řeči v kabině

Sexistické řeči na Dakaru: Jestli se Loprais neomluví, budeme to řešit!

David Chmátal
David Chmátal
13.1. 2021 15:01
Téma:

Co se řekne v kabině, má zůstat v kabině. Z kokpitu posádky Aleše Lopraise unikly sexistické narážky na 16leté dcery Martina Koloce. “Snad se omluví, jinak to budeme muset řešit,“ vyjádřil se prezident Autoklubu České republiky.

Etický kodex Autoklubu České republiky nepřipouští jakoukoli diskriminaci založenou na rasových či sexuálních důvodech. Pod licencí AČR samozřejmě jezdí i legenda Dakaru Aleš Loprais. Co na řeči z kabiny říká prezident Jan Šťovíček?“My se od toho distancujeme a odsuzujeme. Jakékoliv projevy rasismu nebo sexismu do závodu nepatří. Mě to strašně mrzí a dovedu si představit, že posádka byla před startem ve stresu,“ vyjádřil se k situaci prezident autoklubu.


A dále pokračoval: “Aleše znám dlouho a věřím, že to není nějaký jeho dlouholetý postoj. Byla to chyba a tohle do sportu nepatří. Doufám, že si to uvědomí, omluví se a kauza se uzavře.“ V opačném případě posádce za porušení kodexu hrozí řízení s etickou komisí.Šťovíček legendárního závodníka dobře zná a podle něj by nic takového za normální situace neřekl. Dakar je neuvěřitelně fyzicky i psychicky náročný a takové průpovídky mohly před startem sloužit k uvolnění atmosféry.


“Přeci jenom je tam tlak a stres. Zejména v té situaci, kdy stojíte na startu. Trávíte několik desítek minut čekáním, a to vám řekne každý závodník, že je to nejstresovější situace. Tohle byla právě ta vypjatá chvíle a z toho to mohlo i pramenit,“ nastínil Šťovíček, který má za sebou sám závodnickou kariéru.

A o co vlastně jde? Tým Aleše Lopraise na sociální sítě vyvěsil rozhovor z kabiny s mechanikem Petrem Pokorou, při kterém komentovali při startu přítomné dcery šéfa konkurenčního týmu Martina Koloce.
 

"Hele, černoška z Roudnice jde vpravo. No ona ta jedna je docela plochá a sjízdná a ta druhá moc ne no," zní z pilotní kabiny.


VIDEO: Sexistické narážky z kabiny Aleše Lopraise:


 

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Montpellier HSC - AS Monaco

   19:05 20:45
   20:45

   Překvapení evropského fotbalu (2)

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   Basketbal: ERA Nymburk - Tofas Bursa

   22:35

   NBA - akce měsíce

   22:45

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • NHL: Ottawa Senators - Winnipeg Jets

   19:15 21:00
   21:00

   Fotbal: Olympique Marseille - Nîmes Olympique

   22:45

   Basketbal: Bakken Bears - Iberostar Tenerife

   00:20

   Ligue 1 Highlights (20)

   01:20

   Překvapení evropského fotbalu (1)

   01:35

   NBA: Milwaukee Bucks - Los Angeles Lakers

Celý program