kanonáda parádní začátek

Přívaly gólů v NHL! Není to na škodu, raduje se gólman Hašek

David Pastrňák pálí jeden ze svých gólů v NHL
Zdroj: Profimedia
David Pastrňák pálí jeden ze svých gólů v NHL

Tohle tady dlouho nebylo! NHL je v nové sezoně neuvěřitelná zábava. Kdepak čistá konta, na to se teď nehraje. Naopak, vyhrává ten, kdo víckrát skóruje! V zámořské lize snů prostě padají góly, jak už dlouho ne.

Je sice začátek sezony, ale už po 50 odehraných zápasech je vidět nový směr. Šanci dostali mladí, rozhodčí pomalu vyčistili hru, daleko víc se vylučuje. Ale co je podstatné, hokejovým střelcům to opravdu pálí.


"Popravdě mě to překvapuje. Ale je třeba říci, že je opravdu skvělé, když v zápasech padá tolik gólů. Zápasy s výsledky 5:4 či 6:5, to vůbec není na škodu, a to říkám i jako brankář," usmívá se Dominik Hašek, který v NHL odchytal 16 sezon.

Auston Matthews a Patrick Laine
Zdroj: NHL media

A to si pojďme říci, že na čele statistik kanonýrů nejsou vlastně žádní Kanaďané a na první zápas Sidneyho Crosbyho se ještě čeká. Ano, ten seznam je opravdu zajímavý. Patrick Laine - 18 let, Auston Matthews - 19 let, David Pastrňák - 20 let, Vladimir Tarasenko - 24 let, Richard Pánik - 25 let. Fin, Američan, Čech, Rus a Slovák.


Jen dva brankáři dokázali zatím udržet čisté konto a oba vlastně byli náhradníci. Al Montoya z Montrealu zaskakoval v duelu s Pittsburghem za nemocného Careyho Price. Nulu vychytal i Philipp Grubauer z Washingtonu v utkání s Coloradem, který normálně dělá dvojku Bradenu Holtbymu.


"Samozřejmě, že když se zvýší průměr gólů na zápas, tak si brankář čistého konta víc cení," přidává svůj poznatek Hašek.

Dominik Hašek
Zdroj: Profimedia Dominik Hašek

Dá se ale říct, že na začátku sezony se brankářům opravdu příliš nedaří. Oproti minulým sezonám střelci pálí na branku méně, ale zřejmě mají větší klid na zakončení. Procentuální úspěšnost je u gólmanů na 90 procentech, což jsou nejhorší čísla za posledních 20 sezon.


Ale svou roli hraje i fakt, že se opravdu vylučuje. Každý tým měl doposud v průměru 3,62 přesilovky za zápas, to je nejvyšší číslo za posledních 8 sezon. NHL tak potvrdila, že chce hru vyčistit a zatraktivnit.

Přívaly gólů v NHL - sezona 2016/17
Zdroj: TN.cz Přívaly gólů v NHL - sezona 2016/17

"Jestli chce NHL víc pískat fauly, tak se to na začátku určitě projeví. Ale hráči si na to časem zvyknou, budou vědět co smí a nesmí a budou obezřetnější," myslí si Dominik Hašek.

Marek Mazanec
Zdroj: isifa.com Marek Mazanec

To je určitě předpověď, kterou rádi slyší čeští gólmani, kteří to zatím příliš jednoduché neměli. Jediný Petr Mrázek se v procentuální úspěšnosti drží nad hladinou 91 procent (91,3%). Michal Neuvirth (85,4%) a Marek Mazanec (81,5%) jsou zatím v dolních patrech statistik.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 21:05 23:10

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   23:10

   Večerní Sportovní noviny

   23:15

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   01:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: New York Red Bulls - Atlanta United FC

 • Nova Sport 2

  • 22:00 23:40

   Fotbal: LA Galaxy - Colorado Rapids

   23:40

   Major League Soccer Highlights (12)

   00:10

   Premier League Darts 2019

   02:35

   Engadinsnow - Ski & Snowboard (Engadin)

   08:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   10:45

   Major League Soccer Highlights (12)

Celý Program