Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 9.9. 2015 09:31
kvalifikace další postupující

Rakušané vybojovali účast na Euru, Slovákům stačí jedna výhra

Rodina týmů, které si zajistily postup na mistrovství Evropy ve Francii, se rozrostla o dalšího člena. Jistotu, že si příští rok na šampionátu zahrají, mají Rakušané. Blízko k účasti mají i Slováci a Španělé, kterým stačí jediná výhra.

Rakušané šli do utkání v Solně s vědomím, že výhra je posune mezi kvalifikované týmy. A utkání zvládli nad očekávání dobře. Už v 9. minutě proměnil po faulu Arnautovice pokutový kop David Alaba. Ještě do přestávky se prosadil po dlouhém autu Martin Harnik a v druhém poločase se prosadili Marc Janko a podruhé Harnik. V nastaveném čase výsledek pouze zmírnil Ibrahimovic.

 

Rakušané budou na mistrovství Evropy hrát teprve podruhé, první účast si připsali jako pořadatelé při domácím turnaji v roce 2008.

 

Za Rakouskem je situace ve skupině G vyrovnaná. Na druhé místo se po výhře 7:0 v Lichtenštejnsku dostali Rusové. V jejich dresu zářil Arťom Dzjuba, který vstřelil čtyři góly. Třetí jsou Švédové a bez šance nejsou po výhře 2:0 v Moldavsku ani Černohorci. Na Švédsko ztrácejí jen jeden bod.

 

 

Blízko postupu jsou po bezbrankové remíze s Ukrajinou i Slováci. Pokud by v Žilině vyhráli, mohli sice slavit postup, ale i remíza je pro ně cenný výsledek. V příštím zápase jim stačí na domácí půdě porazit Bělorusko.

 

Stejné vyhlídky má také Španělsko, kterému v říjnu stačí doma porazit Lucembursko. Svěřencům Vicente Del Bosqueho sice k výhře v Makedonii pomohl nešťastný vlastní gól brankáře Pačovského, ale i tak zaznamenali šestou kvalifikační výhru v řadě.

 

Už od neděle měla postup jistý Anglie, i přesto si dokázala ve Wembley poradit se Švýcarskem 2:0 a zůstává jediným týmem ze všech skupin, který dosud neztratil ani bod. V historii se kvalifikaci na evropský šampionát povedlo s plným počtem bodů odehrát pouze pěti týmům včetně České republiky před turnajem v roce 2000.

 

 

Anglii do vedení poslal střídající Harry Kane, druhou branku přidal z penalty Wayne Rooney. Útočník Manchesteru United se v reprezentaci trefil v sedmém zápase za sebou a navíc zaznamenal 50. reprezentační trefu. Tím se stal nejlepším střelcem Albionu v historii, o gól za sebou nechal Bobbyho Charltona.

 

Švýcaři i přes porážku v Londýně zůstávají druzí, i když je Slovinci po těsné výhře 1:0 nad Estonskem stáhli na rozdíl tří bodů. Blízko velkému úspěchu byli fotbalisté San Marina, kteří až do nastaveného času drželi remízu 1:1 v Litvě, než rozhodl domácí útočník Spalvis. Sanmarinští fotbalisté se gólově ve venkovním soutěžním zápase prosadili po 14 letech.

 

Kdo už postoupil na mistrovství Evropy 2016 ve Francii: Česká republika, Island, Anglie, Rakousko, Francie (pořadatel)

ČTK/tn.cz