příběh šampionky

Recept na světový rekord: Otřes mozku a pak to hlavně vydržet!

Dalilah Muhammadová
Zdroj: Profimedia
Téma:

Devětadvacetiletá Američanka Daililah Muhammadová vytvořila nový světový rekord na trati 400 m překážek. Výkonem 52.20 se zapsala do historie během amerického národního šampionátu, v jehož finále byla jako talent a adeptka na světový rekord vyzdvihována úplně jiná závodnice – Sydney McLauglinová.

Devatenáctiletá McLauglinová startovala jako nejmladší účastnice olympijských her 2016 v Rio de Janeiru. „Možná největší zázrak v historii v sportu,“ představoval komentátor NBC Sports atletku při finálovém závodě. To ještě netušil, že za necelou minutu prolomí svěťák úplně jiná žena.


„Cítila jsem se hodně podceněná,“ řekla Muhammadová, kterou McLauglinová porazila před měsícem v Oslu. Přitom už na letošním americkém halovém šampionátu Muhammadová ukázala, že nechce připomínat jen bývalé výsledky, ale stát se nejlepší překážkářkou historie.„V uplynulých sezónách jsem cítila hamstringy, takže jsme se zaměřili na jejich posílení a už loni jsem uvažovala o rekordu, ale teprve letos jsme se na něj zaměřili,“ svěřila se rodačka z Queensu.Když ale Muhammadová zaběhla famózní čas, jako by tomu nemohla uvěřit. „Jsem stále v šoku! Chtěla jsem toho času dosáhnout, trénovala jsem na něj důsledně a můj trenér říkal, že není pochyb o tom, že to zvládnu,“ okomentovala po závodě.


Ještě před dvěma týdny mohl závod ohrozit její pád při běžeckém tréninku, při kterém utržila lehký otřes mozku. Při nedělním finále ale překvapila sama sebe.


„Nešlo o nic velkého. Včera jsem se cítila připravená a věděla jsem, že to zvládnu. Věřila jsem tomu, co jsem si vytyčila,“ popisovala předzávodní pocity Muhammadová.
Při závodě slyšela ve své hlavě hlas svého trenéra Lawrence Johnsona, který ji nabádal k soustředění na posledních 40 metrech a k udržení paží. „Jen jsem se snažila to vydržet,“ řekla Muhammadová.„Věděl jsem, že je to ten tip závodu, na kterém se to mohlo povést, ale nikdy nevíte, kdy ten pravý čas přijde,“ řekl Johnson. Jeho svěřenkyně z bloků na trať vystřelila jako raketa a před zbytkem startovního pole, které mělo i 3 nejrychlejší překážkářky světa, si vybudovala náskok více jak 5 metrů.
Na dráze, kterou po dešti pokryly kaluže, díky tempu na osmé a deváté překážce cítila, že světový rekord je na dosah.


„Je to pro mě velká motivace,“
naznačila své ambice olympijská vítězka a novopečená rekordmanka směrem k světovému šampionátu v Dauhá. Muhammadová, která zaběhla naposledy pod 53 vteřin v roce 2017, chválila i své týmové kolegyně, druhou McLaughlinovou (52.88) a třetí Spencerovou (53.11) a na otázku dalšího světového rekordu odpověděla bez váhání: „Myslím, že je to teprve začátek. Je reálné zaběhnout za 51 vteřin. Je to o přístupu a určitě to mohou dokázat i ostatní závodnice.“

Související témata:
aka TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Major League Soccer Highlights (7)

   20:30 21:00
   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   PENATI SLOVAK OPEN CHAMPIONSHIP 2020

   22:05

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (závod Moto3)

   23:00

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (závod MotoGP)

   00:05

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Leyton Orient - Tottenham Hotspur

   18:55 20:55
   20:55

   Závod Zbraslav - Jíloviště

   21:10

   Fotbal: Luton Town - Manchester United

   23:05

   Fotbal: Stade Rennes - AS Monaco

   00:50

   Element (422)

   01:05

   UFC Reloaded (60)

Celý program