Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 30. 8. 2018
Šipky PDC European Tour

První Čech mezi profesionály: Čeká ho Gerwen a další hvězdy!

Pavel Sedláček
Zdroj: Lawrence Lustig/Petr Hais

Kvalita šipkových hráčů má stoupající tendenci a nyní přichází první velký úspěch. Karel Sedláček se stal prvním Čechem, který se dokázal kvalifikovat na PDC European Tour 2018 do Nizozemského Maastrichtu, kde se utká s absolutní světovou špičkou šipek, včetně světové jedničky Michaelem van Gerwenem, extravagantním Peterem Wrightem, nebo aktuálním mistrem světa Robem Crossem.

Nejlepší východoevropší hráči se o víkendu sešli v pražské mecce šipek, v Klubu Ajeto, aby se utkali o možnost kvalifikovat se na jeden ze čtyř podniků PDC European Tour 2018. Skvělými výkony se po celý víkend o úspěch hlásil hlavně nejzkušenější z českých hráčů, Karel Sedláček. Dokázal se dostat 2x do finále a hlavně to jeho první, vítězné, se stalo dosavadním největším úspěchem českých hráčů v historii.

 

Sedláček v osmifinále porazil Michala Šmejdu 6:1 a ve čtvrtfinále si poradil s talentovaným Maďarem Lakatosem Gergelym 6:0. Semifinále bylo soubojem dvou dlouholetých úspěšných spoluhráčů ve dvojicích a Sedláček v něm porazil Pavla Drtila 6:1. Potom se Zlej Kája, jak zní Sedláčkova přezdívka, musel postavit nejlepšímu ruskému hráči Borisu Koltsovovi. Nebyl to jejich ani zdaleka první souboj a náš reprezentant má většinou v těchto zápasech navrch.

 

Tentokrát to ale v polovině zápasu vypadalo lépe pro Rusa, který se dostat do vedení 4:2. Potom ale Sedláček přidal, zpřesnil zavírání a otočil na 5:4 ve svůj prospěch. Do desátého legu začínal Koltsov, ale náš hráč od začátku házel vyšší čísla a vytvořil si drobný náskok. Po pěti kolech měl už připravený dabl 20. Musel ale čekat, zda ho Koltsov k terči ještě pustí, protože tomu v tu chvíli zbývalo 104 bodů. Koltsov se dokázal propracovat až k šipce na dabl 16, ale netrefil ho a byla tu šance pro Sedláčka.

 

"Už jsem ve finále kvalifikací 3x hrál, ale nikdy se mi nepodařilo dostat se až k vítěznému dablu", říkal Karel po zápase. "Samozřejmě jsem věděl, že pokud ho trefím, budu vítězem, ale nepřemýšlel jsem o tom, co všechno případná úspěšná trefa přinese".

 

Hned první šipka skončila v dablu 20 a pražským Ajetem se mohl ozvat výbuch české radosti z historického postupu mezi šipkové profesionály.

 

Karel Sedláček se tímhle vítězstvím kvalifikoval na PDC Europen Tour 2018 do Nizozemského Maastrichtu, které se bude konat 7. - 9. září 2018.

 

 

"Jsem opravdu šťastný, že se to konečně povedlo. Máme v Čechách mnoho velmi kvalitních hráčů a jsem si jistý, že tenhle úspěch už brzy někdo zopakuje. To opravdu těžké mě ale teprve čeká a musím se pořádně připravit, abych v Holandsku předvedl co nejlepší výkon", řekl Sedláček po utkání. "V září mě kromě PDC European Tour čeká ještě jeden velmi důležitý turnaj a tím je kvalifikace na profesionální Mistrovství světa. Pokud by se mi tam dařilo stejně jako nyní, nebylo by to špatné", dodává s úsměvem Zlej Kája.

 

Pro České šipky tenhle Sedláčkův úspěch znamená, že budou mít po mnoha letech od dob Miloslava Navrátila opět svého zástupce v oficiálním světovém žebříčku. Sedláček je také hlavním kandidátem na post reprezentanta na World Cup of Darts 2019 a také jedním z hlavních favoritů na výhru ve Východoevropské kvalifikaci na PDC Mistrovství světa 2019.

lju TN.cz