příběh šampiona

Přesně před sedmi lety se zrodila hvězda UFC! Málem bylo vše jinak

Conor McGregor po vítězství na UFC 246
Zdroj: Profimedia
Conor McGregor po vítězství na UFC 246
David Chmátal
David Chmátal
Publikováno 6. 4. 2020
Téma:
UFC

Před sedmi lety v UFC debutoval zápasník, který navždy změnil podobu MMA. 6. dubna 2013 nastoupil do svého prvního zápasu Conor McGregor a už tehdy na sebe strhl veškerou pozornost. Nicméně jeho premiéru doprovázelo několik okolností, kvůli kterým málem nenastoupil.

Bývalý dvojnásobný šampion a rozhodně největší jméno UFC Conor McGregor (22-4) debutoval 6. dubna 2013 na galavečeru ve Švédsku. V pérové váze nastoupil s dosavadním rekordem 12-2 v předzápase s Marcusem Brimagem (7-7), kterého v prvním kole ukončil a odnesl si bonus za knockout večera. Co předcházelo jeho debutu prozradil v rozhovoru pro ESPN dlouholetý trenér John Kavanagh.
 

Smlouva s UFC je zlom v kariéře každého zápasníka a u McGregora přišel v nejlepší chvíli. „Conor se v té době držel dál od tělocvičny, protože už v zápasení neviděl budoucnost. Bylo to chvílí poté, co v Cage Warriors získal druhý titul (31. prosince 2012 porazil slovenskou legendu Ivana Buchingera). Měl dva pásy, ale zápasil o 12 až 20 tisíc korun. Takže pokud zápasil třikrát za rok, akorát tím zaplatil za svůj trénink. V té době říkal, že půjde zkusit něco jiného,“ řekl o situaci před UFC Kavanagh.

UFC debut Conora McGregor proti Marcusovi Brimagemu:


 

Jenže pak přišla osudová nabídka. „Pořád mám ten e-mail. Nabídli nám zápas na 6. dubna. Já byl zrovna na Islandu a Conor nezvedal telefon. Myslel, že mu chci vynadat za to, že se neukázal na hodině, kterou měl trénovat. Tak jsem mu napsal, že se jedná o UFC. Tak to zvedl. Conor je klidný chlap a vše si prvně promyslí, než zareaguje, ale tehdy jsem ho na Islandu slyšel, jak řve v Irsku radostí,“ vzpomínal Kavanagh.

McGregor se na svou životní šanci poctivě připravoval, ale každého zápasníka občas zpomalí nějaké to zranění. Ir se přitom potýkal s komplikací, která s MMA neměla nic společného.
 

„Probudil jsem se pět dní před vážením. Cítil jsem hroznou řezavou bolest. Moje zuby moudrosti začaly růst. Nemohl jsem spát. Doktor přijel ke mně domů, a protože jsem nemohl vzít antibiotika, předepsal mi dětské prášky na bolest. Nefungovaly,“ popsal McGregor problém, se kterým nastoupil do klece. Těsně před zápasem navštívil jiného ošetřovatele, který mu dásně vyčistil a zpomalil rostoucí zánět.

I při odletu nastaly komplikace. Kavanagh zavzpomínal, jak málem nestihli letadlo: „Dee Devlin (Conorova snoubenka) nás vezla na letiště. Cestou jsme museli vyzvednout sociální podporu a Conor se tam začal fotit s fanoušky a zdržovat. Myslel jsem, že nestihneme let a ani já či Conor jsme neměli peníze na koupení nových letenek.“

McGregor se pro MMA kariéru vzdal své práce instalatéra a přežíval díky sociální podpoře, podpoře rodičů a výdělkům ze zápasů.

Na premiéru svého hlavního koně vzpomíná i prezident UFC Dana White. O Conorovi všichni mluvili a čekalo se, co během prvních zápasů předvede. Zvědavý White se s ním sešel na večeři. Ohromen Irovým charismatem zavolal spolumajiteli UFC Lorenzovi: „Nevím, jestli ten kluk umí perfektně zápasit, ale jestli umí alespoň jeden úder, tak se z něj stane obrovská superhvězda.“

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Trofej solidarity a naděje ČTS by Moneta - Liberec

   13:05 14:50
   14:50

   RunTour - České Budějovice

   15:00

   Fotbal: Orlando City SC - Los Angeles FC

   16:45

   Element (419)

   16:55

   Kayaking Kerala - Part 1

   17:20

   Kayaking Kerala - Part 2

 • Nova Sport 2

  • UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

   13:00 15:00
   15:00

   NHL: Vegas Golden Knights - Dallas Stars

   16:45

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   17:00

   Fotbal: San Jose Earthquakes - Minnesota United FC

   18:45

   Basketbal: Kyrie Irving - Kreativní zakončení 2015 - 2020

   19:00

   Basketbal: Giannis Antetokounmpo – NEJ akce 2015 - 2020

Celý program