cesta bojovníka

Cesta Justina Gaethjeho: Z hornické rodiny došel k titulu UFC šampiona

UFC zápasník Justin Gaethje
Zdroj: Instagram / UFC
UFC zápasník Justin Gaethje
David Chmátal
David Chmátal
22.10. 2020 12:45
Téma:
UFC

Justina Gaethjeho čeká v sobotu 24. října bitva s neporaženým Chabibem Nurmagomedovem o titul lehké váhy. V jednatřiceti letech patří k největším hvězdám UFC, ale nechybělo málo a k MMA kariéře by vůbec nedošlo. Podívejte se na cestu ranaře z arizonských dolů.

 Před třinácti lety mladý Gaethje (22-2) netušil, že jednou bude v nejprestižnější MMA lize světa bojovat o titul. V osmnácti letech, po ukončení střední školy, navázal na rodinnou tradici a začal pracovat v měděných dolech, ležících nedaleko od rodného městečka Stafford v Arizoně.Tři letní měsíce v roce 2007 pracoval 12 hodin denně, sedm dní v týdnu. Volno si vzal jen jednou, kdy si od náročné práce potřeboval odpočinout. Špinává práce s minimem spánku se mladému studentovi sice příliš nezamlouvala, ale vždy dokončil svůj cíl, aby dostál rodného jména. Vypadalo to, že jeho budoucí cesta povede ve šlépějích dědečků, otce a bratra Marcuse.Jakoby by byl pro práci v dole předurčený. Narodil se do těžařské rodiny v důlním městečku, kde mnoho jiných možností není. Směr životní cesty změnila rozprava se dvěma kolegy. Následně se Gaethje rozhodl vzít osud do vlastních rukou.


„Říkali mi, že se hned vrátím. Že studia nezvládnu a vrátím se do dolů. To mi utkvělo v paměti na dlouhou dobu. Rozhodl jsem se, že pokud to tak bude, tak proto, že já sám budu chtít, ne proto, že jsem selhal,“
vzpomínal Gaethje v rozhovoru pro ESPN.


Wrestlingu se věnoval od čtyř let a během střední školy se s rekordem 191-9 stal dvojnásobným státním šampionem. Svými výsledky si vysloužil nabídku od University Northern Colorado, která jej chtěla do svého týmu. Během studií vysoké školy ve svých úspěších pokračoval a vstoupil do univerzitní síně slávy.


Jenže zápasení mu přestávalo stačit. Lačnost po výzvách a potřebě dominovat ho během prvního roku studia na univerzitě dovedla k tréninku MMA. Mezi amatéry díky svému wrestlingovému zázemí nenašel přemožitele. V roce 2008 rozhodl svůj první zápas už po 27 vteřinách, když soupeřem praštil o zem.

 

Po sedmi vítězství ho čekal profesionální debut, který se nesl v podobném duchu. Kevin Croom se pokusil o páku na ruku, ale Gaethje napjal síly a soupeřem praštil o zem tak, že protivníka vyřadil ze hry. O šestnáct výher později a titulu v americké WSOF (později PFL) vybojoval v show The Ultimate Fighter smlouvu s UFC.


V nejprestižnější MMA organizaci světa však narazil. První dva zápasy, s Eddie Alvarezem a Dustinem Poirierem, kvůli vlastní chybě prohrál. Z prvních neúspěchů se ale rychle vzpamatoval, a ještě v témž roce si připsal další výhru nad Jamesem Vickem.
 

V roce 2019 následovaly duely s Edsonem Barbozou a Donaldem Cerrone, které Gaethje rozhodl už v prvním kole. Obrovská výzva přišla v květnu 2020, kdy nahradil svého nadcházejícího soupeře v zápasu s tehdy osm let neporaženým Tony Fergusonem. Arizonský rodák pod vedením Trevora Wittmana předvedl naprosto dominantní výkon a v pátem kole ukořistil pás prozatímního šampiona.

V zápasech předvádí tvrdý atraktivní styl boje. Upustil od wrestlingu a v kleci preferuje boj v postoji, kterým ničí soupeře vysokou kadencí úderů a skvělým pohybem. Ve všech osmi zápasech pod hlavičkou UFC získal bonus za výkon a dvakrát dokonce dva během jednoho večera.

Teď stojí před největším zápasem dosavadní kariéry. V sobotu 24. října se v Abú Zabí postaví neporaženému šampionovi Chabibu Nurmagomedovi (28-0). Kluk, který měl narýsovaný život v dolech na měď, má nyní šanci stát se UFC šampionem lehké váhy.UFC 254: Chabib vs. Gaethje sledujte v sobotu 24. října živě už od 20:00 na Nova Sport 2 a Voyo.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Tampa Bay Lightning - New York Islanders

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Házená: TSV GWD Minden - THW Kiel

   12:30

   FIA Karting Championship 2021 (2)

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Sporting Kansas City - Austin FC

   09:00 10:45
   10:45

   Kolo pro život - Orlík

   11:00

   Fotbal: Ligue 1 - Ohlédnutí za sezonou

   12:00

   Parkurová Global Champions - Valkenswaard Sestřih z průběhu 4. mítinku světové série v parkurovém skákání z Valkenswaardu

   13:00

   Tipsport Premier League 2021

   15:30

   Sportovní originály - 180 s Williamem O’Connorem Exkluzivní rozhovor s jedním z nejlepších šipkařů planety

Celý program