výsledkem.

 

 

Bod navíc k postupu stačil oběma týmům. Češky z kvalifikace postoupily na mistrovství Evropy z druhé pozice, Slovinky se zase kvalifikovaly jako nejlepší třetí tým všech skupin. Po utkání tak obě reprezentace oslavovaly.

 

"Byly to velké nervy?" ptal se reportér (na oficiálním facebookovém profilu České Házené) reprezentantky Veroniky Malé. "Tak my jsme před zápasem věděly, že nám stačí k postupu bod nebo výhra. Nervy to samozřejmě v průběhu zápasu byly, ale myslím si, že jsme to celkem kontrolovaly. V závěru nám pomohla pevná obrana," říkala Malá. Ta dodala, že svůj náskok (17:12) česky ztratily tím, že se zápas prostě změnil: "To se tak občas stává," doplnila Malá.

 

Češky si zkrátka chtěly pohlídat závěr. Ostatně, takový byl pokyn trenéra Jana Bašného při oddechovém čase těsně před koncem. "Bylo to o tom uklidnit hráčky a upozornit je na to, že remíza stačí. Také to bylo o tom, hráčkám říct, že se nesmíme dostat do situace, kdy by měly Slovinky balon na výhru," uvedl kouč národního týmu po utkání.

 

 

České hráčky postoupily na třetí velký turnaj po sobě. Předloni obsadily na evropském šampionátu desáté místo a vloni v prosinci na mistrovství světa skončily nečekaně na osmé příčce. O českých soupeřkách na prosincovém mistrovství ve Francii rozhodne los 12. června v Paříži.

 

Od léta 2010, kdy Bašný převzal národní mužstvo, s ním uspěl v pěti z osmi kvalifikací - ve dvou ze čtyř světových a ve třech ze čtyř evropských. Před jeho příchodem k týmu přitom ženský reprezentační celek startoval na velké akci naposledy v roce 2004.

lju, ČTK TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:45

   NHL: St. Louis Blues - Winnipeg Jets

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: St. Louis Blues - Winnipeg Jets

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

 • Nova Sport 2

  • 23:35 02:00

   NBA: San Antonio Spurs - Denver Nuggets

   02:00

   RunTour – České Budějovice

   02:15

   Valencia CF - Villarreal CF

   09:00

   Fotbal: EA Guingamp - Olympique Marseille

   10:45

   Ligue 1 Preview (33)

   11:15

   Fotbal: LA Galaxy - Houston Dynamo

Celý Program