Indycar Jezdil i za český tým!

Přišel, viděl, zvítězil: Nováček Rossi ovládl 500 mil Indianapolis!

Zdroj: TV Nova

Jubilejní stý ročník závodu 500 mil Indianapolis ovládl Američan Alexander Rossi. Ten před sezónou přestoupil do IndyCar z Formule 1. V závěru nervy drásajícího závodu jako jediný vydržel na trati až do konce, zatímco všichni jeho rivalové museli do boxů pro palivo, a získal překvapivé vítězství. Druhý dojel Carlos Muňoz, třetí příčka patří Josefu Newgardenovi. Obhájce vítězství Montoya závod nedokončil.

Na vítězství čtyřiadvacetiletého nováčka by si před závodem mnoho lidí nevsadilo. I když rychlost ukázal, během kvalifikace o minulém víkendu vyhrál oba tréninky, které jezdci před samotnou kvalifikací absolvovali a do závodu se kvalifikoval jako 11. Jeho osobním maximem v IndyCar ale zatím bylo 10. místo.

Ze začátku to byli jiní piloti, kteří se na čele bili o vedení, zejména Rossiho stájový kolega z týmu Andretti Autosport Ryan Hunter-Reay a vítěz kvalifikace James Hinchcliffe. Jejich souboji v úvodu sekundovali také Josef Newgarden a Townsend Bell. V průběhu závodu se na čelo propracovali také zkušení Brazilci Tony Kanaan a Hélio Castroneves. V samotném závěru závodu pak také další z pilotů Andretti Autosport Carlos Muňoz.

Byl to loňský šampion Montoya, kdo jako první ze závodu vypadl. Osudným se mu stal přetáčivý smyk, po kterém Montoya v 64. kole skončil na výjezdu z druhé zatáčky ve zdi. Podobný osud postihl také Rusa Aljošina, který ztratil kontrolu nad vozem v 115. kole. Společně s ním havaroval také Conor Daly, který jel za Rusem, prudce šlápl na brzdu a ztratil kontrolu nad vozem.

Aljošin a Daly havarovali:

Právě havárie Aljošina a Dalyho významně závod ovlivnila. Na trať vyjel zpomalovací vůz a všichni piloti zamířili do boxů. Když vypálil od mechaniků Townsend Bell, jel po pit lane Hélio Castroneves, o toho Bell lehce zavadil a pak vrazil do svého stájového kolegy Hunter-Reaye. Oba sice v závodě pokračovali, ale se ztrátou jednoho kola a jejich předchozí rychlost byla ta tam.

Srážka stájových kolegů v boxech:

Před tím skončil závod pro Sage Karama, který po souboji s Townsendem Bellem vyjel ze závodní stopy a v první zatáčce velmi tvrdě narazil do zdi. Nehodou skončil závod také pro Takumu Satóa. Ten ve 163. kole nezvládl výjezd ze čtvrté zatáčky a na začátku cílové rovinky opřel vůz o zeď.

Právě po nehodě Takumy Satóa zamířili všichni jezdci do boxů. Doufali přitom, že ještě jednou na trati zavlají žluté vlajky a pro ně to tak bude poslední pit stop. Vyvěšení těchto žlutých vlajek nejvíce kvitoval Castroneves, kterému zezadu najel do vozu JR Hildebrand a poškodil ochranný prvek, který vozy IndyCar mají za oběma zadními koly. Ten má zabránit kontaktu kol, což v minulosti vedlo k nejedné vážné nehodě, kdy se vůz vznesl nad dráhu. Teď ale tento „blatník“ za Castronevesem vlál. Tým mohl v boxech rychle vyměnit celé zadní křídlo a Castroneves zůstal ve stejném kole jako lídr závodu.

Takuma Sató boural:

V závěru se pole rozdělilo na ty, kteří jeli naplno a na ty, kteří věřili, že na trať už znovu zpomalovací vůz nevyjede a snažili se šetřit palivo. Mezi ty patřil třeba právě Castroneves nebo pozdější vítěz Rossi. Naopak Kanaan, Newgarden a také Carlos Muňoz, který se po většinu závodu pohyboval okolo 5. až 10. místa, jeli naplno a přetahovali se o první místo. Byť už ne s takovou intenzitou, jakou jezdci předváděli v předcházejících fázích závodu.

Nakonec museli všichni jeden po druhém k mechanikům pro malou dávku paliva, aby na trati vydrželi až do konce. V 192. kole to byli Kanaan a Dixon, o tři kola později Newgarden a Hinchcliffe, a čtyři kola před koncem také lídr závodu Muňoz. Stejný osud postihl ale následně i ty, kteří od restartu šetřili palivo. Až na jednoho závodníka, Alexandera Rossiho.

Šéf stáje Bryan Herta Autosport, která se před sezónou spojila s týmem Michaela Andrettiho a nasazuje společně vůz pro Rossiho, jej uklidňoval, že má paliva dostatek. Rossi skutečně vydržel a jako první uviděl šachovnicovou vlajku. Pro Bryana Hertu a jeho tým získal druhé vítězství v IndyCar a zároveň i druhé vítězství v 500 mil Indianapolis. Do boxů už Rossi nedojel, palivo mu došlo v půlce vítězného okruhu.

Předtím se tým Bryana Herty radoval v roce 2011, kdy závod slavil sté výroční od první pětistovky. Tehdy si pro triumf dojel Dan Wheldon, když v poslední zatáčce naboural do té doby vedoucí JR Hildebrand.

Kompletní výsledky závodu najdete ZDE.

Pro Rossiho bylo zatím osobním maximem 10. místo z předchozího závodu IndyCar, který se jel také v Indianapolisu, ale na silničním okruhu uvnitř oválu. V kariéře nového vítěze závodu 500 mil Indianapolis je nesmazatelným písmem zapsána i česká stopa. Když v roce 2009 přišel mladý Rossi z Ameriky, aby zkusil závodit v Evropě, odjel většinu závodů juniorské série International Formula Masters za český tým Igora Salaquardy. Pro ten získal tři vítězství, radoval se také na Masarykově okruhu v Brně.

Pak už Rossi startoval třeba v GP3, ve Formuli Renault 3.5, v GP2, kde vloni skončil na druhém místě v šampionátu a také ve Formuli 1. Vloni totiž odjel 5 závodů za stáj Manor. Pak se ale překvapivě vrátil do USA, což se ukázalo být velmi šťastným rozhodnutím.

Šampionát IndyCar ale pokračuje už následující víkend, kdy nás čeká hned dvojitá porce závodění na městském okruhu postaveném na ostrově Belle Isle v centru amerického Detroitu. Oba závody vám přineseme živě v sobotu i v neděli od 21:40 na programu NOVA Sport 1 a na Voyo!