nejtěžší nehoda

Prokop poprvé promluvil o děsivé nehodě. Tománek je stále na JIPce

Martin Prokop a Jan Tománek
Zdroj: Profimedia
Martin Prokop a Jan Tománek
Téma:

Automobilový závodník Martin Prokop vzdal účast na blížící se Rally Dakar. Stále má strach o svého spolujezdce, který leží v nemocnici v Marrakéši na jednotce intenzivní péče.

Prokop s Tománkem jeli na Marockou rally testovat vůz i formu před blížící se Rally Dakar, kde loni skončili na šestém místě. Místo toho ale řeší těžkou situaci. V pondělní etapě česká posádka ošklivě havarovala a navigátor Tománek utrpěl velmi těžká zranění. Čtyři dny po nehodě poprvé promluvil i sám pilot Martin Prokop.


„Na konci je to vždycky jezdecká chyba. Jsou to navigační závody, jezdec rozhoduje, jak rychle a kudy pojede. Na druhou stranu pořadatel musí akceptovat, že tahle auta jsou opravdu hodně rychlá, a tomu by měl přizpůsobit podmínky,“ vypráví Martin Prokop pro web Dakar Mania.


V itineráři prý nebylo žádné varování o tom, že trať kříží jiná pista. Prokop narazil do překážky a vůz se několikrát převrátil. Naštěstí byly blízko i další dvě posádky, které pomohly zavolat pomoc.


„Díky tomu, že mluví francouzsky, okamžitě informovali pořadatele, co se stalo a jaká je situace. Přesto trvalo patnáct minut, než vůbec odstartoval vrtulník,“ neskrýval zklamání Martin Prokop.


„Do nemocnice se Jenda dostal až čtyři hodiny po nehodě. Nejdřív ho převezli do místního zařízení, kde jsem ho v jedenáct večer našel a zděsil jsem se. Vypadalo to tam jako ve středověku,“ vyprávěl český pilot.


Naštěstí se prý podařilo Tománka transportovat na kliniku do Marrakéše. „Jenda zůstává na jednotce intenzivní péče, je mu trochu lépe, ale transport do České republiky bude možný asi až po víkendu,“ informoval o aktuálním stavu svého navigátora Prokop.


Necelé tři měsíce před startem Dakaru 2020 přišel Prokop při nehodě také o svůj závodní speciál. „Auto je úplně zlikvidované. Takhle těžkou nehodu jsem ještě nikdy neměl. Ale Dakar teď vůbec není na pořadu dne. Důležité je, aby byl Jenda v pohodě,“ říká Martin Prokop.
 

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Toronto Maple Leafs - Columbus Blue Jackets

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: New York Islanders - Florida Panthers

   12:50

   Element (419)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

 • Nova Sport 2

  • NBA: Milwaukee Bucks - Brooklyn Nets

   09:00 11:05
   11:05

   Monster Energy Supercross Geneva

   11:35

   Coldwater Classic Series 2010 – Documentary

   12:05

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   12:20

   Element (419)

   12:30

   Magazín Evropské ligy (18)

Celý program