Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 16. 8. 2018
revoluce podrobná pravidla

PŘEHLEDNĚ: Jak se bude hrát nový Davis Cup? Mají Češi šanci?

Davis Cup
Zdroj: Profimedia
Davis Cup
Témata:

Na zasedání Mezinárodní tenisové federace v Orlandu byla schválena radikální reforma Davis Cupu. Tradiční soutěž mužských týmů vyvrcholí od roku 2019 týdenním turnajem pro 18 týmů během jednoho týdne na jednom místě.

Místo dosavadního čtyřkolového formátu zápasů na domácí půdě jednoho z týmů, rozloženého do celého roku, budou Davis Cup už od příští sezony tvořit pouze dvě fáze.

KVALIFIKACE:
Na přelomu ledna a února bude hrát 24 mužstev kvalifikaci podle tradičního systému doma/venku. Vítězové postoupí do finále a poražení půjdou do nižších zónových skupin.

Bude se zde hrát na čtyři dvouhry a čtyřhru během dvou dnů. Všechny zápasy budou na dva sety s tie-breakem v rozhodující sadě.
 

FINÁLOVÝ TURNAJ:
Na finálovém turnaji bude hrát:
- 12 týmů z kvalifikace
- 4 semifinalisté z předchozího roku
- 2 týmy na pozvání
 

Zápas budou tvořit dvě dvouhry a jedna čtyřhra, jež se odehrají v jeden den. Všechny zápasy budou na dva sety s tie-breakem v rozhodující sadě.
 

Mužstva budou rozdělena do šesti skupin po třech.
Vítězové skupin a dva nejlepší týmy z druhých míst postoupí do čtvrtfinále, od něhož se už bude hrát vyřazovacím způsobem.


Týmy s nejhorší bilancí, tedy na 17. a 18. místě, sestoupí do zónových skupin. Mužstva na 5. až 16. místě budou hrát následující rok kvalifikaci.


Finálový turnaj se bude v letech 2019 a 2020 hrát buď v Madridu, nebo v Lille.

 

ČEŠTÍ TENISTÉ zatím nemají jistotu, že budou o finálovou skupinu příští rok usilovat. Pokud v zářijové baráži v Maďarsku zvítězí, budou mezi nasazenými pro kvalifikaci.


V případě prohry se do kvalifikace dostanou v případě, že se z poražených vejdou mezi šest nejlépe postavených celků Evropsko-africké zóny v daviscupovém žebříčku.

čtk TN.cz