indycar závod v Alabamě

Power píchnul, když vedl závod. Vyhrál Josef Newgarden

Josef Newgarden slaví vítězství v Alabamě
Zdroj: ČTK
Josef Newgarden slaví vítězství v Alabamě
Téma:

Trápení Australana Willa Powera nekončí. Bývalý šampion IndyCar se od konce loňské sezóny trápí a nic na tom nezměnila ani zimní přestávka. V Alabamě vedl prakticky celý závod, 13 kol před koncem ale kvůli klesajícímu tlaku v pneumatice musel neplánovaně do boxů. Vedení tak převzal jeho stájový kolega Josef Newgarden, který si připsal první vítězství v barvách týmu Penske.

Pět závodů v řadě postihly jednoho z nejrychlejších pilotů v IndyCar Willa Powera nějaké nepříjemnosti. Třikrát selhala technika, dvakrát se srazil s Charliem Kimballem. Vše začalo vloni ve Watkins Glen. Power bojoval s týmovým kolegou Pagenaudem o titul, ale na rovince na slavné dráze jej zezadu nabral Kimball. Na titul měl šanci ještě v posledním závodě sezóny, závada převodovky jej ale o jakékoliv naděje připravila.

 

Letos začal vítězstvím v kvalifikaci na první závod. V tom ale píchnul, při pit stopech přejel hadici od utahováku kola, což je v IndyCar automatická penalizace. A když už to vypadalo, že se z toho v průběhu závodu dostane, ztratilo auto výkon a Power musel odstoupit. V Long Beach kolidoval v prvním kole s Kimballem. V Alabamě vypadal, že si jede pro vítězství, ale 13 kol před koncem musel do boxů. Tým jej upozornil, že v jedné z pneumatik postupně ztrácí tlak.

 

"Snažil jsem se držet, co to šlo. Ale věděl jsem, že uchází, bylo to cítit. No, jdeme dál. Jsem vděčný mým mechanikům, sponzorovi, celému týmu. Všichni se hrozně snažili, ale takové je občas závodění," řekl po závodě zklamaný Power.

 

 

Slavit tak mohl jeho stájový kolega Josef Newgarden. Ten před sezónou přešel z malého týmu Eda Carpentera, se kterým vloni senzačně skončil čtvrtý v šampionátu, do nejslavnější americké stáje. Ve voze číslo 2 nahradil hvězdného Kolumbijce Juana Pabla Montoyu. Ve třetím závodě pro slavný tým přišlo první vítězství a to symbolicky na trati, na níž se před dvěma lety radoval z prvního triumfu.

 

"Je to skvělé vítězství, myslím, že jsme si ho zasloužili. Auto bylo skvělé celý víkend. Šli jsme si pro to. Myslím, že to směřovalo k tomu, že to bude skvělá bitva mezi mnou, Dixonem a Willem, ale nakonec to bylo jen mezi mnou a Dixonem. Je mi líto Willa. Přál bych si, aby tam byl bojoval s námi. Ale někdy to takhle dopadne," řekl po závodě Newgarden, pro kterého je to čtvrtý triumf v kariéře.

 

 

Závod se obešel bez větších karambolů. V úvodním kole ale přišel dvojnásobný vítěz závodu Ryan Hunter-Reay o kus předního přítlačného křídla, když sváděl nádherný, ale jak se ukázalo, tak až příliš těsný, souboj s Jamesem Hinchcliffem. Protože úlomek zůstal ležet na dráze, musel na trať zpomalovací vůz. Ten podruhé vyjel ještě v 63. kole, když se mladý Spencer Pigot roztočil v 6. zatáčce.

 

Pigot měl tento víkend jiného stájového kolegu. JR Hildebrand si totiž v Long Beach při strážce s Rusem Aljošinem zlomil jednu z kostí v předloktí. Nahradil jej nováček Zach Veach, který startoval v IndyCar vůbec poprvé. Veache uvidíme v závodě 500 mil Indianapolis, do kterého jej již přihlásil tým A.J. Foyta. Koho uvidíme ve druhém voze příští víkend, je pak otázkou. Na oválech startuje majitel týmu Ed Carpenter, který se střídá v autě s Pigotem. Pokud se ale nestihne uzdravit Hildebrand, pravděpodobně Pigot, který původně na oválu ve Phoenixu neměl startovat, dostane šanci i v prvním oválovém závodě sezóny.

