Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 19. 1. 2018
moto sport barth racing team

Rallye Dakar vrcholí a jezdce čekají poslední náročné etapy

Josef Macháček
Zdroj: barth-racing.cz

Závodníci z týmu BARTH Racing mají před sebou poslední dvě etapy na Dakarské rallye. Rozbahněné úseky však způsobily, že motorkáři a jezdci na čtyřkolce pojedou po stejné trase jako závodní vozy.

Organizátoři Rallye Dakar se rozhodli už čtvrteční 12. etapu pro motocykly a čtyřkolky zrušit. Oficiálním důvodem bylo špatné počasí v oblasti Fiambalá. „Jedním z důvodů také bylo, že jsme v předešlé etapě startovali po autech a kamionech, a rozjetou trať nezvládlo plno jezdců. Dost lidí si na to stěžovalo, do bivaku dojížděli velice unavení,“ vykreslil situaci Josef Macháček, 60letý jezdec na čtyřkolce. Do San Juanu tak motorkáři a čtyřkolkáři včera pouze přejeli, což řada z nich uvítala.

 

 

„Myslím, že to pořadatelé s tou náročností v letošním roce přetáhli,“ dodal David Pabiška z týmu BARTH Racing. „Když jsem dojel do cíle jedenácté etapy, všiml jsem si, že je startovní pole hodně pobité. Únava je vidět na každém druhém, v bivaku scházelo hodně motorkářů během večeře. Ani nevím, kolik jich celkem vypadalo.“ Největší překážkou je v Argentině písek s velbloudí trávou. „To místo u Fiambaly byla past. Pořadatelé chodili jak hromádka neštěstí, když zpozorovali, jak se tam topíme. Možná proto se také ve čtvrtek nejelo,“ myslel si Pabiška.

 

 

Pozici nejlepšího českého jezdce v kategorii čtyřkolek ztratil Zdeněk Tůma, který hodlal atakovat nejlepší desítku. Dvouhodinou ztrátu nabral kvůli komplikaci s baterkou. „Už před startovní lajnou nešla čtyřkolka nastartovat. Musel jsem zavolat asistenci, mechanika. Zkoušel jsem nastartovat přes kabely, ale nešlo to. Strávil jsem tam přes dvě hodiny. Pak jsem se zařadil mezi poslední kamiony a trať byla strašně náročná,“ popisoval Tůma, který je v současné době na 15. pozici.

 

Macháček: Top deset? Výsledky neřeším

 

Také dnes se vyjede do písečných dun, tentokrát v okolí San Juanu. To je proslulé velkým územím feš-feše. Macháček je bude zdolávat s nachlazením. „Od začátku mě trochu bolí v krku, mám tam takový knedlík. Rozhodně nejsem sám. Do toho se ještě přidává prach, který tady nadýcháme. Ale není to nic, co by mělo ovlivňovat výsledky,“ tvrdil Macháček, který na nejlepší desítku nepomýšlí. „Na výsledky se vůbec nedívám. Jestli dorazím na rampu, tak pak si ověřím, kolikátý jsem skončil.“

 

Dakar s legendou – 4. Díl: Hazard se životy. Josef Macháček prozradil, na co organizátoři zapomínají

 

To David Pabiška se soustředí na to, aby uhájil třetí místo v kategorii pro jezdce v maratonské třídě na produkčních motocyklech. „Mám tam náskok dvě hodiny. Když pojedu s rozumem, měl bych tuto příčku vybojovat,“ dodal Pabiška. Zpět v České republice je už posádka týmu BARTH Racing Boris Vaculík a Martin Plechatý, který museli z Dakarské rallye odstoupit. Stejně jako po nepříjemném pádu motocyklista Rudolf Lhotský, kterého podporuje společnost TOPFOREX.

mm TN.cz