Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

blog josefa kaliny unikátní reportáž

Problémy na Dakaru neberou konce. Škoda takové etapy!

Dakar
Zdroj: BUGGYRA media

Ještě před startem v Asuncionu jsem označil tuhle etapu Salta – Chilecito za „královskou“, takovou, kde se bude lámat chleba. Neláme se nic! Zrušené to tentokrát není kvůli místním podmínkám, ale proto, že spousta účastníků se nemohla dostat z hor do Salty.

Hlavní silnici z Bolivie na jih strhla voda a dvěstěkilometrová objížďka horami je, hlavně pro velké doprovody, značný oříšek. Všechno se mělo sejít včera večer v Chilecitu, což je z bolivijských hranic cca 1300 km. I ti závodníci, kteří to stihli předevčírem do Salty museli ujet po silnici tisíc kilometrů. Zážitek, hlavně pro motorky!

 

Ale o co jsme přišli!?


400 kilometrů plánované speciály mělo být rozděleno do dvou částí. První, v horách na jih od Salty a druhou v oblasti Belenu. Ano, toho neslavně známého loňského okruhu Belen-Belen! Protože celou oblast znám poměrně dobře, dovolím si virtuálně popsat, jak by to vypadalo, kdyby se závodilo.

 

Kolomajz má auto v pořádku, nacpal se do první desítky a nikdo pomalejší mu nebude prášit. Je ovšem třeba si rozmyslet co s pořadím. Na bednu už to nevypadá, leda by se stal zázrak. Riskovat poruchu, nebo, nedej bože, ránu kvůli sedmému, či šestému místu asi není nejmoudřejší.

 

Jenomže Martin, jak ho znám pojede stejně ostře jako vždycky, třeba jen pro nějaký etapový úspěch. Stejně pojede i Aleš, který má horší pozici, ale rád vyhrává jednotlivé etapy.

 

První virtuální část je technická, kamenitá a dost prašná. Předjíždění žádná sláva. Je tam spousta změn směru a častá jízda v úzkých údolích. Myslím, že tady by naši na špičku kamionového závodu příliš nezískali.

 

U Belenu se naopak dá všechno vyhrát, nebo taky naopak. Vloni se tahle etapa proslavila neuvěřitelným vedrem, těžkým terénem a komplikovanou navigací. Motorkáři padali jak mouchy vysílením, benzín se vařil a kamioňáci se prodírali křovinami v měkkém písku často špatným směrem. Kolomajzovi to vyhovuje a Renda Kilián by si tady dal určitě pozor. Tahle část nám bude hodně chybět. Martinovi Prokopovy jistě chybět nebude.

 

Dneska a zítra se jedou poslední dvě maratónské etapy. Ta dnešní do San Juanu je taky taková klasika, ale bohužel ne moc dlouhá. Bude to určitě strašná mlátička lidí i techniky a taky navigační oříšek. Obávám se, že s celkovým výsledkem už se toho nedá moc udělat, ale kdo ví?

 

Josef Kalina TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 23:35 01:35

   Mistrovství světa SKIF 2019

   01:35

   Fotbal: Toronto FC - Houston Dynamo

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: Toronto FC - Houston Dynamo

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Hokej: St.Louis Blues - vítěz Stanley Cupu 2019

 • Nova Sport 2

  • 00:10 00:25

   Sport Hradec Cup 2019

   00:25

   Fotbal: LA Galaxy - Los Angeles Football Club

   02:10

   UFC Now (17)

   03:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Edwards

   09:00

   World Matchplay Darts 2019

   11:25

   MAXI TIP Poker Tour (8)

Celý Program