 

Na tento víkend bude chtít rychle zapomenout pokračovatel legendární závodnické rodiny Andrettiů Marco. Přestože vyhrál páteční odpolední trénink a také nedělní zahřívací trénink, do závodu se kvalifikoval až jako 13. Jenže před startem se objevily technické problémy a než tým vůz připravil, byl již závod ve třetím kole. Protože závod jinak dokončili všichni piloti, skončil Andretti poslední.

 

 

I po závodě v Alabamě udržel vedení Francouz Sebastien Bourdais. Po vítězství v St. Petersburgu a druhém místě v Long Beach se tentokrát musel spokojit s osmou příčkou. Dotáhli se na něj piloti, kteří skončili na stupních vítězů. Scott Dixon, který byl z osmi závodů v Alabamě posedmé na stupních vítězů, popáté na stříbrném stupínku, ale stále nemá z Alabamy na svém kontě vítězství, je teď v šampionátu druhý se ztrátou šesti bodů. Newgarden má jen o bod méně. Obhájce titulu Simon Pagenaud má díky třetímu místu z Alabamy jen o další čtyři body méně.

 

Šampionát IndyCar pokračuje hned následující víkend prvním oválovým závodem letošního ročníku. Na jezdce čeká historický mílový ovál v arizonském Phoenixu, kde se závodí v noci ze soboty na neděli našeho času. Piloti nám předvedou show pod umělým osvětlením!

 

Pořadí v cíli závodu v Alabamě:

1. Josef Newgarden (Team Penske)
2. Scott Dixon (Chip Ganassi Racing) - + 1.0495
3. Simon Pagenaud (Team Penske) - + 2.5706
4. Hélio Castroneves (Team Penske) - + 11.1592
5. Alexander Rossi (Andretti Herta Autosport) - + 12.0469
6. James Hinchcliffe (Schmidt Peterson Motorsports) - + 12.5905
7. Tony Kanaan (Chip Ganassi Racing) - + 15.4105
8. Sebastien Bourdais (Dale Coyne Racing) - + 16.0651
9. Takuma Sató (Andretti Autosport) - + 20.1764
10. Michajl Aljošin (Schmidt Peterson Motorsports) - + 20.7064
11. Ryan Hunter-Reay (Andretti Autosport) - + 22.2061
12. Max Chilton (Chip Ganassi Racing) - + 22.9713
13. Graham Rahal (Rahal Letterman Lanigan Racing) - + 24.3457
14. Will Power (Team Penske) - + 26.3177
15. Charlie Kimball (Chip Ganassi Racing) - + 35.4868
16. Ed Jones (Dale Coyne Racing) - + 39.5644
17. Carlos Munoz (A.J. Foyt Racing) - + 50.3679
18. COnor Daly (A.J. Foyt Racing) - + 51.2029
19. Zach Veach (Ed Carpenter Racing) - + 56.2545
20. Spencer Pigot (Ed Carpenter Racing) - + 1 kolo
21. Marco Andretti (Andretti Autosport) - + 3 kola
 

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

vbo TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • WorldSBK - Dutch Round (2. závod)

   13:50 14:50
   14:50

   Filip Řeháček: Cesta do MS motocyklů (1)

   15:05

   WorldSSP300 - Dutch Round (2. závod)

   16:00

   Fotbal: Orlando City SC - Philadelphia Union

   17:45

   KSW 62: Kołecki vs. Szostak

   20:00

   Hokej: Connor McDavid - Fenomén

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Atlanta United FC - Columbus Crew

   13:00 14:45
   14:45

   RunTour - Praha

   15:00

   Fotbal: Trenčín - Zlaté Moravce

   16:45

   Behaj lesmi - Děvín

   17:00

   Paddleboards - History, Legacy and Best Moments

   17:30

   Line & Air - with Geraldine Fasnacht

Celý program