Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

kniha vzpomínek galerie

LOUČENÍ: Veřejnost si přišla zavzpomínat na Věru Čáslavskou

Veřejnost si už dnes mohla zavzpomínat na gymnastku Věru Čáslavskou. Její fotografie a pamětní kniha byla vystavena na pietním místě, které dnes vzniklo ve fanouškovské zóně českého olympijského týmu v 1. patře pražského obchodního centra Quadrio. O tom, jak bude vypadat poslední rozloučení se sedminásobnou olympijskou vítězkou, rozhodne rodina.

Pietní místo v prostorách, kde se medailisté z nedávných olympijských her v Riu de Janeiro sešli s fanoušky a kde byla pokřtěna publikace k OH. Vzhledem k tomu, že symbolem české účasti v Riu byl běžec Emil Zátopek, vznikla zde stylizovaná atletická dráha se stupni vítězů na jejím konci.


Právě nad těmito stupni vítězů byla umístěna obří fotografie Věry Čáslavské z dob její sportovní kariéry a na nejvyšším stupni ležela kondolenční kniha. "Myslím, si, že by to takhle Věrka určitě chtěla," poznamenal Kejval.Připomněl, že Čáslavská byla nejen skvělou sportovkyní, ale také člověkem pevných názorů, které prokázala zejména za normalizace. V posledních letech aktivně podporovala špičkové české sportovce, ale pomáhala také dětem a zajímala se o sport všeobecně. "Je nám to nesmírně líto, byť jsme s touhle situací vzhledem k té nemoci, kterou trpěla, museli počítat. Pořád jsme věřili v nějaký zázrak, který nepřišel," komentoval Kejval její úmrtí.

 

GALERIE: Veřejnost se přišla rozloučit s Věrou Čáslavskou

1
/
6
Zdroj: TN.cz
Věra Čáslavská

 


Český olympijský výbor je v kontaktu s rodinou, ale o formě pohřbu se zatím jeho představitelé s příbuznými nedomluvili. "Ta situace přišla ve své podstatě najednou. Věra do poslední chvíle byla v dobré kondici, komunikovala. Chceme dát rodině chvilku času, aby se z té ztráty vzpamatovali," vysvětlil Kejval.Vzhledem k mimořádné popularitě Čáslavské v Česku i v zahraničí se nabízí pohřeb s velkými poctami. Hovořili o tom také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Kejval se chystal s vládními představiteli jednat. "Pro nás je klíčové rozhodnutí rodiny, takže já bych nerad předbíhal," dodal. S rodinou by se měl dohodnout v průběhu čtvrtka.Sportovní ředitel ČOV Martin Doktor vyprávěl, jak Čáslavská do poslední chvíle podporovala české sportovce v Riu, i když sama nemohla do Brazílie odletět. "Myslím si, že pro všechny české sportovce byla Věra obrovským vzorem. Škoda, že s námi nebude moci prožít olympijské hry v Tokiu, protože to byla její srdeční záležitost," dodal.Čáslavská dlouhodobě bojovala s rakovinou slinivky. Zemřela v úterý večer ve věku 74 let.

ČTK TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:00 13:05

   Polední Sportovní noviny

   13:05

   UFC 241: Cormier vs. Miocic 2

   15:35

   MONETA Czech PGA Tour (5)

   16:35

   Major League Soccer Highlights (24)

   17:05

   Fotbal: AS Saint - Étienne - Stade Brestois

   18:50

   Odpolední Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 13:00 15:30

   Melbourne Darts Masters

   15:30

   Major League Soccer Highlights (24)

   16:00

   UFC Ultimate knockouts (1)

   16:25

   Rebuy Stars Poker Show - MČR 2019 (3/3)

   17:20

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - THW Kiel

   18:45

   Element (394)

Celý Program