perou se o něj

Mladí příliš sedí u počítače, říká handicapovaný mistr v cyklistice

Vladislav Gittler
Zdroj: Toyota ČR
Vladislav Gittler

Nechápe, jak můžou jeho vrstevníci prosedět hodiny a hodiny u počítače nebo u sociálních sítí. Vždyť jsou zdraví a nic jim nebrání v pohybu. Dvaadvacetiletý Vladislav Gittler je sportovec tělem i duší, i když je od narození mentálně znevýhodněný. Loni ale vyhrál mistrovství České republiky horských kol.

,,Myslím si, že by lidi měli sportovat, aby se cítili dobře, neseděli jen v kanceláři a u počítače a nezlenivěli. Sportuju hlavně proto, že mě to baví a naplňuje. To, že mě to udržuje v kondici, je přidaná hodnota,“ dodává Vladislav Gittler, který je členem klubu Handisport Liberec a Českého svazu mentálně postižených sportovců.


Jeho vztah ke sportu vytvořili rodiče. ,,Díky nim jsem odmala vnímal sport jako přirozenou součást mého života. Je to pro mě životní styl,“ říká.


VE SVAZU SE O NĚJ PRALI

,,Vláďa je všestranný sportovec. Zpočátku se zaměřoval na stolní tenis, později přidal i lyžování a nakonec přespolní běh. Je mnohonásobný medailista z mistrovství České republiky. V Českém svazu mentálně postižených sportovců se o něj prali, jestli bude reprezentovat stolní tenisty, lyžaře nebo přespoláky,“ říká předsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová.


Nakonec se stala jeho královskou disciplínou cyklistika, ke které ho přivedl otec. Ten také Vláďu doprovází na závody.  Oba se také zúčastnili  běžeckého závodu RunTour v Liberci.
 


BĚHÁNÍ HO BAVÍ, ALE KOLO JE KOLO


„Běh mě baví, vyčistím si u něj hlavu, ale kolo je kolo,“
komentuje svou účast na běžeckých závodech Vladislav Gittler.
Cílevědomost patří mezi Vláďovy silné stránky a proto se snaží neustále zlepšovat ve všem, co dělá. Jede naplno a pokaždé chce dosáhnout co největšího úspěchu. ,,Během závodů se mi honí hlavou, že za každou cenu nesmím nic vzdávat,“ popisuje Vladislav.OSMÝ NA MISTROVSTVÍ SVĚTA


“V roce 2018 ho mateřský oddíl vyslal na Mistrovství světa INAS, jeho první mezinárodní start, kde skončil na osmém místě. Vypracoval se až k nominaci na Global Games 2019, které se v říjnu konají v Austrálii,” dodává Alena Erlebachová z Českého paralympijského výboru. .


Motivaci a chuť do života nepostrádá a hodnoty má jasně dané. Vláďův běžný den probíhá víceméně stejně. Ráno jde do práce a odpoledne trénuje buď na kole nebo si zaběhat. Následuje posilování a strečink. Večer potom odpočinek.


Podle Vládi by měl být pohyb součástí života každého, a to nejen kvůli fyzické stránce, ale i té psychické.

 

ram TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL Classic games: Boston Bruins - Edmonton Oilers

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - HSG Wetzlar

   14:25

   Element (414)

   14:35

   Basketbal: Iberostar Tenerife - Filou Oostende

 • Nova Sport 2

  • Premier League Darts 2019

   09:00 10:55
   10:55

   Basketbal: Giannis Antetokounmpo - NEJ akce 2015 - 2020

   11:25

   NBA - Trefy po získání míče 2015 - 2020

   11:50

   Best of Ultra Trail Mont - Blanc

   12:20

   UFC Reloaded (30)

   13:00

   NBA Classic Games: Baltimore Bullets - Milwaukee Bucks

Celý program